Γενικά Ανθεκτικές ή όχι οι κότες ράτσας;

Ioanna_1992

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... Τα κοτόπουλα ράτσας είναι πολύ ευαίσθητα και αρρωσταίνουν εύκολα με αποτέλεσμα να πεθαίνουν ή όχι; Κάποια γνωστοί μου, μου έχουν πει ότι έχουν "ημερομηνία λήξης".
 
Ιωάννα καλημέρα. Ίσως θα πρέπει να εισαι πιο συγκεκριμένη στο ερώτημα σου. Για ποια ράτσα θελεις να μάθεις;
 
Ιωάννα καλημέρα. Ίσως θα πρέπει να εισαι πιο συγκεκριμένη στο ερώτημα σου. Για ποια ράτσα θελεις να μάθεις;
Εννοώ γενικά για όλες τι καθαρόαιμες ράτσες κότας... Π.χ. εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω brahma, silkie και australorp και μου έλεγαν ότι έχουν πολύ ευαισθησία στις αρρώστιες
 
Προσωπικά δε γνωρίζω τίποτε για τις μεταλλαγμένες κότες.
Στα μεταλλαγμένα καναρίνια όντως υπάρχει ένα θέμα "υπερευαισθησίας" του οργανισμού τους.
 
Προσωπικά δε γνωρίζω τίποτε για τις μεταλλαγμένες κότες.
Στα μεταλλαγμένα καναρίνια όντως υπάρχει ένα θέμα "υπερευαισθησίας" του οργανισμού τους.

Γιάννη, είναι άλλο πράγμα οι φυλές κι άλλο οι μεταλλάξεις.

Ιωάννα, για να δημιουργηθούν όλες οι καθαρόαιμες φυλών των οικόσιτων ζώων χρησιμοποιήθηκε σε κάποιο στάδιο της δημιουργίας της φυλής και σε διαφορετικό βαθμό η αιμομιξία. Άρα και πάντα θεωρητικά χωρίς αυτό να είναι απόλυτο, τα μη καθαρόαιμα ζώα έχουν μεγαλύτερο βαθμό γενετικής ευρωστίας.
 
Back
Top