Φροντίδα Ανησυχώ για τη συμπεριφορά του Πέτρου (Zako)

evita tsim

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Χαλκίδα
Παιδια καλησπέρα! Έχω τον Πέτρο στην αγκαλιά μου! ανησυχω όμως πολύ για κάτι που κάνει. Κάθεται κατω κ κοιμάται. Πολλές φορές ακουμπάει το κεφάλι του στον καναπε κ κάνει ότι σκαβει με το πόδι σαν να θέλει να χωθει πιο μέσα. Είναι 2 μηνών. Του δίνω κρέμα. Τρωει κ σπόρια κ μήλο. εχθες ήταν φοβισμενος. Τον ηρεμησα, ετριζε κ το ραμφος του μετά. σήμερα επαιξε με τα παιχνίδια του, δεν έχω τόσα πολλά ακόμα. Δεν μπορεί να σταθει στις πατηθρες οπότε δεν ανεβαινει στο σταντ. Κ το βράδυ στο κλουβί τον είχα κάτω στον πάτο. τώρα κοιμάται καθισμενος με το κεφάλι μέσα στο φτερό. Γτ ομως είναι καθισμενος;
 
Τα μωρά 2 μηνών κοιμούνται ακόμη αρκετά μέσα στην ημέρα. Καθισμένος που, στο πάτωμα; Απο πού τον πήρες;
 
Ευχαριστώ φοίβο για την απαντηση!Λυγιζει τα ποδια του κ κοιμαται. στον καναπε η στο κλουβι. Απο Ρόδο. Τωρα ξυπνησε, τεντωθηκε και καλοπιζεται! Ενα ενα φτερό. Τον εχει πιασει τρελα τωρα... Κινηγαει ενα πουπουλο που κουνιεται απο τον αερα. Θέλω να πω πως γενικότερα η συμπεριφορά του, είναι μια χαρά. Τρώει κανονικά, δοκιμάζει συνέχεια τα σπόρια, μήλο έχει συνέχεια κοντά του. Παίζει. Καταλαβαίνω πως λογικό είναι να κοιμάται περισσότερο αφού είναι μωρό, όμως καθεται κάτω τις περισσότερες φορες. Και αυτό το πράγμα που σπρώχνει τον καναπέ με το κεφάλι και σκάβει με το ένα πόδι...
 
Καλως τον δεχτηκες τον Πέτρο σου.
Είναι μεγάλη μου αδυναμία ή Γκρίζοι, μιας που είναι άνθρωποι.
Από αυτά που έχω διαβάσει, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Απλά τώρα που είναι μικρό, να προσέχεις τα ύψη.
Αν ανέβει σε κουρνιακαι πέσει,θα του δημιουργηθούν φοβίες.
Οπότε για λίγο καιρό, καλύτερα στα χαμηλα του κλουβιού.
Έκανε και ένα ταξίδι, που σίγουρα, δεν ήταν και το καλύτερο του.
Σε τι τιμή Τον αγόρασες, αν επιτρέπεταικαι καμία φώτο του, ευπρόσδεκτη!
Καλή συνέχεια!
 
Μια φωτο με τον τροπο που λες που κανει θα βοηθουσε.:)Καλως ηρθε ο Πετρακος.
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πηγαμε στον γιατρό το απόγευμα... Δεν γινόταν να τον αφηνα. Το κάνει αυτό επειδή είναι μωρό. DimasYiannis τον προσεχω πολύ γιατί ξέρω ότι νιώθουν τον πόνο πολύ έντονα κ είναι κ επικίνδυνο πολύ.. Ο γιατρός τον βρήκε καλά! Θα τον αφήσουμε για 2 εβδομαδες να προσαρμοστεί κ να κόψει την κρέμα κ ξεκινησουμε κατι σταγονες στο σβερκο, δε θυμαμαι πως το λενε, νομιζω για τα χλαμιδια, αυτά λέει μπορεί να τα "κουβαλαει " από το εκτροφειο, κ αργοτερα θα ξεκινησουμε προληπτικά vibramycin. Γενικότερα έδωσε πολλές πληροφοριες κ για τροφες κ υγιεινή. σε δυο εβδομαδες θα τον ξαναδεί...
Τον πήρα 800€ με έξτρα επιβάρυνση το τεστ DNA κ το κουτί μεταφορας. σύνολο 865€
 
Δεν ξέρω πως να ανεβασω φωτο. Παταω ανέβασμα αρχείου αλλά μου λέει είναι μεγάλο.. ☹
 
Καλορίζικο το μωρό σας! Δώσε μεγάλη προσοχή στο τάισμα με την κρέμα Εβίτα, εννοώ να μη του δίνεις έτοιμη κρέμα αν έχει περάσει πάνω από τέταρτο από τη παρασκευή της. Τα γκρι μωρά είναι πολύ ευαίσθητα γενικότερα. Σε ποιον γιατρό το πήγες;
 
Καλημέρα παιδιά! Φοίβο πήγαμε στον Κ. Μολυβιάτη εδώ στην Χαλκίδα. Μου είχε σώσει τον Φιντέλ (σκύλος) το 1997-1998. Όσους ρώτησα αυτόν μου σύστησαν. Και όντως ο άνθρωπος φάνηκε να έχει μεγάλη εμπειρία απο παπαγάλους.
 
Αυτο με το πόδι σαν να σκαβει το κάνει και εμένα οταν βρεθει σε πλακακι που γλιστραει. Δεν ειναι κατι που πρεπει να σε τρομάζει. Το ραμφος το βάζει κατω για να κραταει ισσοροπία οσο σκάβει το πόδι!

το οτι κοιμάται κάτω είναι λογικό αφου δεν μπορει να σταθει σε κλαδι ακόμα! Και το οτι βάζει το ράμφος του πίσω στη φτερούγα. Για εμένα είναι μια χαρά και δεν έχει τιποτα το περίεργο το μωρό σου!👍
 
Καλοσοριζικο το μωρακι σας! Πίστεψε με δεν υπάρχει λόγος ανυσηχιας, ειδικά μετά την εξέταση του από γιατρό! Όλα τα μικρά στην αρχή είναι αδέξια από φυσικό τους!
 
Όταν το κάνει του αποσπαω την προσοχή με κάτι άλλο κ σταματάει! Οσο περνανε οι μερες παντως κοιμαται πανω στην πατηθρα. Ανεβαινει μονος του! Ελευθερια Ρ αδεξιος όσο δεν φανταζεσαι! Προσπαθεί πολύ να σκαρφαλωσει κ για να κατεβει βουτια με το κεφάλι κατευθείαν. Τον προσεχω πολύ! Έχω την εντύπωση ότι προσπαθεί να μιλήσει. Άκουσα το "Πέτρο " 3 φορές. Είναι δυνατόν; Του μιλάμε συνέχεια φυσικά, ακατάπαυστα!
 
μεγάλε, χαλάρωσε, μην κηνυγάς την ουρά σου όπως οι σκύλοι, μιά χαρά είναι ο pierre...χαλάρωσε και ευχαριστήσου τον 😉
 
Όταν το κάνει του αποσπαω την προσοχή με κάτι άλλο κ σταματάει! Οσο περνανε οι μερες παντως κοιμαται πανω στην πατηθρα. Ανεβαινει μονος του! Ελευθερια Ρ αδεξιος όσο δεν φανταζεσαι! Προσπαθεί πολύ να σκαρφαλωσει κ για να κατεβει βουτια με το κεφάλι κατευθείαν. Τον προσεχω πολύ! Έχω την εντύπωση ότι προσπαθεί να μιλήσει. Άκουσα το "Πέτρο " 3 φορές. Είναι δυνατόν; Του μιλάμε συνέχεια φυσικά, ακατάπαυστα!
Πιστευω οτι με τον καιρο θα μαθει, ειναι μικρουλης ακομα :D Τον προσεχεις παρα πολυ πραγμα πολυ καλο και για σενα και για τον Πετρακο! Λες να εμαθε να μιλαει απο τωρα; Φαντασου τι θα λεει οταν μεγαλωσει!:D
 
να σου ζησει το μωρακι να το προσέχεις να το αγαπας και θα σου χαρησει μοναδικες στιγμες!
 
Να σου ζήσει το μωράκι! Φώτο στις παρουσιάσεις παρακαλώ να το καμαρώσουμε! 😉
 
Back
Top