Αναπαραγωγή Ανησυχώ που δυο μέρες δεν έκανε αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα και παλι! Οπως λεει και ο τιτλος η ματζι μου (κιτρινη καναρα) εχει 2 αυγα γεννημενα 16-17/4/18 αντιστοιχα. το αρσενικο που της εχω ειναι ο Ρικο που μου χαρισε ο dinossd. ειναι πολυ καλος μεχρι στιγμης την ταιζει αλλα δεν εχω δει αν βατευτηκαν γιατι λειπω πολλες ωρες στο σχολειο και καταλαβαινεται. Απλα μου φαινεται περιεργοπου ουτε χθες ουτε σμρ εκανε αυγο.

Κατι ακομη. εχω επισης και ενα ζευγαρακι γκλοστερ. Απο προχθες αρχισε και η θηλυκια να καθεται ολο και περισσοτερες ωρες στη φωλια χωρις φυσικα αυγα. Απλα ουτε αυτη εχω δει αν βατευτηκε.
 
δεν εχω δει αν βατευτηκαν
Αυτό δεν παίζει ρόλο στη φάση που βρίσκεσαι. Δεν χρειάζεται απαραίτητο να βατευτεί για να γεννήσει αυγό. Το βάτεμα γίνεται για τη γονιμοποίηση των αυγών, δηλαδή για να έχουν σπόρο ώστε να μπορεί να βγει πουλάκι από το αυγό μετά από δύο βδομάδες κλωσίματος.

Περίμενε δύο τρεις μέρες για να δεις αν συνεχίσει να κάνει αυγά. Αν σταματήσει και καθίσει στη φωλιά, κάνε ωοσκόπηση πάνω στη βδομάδα και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα συζητήσουμε τη συνέχεια.

Αν δεν καθίσει και αδιαφορεί, μάζεψε τη φωλιά και ξεκίνησε καινούργιο γύρο.
 
Περίμενε δύο τρεις μέρες για να δεις αν συνεχίσει να κάνει αυγά. Αν σταματήσει και καθίσει στη φωλιά, κάνε ωοσκόπηση πάνω στη βδομάδα και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα συζητήσουμε τη συνέχεια.
στη φωλια καθισε απο το 1ο κι ολας αυγο
 
στη φωλια καθισε απο το 1ο κι ολας αυγο
Λέγεται, ότι συνήθως, έστω κι αν κάθονται από το 1ο αυγό, δεν επωάζουν από τότε τα περισσότερα καναρίνια, αλλά συχνά από το 3ο αυγό. Οπότε μέτρα τις ημέρες από τη γέννηση του 1ου, αφαίρεσε 2 και όταν το νούμερο φτάσει στο 6 έως 7 κάνε ωοσκόπηση.
(Μάλλον κάπως πολύπλοκα τα είπα)
18+6=24. Άρα στις 24 ή στις 25 του μήνα κάνεις ωοσκόπηση και μας λες.
 
Back
Top