Αναπαραγωγή Ανικανοτητα αρσενικου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dreil
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dreil

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Ενα ζευγαρι που διαθετω δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχουν καταφερει να γινουν γονεις(σε καναρινια αναφερομαι). Η θυληκια εχει γεννησει 2 φορες αλλα και τις 2 τα αυγα ηταν ασπορα.Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως εχω δει αρκετες φορες τον αρσενικο να την βατευει και εχω μπερδευτει...😕 Η θυληκια ειναι διχρονο πουλι και περσι εκανε κανονικα 2 γεννες και εβγαλε και στισ 2 απο εναν νεοσσο. Ο αρσενικος παλι ειναι περσινος απο δικη μου γεννα. Τι λετε να κάνω;Να βαλω αλλον αρσενικο και να την αφησω για μια γεννα ακομα 'η να δωσω μια τελευταια ευκαιρια στον αλλο;
 
dreil νομίζω ότι ο αρσενικός σου είναι μικρός και δεν είναι έμπειρος. Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις την θυλικία σου με ένα πιο μεγάλο πουλί.Αλλά καλύτερα να απαντήσουν και οι πιο έμπειροι... gl!
 
Dreil νομίζω ότι ο αρσενικός σου δεν είναι έτοιμος ακόμα για ζευγάρωμα, είναι μικρός και δεν έχει εμπειρίες. Δοκίμασε με ένα πιο μεγάλο αρσενικό.Ας απαντήσουν όμως και τα πιο έμπειρα μέλη... gl!
 
ο αρσενικος σου κατα την δικη μου αποψη ειναι ασφερος δηλαδη δεν μπορει να γονιμοποιησει την θηλυκια σου. Μου εχει συμβει κατι τετοιο και μενα. Μην χανεις τον χρονο σου με αυτον βαλε αλλο πουλι μεσα και αυτον κρατα των για κελαϊδημα.η χαρισε τον σε κανεναν φιλο σου (πες του ομως οτι δεν ζευγαρωνει)
 
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα φίλε, εγώ είχα έναν αρσενικό με μια θηλυκια για κανα 5 μήνες μαζί και ενω η θηλυκια είχε αυγά ήταν όλα κλούβια, δεν έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι άσφερος, απλά έδωσα στα πουλιά περισσότερο χρόνο να γνωριστούν,έδωσα καλές τροφές και έβαλα τοι κλουβί σε άλλο μέρος με περισσότερο φως και ζέστη. Έβγαλα 4 μικρά με τον ίδιο αρσενικό.
 
Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η ηλικια αφου ο αρσαινικοσ ειναι ενος χρονου.
 
Τελικα εβαλα αλλον αρσενικο στην ζευγαρωστρα και ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα! Τον ειδα που της κελαιδουσε απο το χωρισμα με τα φτερα κατω και αυτη ζητουσε ταισμα... Ιδωμεν!
 
ίσα-ίσα αν είναι ενός χρόνου ο αρσενικός τότε είναι ότι πρέπει. Στην κατάλληλη ηλικία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φταίει η ηλικία νομίζω
 
Τελικα σημερα ειχα τον πρωτο νεοσσο απο την καναρα! Υποθετω οτι μαλλον εφταιγε ο αρσενικος. Περιμενω αλλα 2 αυγα τα οποια ειναι γονιμοποιημενα.
 
Αυτό μου τυχε και μένα. Δεύτερη φορά μύρωσε η κούκλα μου και το μαλινουά αρσενικό τίποτα. Είναι πρωτάρηκα και τα δυο. Αναγγάστηκα να παρω από εναν φίλο ένα black red ετοιμοπόλεμο. (μόλις είχε καθήση στα αυγά της η δική του κανάρα). Πειστεύω πως έγινε η δουλειά όπως έπρεπε.
 
Back
Top