Γενικά Ανησυχώ γιατί δεν έχει ξεκινήσει το κελάηδισμα

Creencia7

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα και παλι φιλοι κ φιλες.. Σας ειχα γραψει ξανα πριν μερες για το συγκεκριμένο θεμα αλλα μετα απο συχνη παρακολουθηση ανησυχω. Ο Ντομι (καναρος) μετα την ελευση στο μπαλκόνι του Πουμπα (καρδερινοκαναρο) συνεχιζει να ειναι "αφωνος". Τους αλλαξα κ μερος ετσι ωστε να μη βλεπονται ουτε απο μακριά.Βεβαια η πτερορροια του σταματησε πρόσφατα, αλλα δυο πραγματα που εντοπισα με ανησυχούν(ορθά ή οχι εσείς θα μου πειτε). Πρωτον το γεγονος οτι οταν παει να γουργουρισει λιγο ξεκινάει ενα επιθετικο ασταματητο κελαηδισμα ο Πουμπα που τον "γειωνει" και δευτερον οτι σκιζει(λογικα απο στρες) το υποστρωμα του κλουβιου. Τι να κανω; Μηπως επειδη οι οποιες αλλαγες εγιναν εν μεσω πτερόρροιας τον κουμπωσαν λιγο προς το παρον;Δε θελω ουτε να αποχωριστώ τον Πουμπα ουτε να μην ξανατραγουδησει ο Ντομι (4 χρονια τωρα ηταν τρομερος τραγουδιστης).
 
Κι εμένα γενικως αργουσε παντα στην πτερόρροια του αλλα τετοια εποχη ειχε αρχισει να "δινει" σιγα σιγα... Δεν ξερω μάλλον καταλαβαινει κι αυτος το αγχος μου...
 
Αν είναι όντως αρσενικό και είναι καλά στην υγεία του θα ξεκινήσει να κελαηδά.
Κανένα, μα κανένα πουλί δεν μπορεί να σταματήσει ένα υγιές αρσενικό καναρίνι από το κελάηδημα.
 
Αν είναι όντως αρσενικό και είναι καλά στην υγεία του θα ξεκινήσει να κελαηδά.
Κανένα, μα κανένα πουλί δεν μπορεί να σταματήσει ένα υγιές αρσενικό καναρίνι από το κελάηδημα.
Σα να καταλαβε την αγωνια μου... Ξαπλωσα μια ωρα στο δωματιο διπλα στο μπαλκονι και αρχισε να τραγουδά ξανα (σιγοφωνα βεβαια αλλα με διαρκεια) αδιαφορώντας πια αν ο Πουμπα συνεχιζει ασταμάτητα
 
Σα να καταλαβε την αγωνια μου... Ξαπλωσα μια ωρα στο δωματιο διπλα στο μπαλκονι και αρχισε να τραγουδά ξανα (σιγοφωνα βεβαια αλλα με διαρκεια) αδιαφορώντας πια αν ο Πουμπα συνεχιζει ασταμάτητα
Ορίστε! Τέλεια! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ως προς την ακουστική συμβίωση τους!
 
Όμορφη και αναμενόμενη η εξέλιξη.

Και δυο σχετικά λόγια. στον αέρα...
Τα παραμύθια που αφήνουν στον αέρα οι διάφοροι "ειδικοί" για "σκάσιμο" των καναρινιών από άλλα είναι τουλάχιστο παιδικά και δεν θα πρέπει να τους επιτρέπουμε να παραμυθιάζουν και μας.
 
Όμορφη και αναμενόμενη η εξέλιξη.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ τυχερός που βρεθηκα σε αυτη την παρεα και λυνονται ομορφα οι αποριες μου που απο τους "ειδικους" ειχα μπλεχτεί
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα παραμύθια που αφήνουν στον αέρα οι διάφοροι "ειδικοί" για "σκάσιμο" των καναρινιών από άλλα είναι τουλάχιστο παιδικά και δεν θα πρέπει να τους επιτρέπουμε να παραμυθιάζουν και μας.
Μα και εμένα κύριε Γιάννη, μου προκαλούσε εντύπωση όποτε το άκουγα! Χαίρομαι πολύ που μου το ξεδιαλύνατε!👍
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top