Αναπαραγωγή Ανησυχια δεν βλεπω γεννητούρια

andrews69

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
548
Πόλη
Καλλιθέα
εχω αυγα 3 τον αριθμο σημερα το πρωτο εκλεισε 14 μερες και δεν βλεπω γεννητούρια επιδει εγω πρωτα ειχα αγριοπουλα και τωρα αγόρασα και ενα ζευγαρι απο γκλοστερ καναρια δεν ειμαι σιγουρος αν και τα καναρια θελουν 14 μερες και αν πρεπει να ανησυχω και για τον αριθμο3 των αυγων αν εχεται την καλοσύνη δωστε μου πληροφοριες


υστ σορυ που δεν μπαινω συχνα στο φορουμ αλλα οι 2δουλειες που κανω δεν μου αφηνουν πολλα περιθωρια
 
Λιγο ακομα υπομονη φιλε
υπολογιζε καλυτερα 14 απο το τριτο αυγο και ασε και 1-2 μερες extra για σιγουρια, αυτη ειναι η γνωμη μου

γιατι το 14 μετραμε απο την ημερα που καθεται συνεχεια για κλωσημα η καναρα και συνηθως ειναι μολις κανει το τελευταιο αυγο
μεχρι το τελευταιο αυγο συνηθως μπαινοβγαινει στη φωλια

ο αριθμος ναι ειναι 14 μερες και τα 3 αυγα ειναι μια χαρα αφου κανει μεχρι και 5

Ευχομαι τα καλυτερα
ΜΦΧ
Πανος
 
εγω πιστευω οτι τα αυγα ειναι ασπορα γιατι τα δικα μου θηλυκα
βγαζουν το πρωτο μικρο στις 12 με 13 μερες αλλα ελπιζω ο
φιλος μας να εχει δικιο και να βγαλεις 3 ομορφα μικρα gloster.
 
Lizard...
-Πρόβλημα στο μέτρημα(μάλλον) !
Δεν χωρούν παρεξηγήσεις στην διάρκεια
επώασης. Για τα καναρίνια είναι 14 μέρες
απο την αρχή(πρώτη ημέρα επώασης)
μέχρι την εκκόλαψη.
 
Εγώ συμφωνω απολυτα με τον mgerom διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν μικρα στις 12-13 μερες οπως ειπε ο φιλος μου ο lizard.
 
παντως ακομα δεν εχω μικρα, μαλλον ειναι ασπορα, δεν πειραζει ομως αυτα θελουν αναμονη, την επομενη φορα
 
γιατι δεν κανεις κατι ποιο απλο
στις 10 μερες το αυγο φενεται εαν ειχε σπορο η οχι, μπορεις να το πιασεις με πολλυ προσοχη και να το βαλεις κοντα σε μια λαμπα εαν ειναι ασπορο θα το καταλαβεις απο το οτι θα ειναι ασπρο μεσα εαν εχει σπορο το αυγο θα ειναι μαυρο μεσα.
μπορεις να το κανεις και τωρα αυτο.
 
εχει δικοιο ο δημητρης ο μονος τροπος για να καταλαβεις αν ειναι ασπορα η εχουν πουλακι μεσα ειναι να το ποιασεις με προσοχη και να το πας κοντα σε μια λαμπα η σε ενα φακο και εκει θα δεις
 
εχει δικοιο ο δημητρης ο μονος τροπος για να καταλαβεις αν ειναι ασπορα η εχουν πουλακι μεσα ειναι να το ποιασεις με προσοχη και να το πας κοντα σε μια λαμπα η σε ενα φακο και εκει θα δεις
Αυτο δε συνισταται σε αρχαριους υπαρχει περιπτωση αν δε γνωριζουμε τη θυληκια να σταματησει το κλωσσημα
 
Φίλε Θοδωρή εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχη ποτέ να τα παρατήσει και δεν είναι θέμα αρχάριου αλλά θέμα πουλιού.
Όταν ταΐζεις τα μικρά και εσύ μαζί με την καναρα δεν περιμένεις πότε θα σηκωθεί για να τρέξεις εσύ αλλά την σηκώνεις ταΐζεις και αυτή ξανακαθεται.
Τα αυγά τα βλέπεις από την έκτη μέρα και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.
 
Φίλε Θοδωρή εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχη ποτέ να τα παρατήσει και δεν είναι θέμα αρχάριου αλλά θέμα πουλιού.
Όταν ταΐζεις τα μικρά και εσύ μαζί με την καναρα δεν περιμένεις πότε θα σηκωθεί για να τρέξεις εσύ αλλά την σηκώνεις ταΐζεις και αυτή ξανακαθεται.
Τα αυγά τα βλέπεις από την έκτη μέρα και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.
Συμφωνω αλλα ειναι αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο.Αλλο να σηκωνεις την καναρα για να ταισεις νεοσσους και αλλο να την σηκωσεις για να της παρεις τα αυγα απλα και μονο για να δεις αν ειναι βατεμενα. Εσυ και πολλοι αλλοι εμπειροι εκτροφεις εχεις την εμπειρια να το κανουν. Εγω δε το κανω ακομα και σε καναρες που ξερω.Απλα παρακολουθω της ημερομηνιες.Αν ειμαι εκτος παιρνω τα αυγα και τις αφηνω για δευτερο γυρω. Δεν ειμαι πλεονεκτης προτιμω να χασω καποιες μερες παρα να ρισκαρω να μου παρατησουν το κλωσσιμα.
 
Αν εσύ αισθάνεσαι έτσι, καλά κάνεις!
Γιατί αν συμβεί κάποια στραβή θα
κακίζεις τον εαυτόν σου, που ακολούθησες
μια συμβουλή που δεν πίστευες.
(Ασε που συνήθως τότε γίνονται οι στραβές)
-Απο την πλευρά μου όμως θα έλεγα οτι τα
πράγματα σε ποσοστό πάνω απο 95% είναι
όπως τα λέει ο Δημήτρης.
-Αν σου παρατήσει φωλιά η κανάρα
ειναι πουλί που θα στο έκανε ετσι κι αλλιώς,
είναι η εξαίρεση, και πέρνει την άγουσα
για τα αποδυτήρια.
- Επειτα, εμείς δεν γράφουμε σ' όλα τα παιδιά που
πρωτομπαίνουν στην αναπαραγωγή να πέρνουν
τα αυγά, αντικαθηστόντας τα με πλαστικά;
-Ισως απο κάποιο προσωπικό περιστατικό έχεις φοβηθεί
ιδιαίτερα αυτή την διαδικασία και γι' αυτό
έχεις τους ενδιασμούς σου!
 
Θοδωρή ποτέ μου δεν χαρακτήρισα τον εαυτό μου εκτροφέα ούτε είπα ποτέ κάτι χωρίς να ξέρω η να έχω κάνει πρώτα στα δικά μου πουλιά. Ένας απλός χομπιστας είμαι άσχετος προς το είδος των πτηνών που είμαι ανοιχτός στο να δώσω σκέψεις και ιδέες όσο και να πάρω.
Τώρα εάν με θεωρείς πλεονέκτη που είπα κάτι που κάνω στα δικά μου πουλιά θα έχεις δίκιο,
Αλλά να κάθεται ένα πουλί χωρίς να τρώει καλά χωρίς να κουνιέται και να ταλεπωριεται χωρίς λόγο δεν είναι κρίμα;
 
Διορθωστε με εαν κανω λαθος αλλα καπου διαβασα οτι πρεπει να κανει τον κυκλο της η καναρα ακομα και εαν ειναι ασπορα
λογω του μεταβολισμου που κανει το σωμα της

αρα δεν πρεπει να την σοκαρουμε παιρνοντας τα ασπορα στην 6η μερα

ΜΦΧ
Πανος
 
επιασα ενα αυγουλακι και ειναι μεσα ασπρο φαινεται καθαροτατα α.η θυληκια πηγε αμεσος μετα καρφι στην φωλια

ευχαριστω παιδια ηταν πολυ χρησιμη συμβουλη ηταν κατι που δεν ηξερα καθολου
 
- Εάν επρόκειτο να περιμένουμε το πέρας
της χρονικής διάρκειας της επόασης δεν θα είχε
κανένα νόημα να κάνουμε ωοσκόπηση.
-Βέβαια σε όλες αυτές τις περιπτώσεις που η
αναπαραγωγή έχει προβλήματα υπάρχουν και
αντιγνωμίες για την αντιμετώπισή τους.
Νομίζω όμως οτι έχει αξία να δύνουμε το ανάλογο βάρος
στην κάθε άποψη, να πέρνουμε θέση, ανάλογα με τις
γνώσεις και την εμπειρία μας. Η άποψη λοιπόν
του Δημήτρη(στην πιο πάνω περίπτωση) ταυτίζεται με την δική μου,
γι' αυτό την υποστηρίζω σαν σωστή.
Μπορώ δε να βεβαιώσω οτι η πλειοψηφία, αν όχι όλοι,όσων
γνωρίζω έχουν την ίδια άποψη και κάνουν το ίδιες ενέργειες
σ' αυτές τις περιπτώσεις.
-Κάποιες φορές όμως που αφ' ενός το θηλυκό είναι ένα ΔΥΣΚΟΛΟ πουλί,
αφ' ετέρου θέλουμε να κερδίσουμε χρόνο για το "πύρωμα" του
αρσενικού αφήνουμε να συμπληρωθεί ο κύκλος των 14 ημερών
μέχρι να απομακρύνουμε τα αυγά.
 
Θοδωρή ποτέ μου δεν χαρακτήρισα τον εαυτό μου εκτροφέα ούτε είπα ποτέ κάτι χωρίς να ξέρω η να έχω κάνει πρώτα στα δικά μου πουλιά. Ένας απλός χομπιστας είμαι άσχετος προς το είδος των πτηνών που είμαι ανοιχτός στο να δώσω σκέψεις και ιδέες όσο και να πάρω.
Τώρα εάν με θεωρείς πλεονέκτη που είπα κάτι που κάνω στα δικά μου πουλιά θα έχεις δίκιο,
Αλλά να κάθεται ένα πουλί χωρίς να τρώει καλά χωρίς να κουνιέται και να ταλεπωριεται χωρίς λόγο δεν είναι κρίμα;
Δε νομιζω οτι ειναι προσβολη να σε αποκαλω εκτροφεα αν και μιλουσα γενικα. Δε σε ειπα πλεονεκτη ειπα οτι εγω δε θελω να γινομαι πλεονεκτης μη χρησιμοποιεις το εις ατοπο στην επαγωγη - αν το γραφω και καλα. Και μια γεννα να βγαζω απο καθε ζευγαρι μου αρκει. Προτιμω η καναρα να κανει τον κυκλο της. Νομιζω οτι αν της παρεισ τα αυγα δε σημαινει οτι θα κανει σε μια δυο μερες 2η γεννα.Αυτη γινεται στην ωρα της παρεισ δε παρεισ τα ασπορα.Αφηνω τα ασπορα στη φωλια μεχρι τη δεκατη περιπου μερα των νεοσσων για να στιριζονται. Εγω δε πειραζω την καναρα οσο κλωσσαει γιατι την εχω πατησει πολλες φορες.Αυτο δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο. Ειπα απλα πως ειναι καλυτερα καποιος που δεν εχει εμπειρια να μην παιρνει τα αυγα στο χερι του μονο και μονο για να δει αν ειναι ασπορα. Συγνωμη αν παρεξηγησες τα λεγομενα μου. Δεν ειμαι ανθρωπος που δημιουργω λογομαχιες χωρις λογο.
 
Η συζήτηση ειναι ευχάριστη και έχει αποτελέσματα.

Επι της ουσίας...

{Αυτη γινεται στην ωρα της παρεις δε παρεις τα ασπορα}

Οχι. Δεν γίνεται έτσι. Αν πάρεις τα άσπορα σπάει ο κύκλος
και θα ξαναγεννήσει συνήθως σε 7 μέρες.
Αν δηλαδή έχεις σαφή γνώση για τα αυγά την 6η-7η μέρα
και τα αποσύρεις, στις 14 μέρες θα έχεις μια καινούργια γέννα.
και ένα πουλάκι που θα είναι σε καλή φόρμα, μια και ο μεταβολισμός του
πουλιού ειναι διαφορετικός όταν είναι σε κίνηση(πετάει)μέσα
στο κλουβί.
Θοδωρή εύχομαι να μην υπάρχει ούτε ένα άσπορο αλλά αν συμβεί
λέω να το δοκιμάσεις φέτος, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Η μέθοδος φίλε Θοδωρή είναι η ''εις άτοπο απαγωγή'' και δεν ταιριάζει εδώ. Συνοπτικά έχει ως εξής: Υποθέτουμε ότι δεν ισχύει κάτι το οποίο θέλουμε τελικά να αποδείξουμε ότι ισχύει, και με λογική διαδικασία ακολουθώντας πάντα σίγουρα βήματα, (αποδεδειγμένα δηλαδή, που ισχύουν) καταλήγουμε σε κάποιο άτοπο, παράλογο αποτέλεσμα, κάτι που ξέρουμε ότι δεν ισχύει. Συνεπώς ισχύει η αρχική υπόθεσή μας και όχι η άρνησή της. Δεν είναι σχετικό βέβαια με το θέμα που αναπτύσεται αλλά δεν άντεξα, μαθηματικός ένεκα. Η διαστροφή του επαγγέλματος βλέπετε.
 
Back
Top