Αναπαραγωγή Ανικανότητα στο βάτεμα, δείχνει να μην τα καταφέρνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
καλησπέρα στην παρέα. έχω ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια του 2013, εξωτερική εκτροφή. Πέρσι 3 άσπορες γέννες,ως ζευγάρι ταιριασμένο όμως..φέτος ακολούθησα καλή προετοιμασία. Έψαξα για αιτία ασπόρων και τα κούρεψα λίγο.. Τα έχω ενώσει έδω και 2 βδομάδες, η καναρα κουβαλά νήμα αλλά δεν χτίζει. Τα παρατηρώ χωρίς να με βλέπουν και παρατηρώ το εξής.. Το αρσενικό όταν επιχειρεί βάτεμα και η κανάρα κάθεται δείχνει σαν μην τα καταφέρνει να ισσοροπήσει και αποτυγχάνει..υπάρχει αυτή η περίπτωση; Μήπως για αυτό απότυχαν πέρσι; τι λέτε;επίσης όταν το αρσενικό την κυνηγάει σαν τρελό εκείνη δεν θέλει..η κανάρα είναι σίγουρα πυρωμένη.. Ευχαριστώ.
 
καλησπέρα στην παρέα. έχω ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια του 2013, εξωτερική εκτροφή. Πέρσι 3 άσπορες γέννες,ως ζευγάρι ταιριασμένο όμως..φέτος ακολούθησα καλή προετοιμασία. Έψαξα για αιτία ασπόρων και τα κούρεψα λίγο.. Τα έχω ενώσει έδω και 2 βδομάδες, η καναρα κουβαλά νήμα αλλά δεν χτίζει. Τα παρατηρώ χωρίς να με βλέπουν και παρατηρώ το εξής.. Το αρσενικό όταν επιχειρεί βάτεμα και η κανάρα κάθεται δείχνει σαν μην τα καταφέρνει να ισσοροπήσει και αποτυγχάνει..υπάρχει αυτή η περίπτωση; Μήπως για αυτό απότυχαν πέρσι; τι λέτε;επίσης όταν το αρσενικό την κυνηγάει σαν τρελό εκείνη δεν θέλει..η κανάρα είναι σίγουρα πυρωμένη.. Ευχαριστώ.
Χρειάζονται μερικές μέρες για να ξεκινήσει κανονικά η αναπαραγωγική διαδικασία...
Μέχρι τότε κι αυτά δεν θα έχουν ισορροπία και εσύ θα έχεις αγωνία...
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις σχετικά με την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες όσο θα περιμένεις να ξεκινήσουν.
 
αυτό ελπίζω και εγώ! Έχω διαβάσει τα σχετικά, πολύ χρήσιμα.έχω χαμηλώσει και τις 2 από τις 3 πατήθρες αλλά παρατηρώ πως επιλέγουν για βάτεμα την ψηλότερη.. Μήπως δημιουργεί πρόβλημα στο αρσενικό? να την χαμηλώσω; Ευχαριστω.
 
Χαμήλωσε την και την υψηλότερη λίγο, αλλά πρώτη φορά ακούω αρσενικό να μην μπορεί να ισορροπήσει... Είναι πρωτάρης; Έχεις ξαναδεί αρσενικό να βατεύει; Είναι τόσο γρήγορη η... Πράξη! 😛 Λίγα μόνο δευτερόλεπτα αρκούν για ένσπορα αυγά! 😉
 
Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να ισορροπήσει.
Όχι όλες τις φορές όμως.
 
Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να ισορροπήσει.
Όχι όλες τις φορές όμως.
Έτσι ή αλλιώς δεν ισορροπούν. Γι' αυτό άλλωστε χρειάζονται και τα φτερουγίσματα που κάνουν.
Η διάρκεια της επαφής είναι ελάχιστα δευτερόλεπτα (1-2) και ο χρόνος τριβής της αμάρας τους ακόμη μικρότερος.
 
Back
Top