Ασθένειες Ανοίγει το στόμα αλλά τσιου πουθενά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sfiga
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sfiga

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Περιστέρι
Μου δώσανε ένα μαλινουά θηλυκό. Ζωηρότατο με έντονο χρώμα. Την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν το άκουσα να λέει τίποτα και υπέθεσα να είναι απο stress. Σήμερα όμως είδα να ανοίγει το στόμα του και να ακούγεται μια πολύ σιγανή φωνούλα σαν τρίξημο. Τα θυληκά κάνουν ένα τσίου όχι καθούλου ή τρίξημο φωνή. Κλασικά στο pet shop μου είπανε για άσμα και φάρμακα. Τι να κάνω.
Εκτός των άλλων τα μαλινουά δεν ανοίγουν το στόμα τος για να φωνάξουν αυτό γιατι το ανοίγει; Μήπως αυτό δεν ισχίει;
 
Μου δώσανε ένα μαλινουά θηλυκό. Ζωηρότατο με έντονο χρώμα. Την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν το άκουσα να λέει τίποτα και υπέθεσα να είναι απο stress. Σήμερα όμως είδα να ανοίγει το στόμα του και να ακούγεται μια πολύ σιγανή φωνούλα σαν τρίξημο. Τα θυληκά κάνουν ένα τσίου όχι καθούλου ή τρίξημο φωνή. Κλασικά στο pet shop μου είπανε για άσμα και φάρμακα. Τι να κάνω.
Εκτός των άλλων τα μαλινουά δεν ανοίγουν το στόμα τος για να φωνάξουν αυτό γιατι το ανοίγει; Μήπως αυτό δεν ισχίει;

Τα μαλινουά κατα το κελάιδησμα δεν ανοίγουν το στόμα για να βγάλουν ήχο, εκτός μερικών φωνών. Τα θηλυκά πουλιά δεν κελαιδούν, ούτε τα μαλινουά, οπότε το τσίου που περιμένεις να κάνει θα το κάνει με ανοιχτό στόμα.
 
Κατ' αρχάς ευχαριστώ. Εχω ένα άλλο μαλινουά θηλυκό και κάνει τσιου με κλειστό στόμα και φουσκώνει λίγο απο κάτω το κλασικό των μαλινουά. Αυτο όχι. μήπως είναι μαλινουά μαιμού ή μερικά κάνουν και έτσι. Για εμένα είναι το τρίτο μαλινουά που βλέπω στη ζωή μου και δεν ξέρω. Ο μικρός ήχος είναι κάτι κακό ή φυσιολογικό?
 
Υπάρχει πιθανότητα να έχει άσθμα; Δεν θα πρέπει να είχε και άλλα συπτώματα; Μου είπανε να το πλακώσω στα φάρμακα γιατί λεέι άν περιμένω τα συπτώματα θα είναι αργά.
 
Το αν είναι μαλινουά μαιμού δεν ξέρω :) Μπορείς όμως απο το δαχτυλίδι να βρεις τον εκτροφέα και ίσως βγάλεις άκρη (ίσως γιατί γενεολογικό δέντρο δεν θα μάθεις ποτέ). Για τον ήχο που αναφέρεις δεν μπορώ να καταλάβω τι ήχο κάνει, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω (ιδίως αν είναι κάτι περι της υγείας του). Αρκετά πουλιά απο πέτ υποφέρουν απο ακάρεα τραχείας, οπότε ρίξε μια ματιά σε αυτό Ακάρεα της Τραχείας
 
Του έριξα τη σταγόνα μπάς και έχει κάτι. Δεν έχει δαχτυλίδι αν και είναι απο εκτροφέα μαλινουά. Ετσι μου το φέρανε.
 
Ο ήχος του για να σας δώσω να καταλάβετε είναι σιγανός τόσο που τον ακούς μόνο στο 1 μέτρο και είναι σαν τιτιβισμα ή σαν να γρατζουνάς κάτι στο τζάμι. Αν ένα πουλί είναι στρεσαρισμένο μήπως κάνει έτσι στην προσπαθειά του να πεί κάτι; Αν πάλι είναι μικρό έτσι θα κάνει ή κάπως αλλιώς; Δεν έχω ιδέα τι να υποθέσω.
 
Καλησπέρα.
Τί σταγόνα του έριξες κατ' αρχήν. Αν είναι της ταφαρμ ή της μπογκένα, θέλει και επανάληψη σε κάποιες ημέρες, και διαφορετική χρήση το ένα από το άλλο.
Επίσης δεν καθαρίζει αμέσως από τα ακάρεα της τραχείας αν έχει.
Και σίγουρα όταν είναι θηλυκό μην περιμένεις πολλά τσιου. Όλα αυτά είναι στο γονότυπο του κάθε πουλιού.
Πώς είναι και στους ανθρώπους, άλλος μιλάει σιγά κι άλλος είναι βροντόφωνος.
Φιλικά,
 
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο. Εβαλα μια σταγόνα Pulmosan anti windpipe mite βασικά προλυπτικά γιατι το νέο πουλί μέσα στο σπίτι με άγνωστη προέλευση ειναι επικύνδινο. Στα πόδια του έβαλα epithol γιατι τα είδα λίγο άγρια σαν ποδάγρα όχι έντονη και τώρα μου κάνει εντύπωση η φωνούλα που βγάζει. Πιστευω να είναι φυσιολογικό απλός διαφορετικό από το άλλο θηλυκό που έχω. Εχεις να πρωτείνεις κάτι άλλο πρίν τη βάλω με τον αρσενικό?
 
Α και ξέχασα φίλε Γιώργο. Είμαστε κοντοπατριώτες. Ειμαι απο Νεμέα με συγγενείς εκεί στο Κιατο στούς Καλιάνους και στο Ψαρι.
 
Πριν κανεις οποιαδηποτε θεραπεια θα πρεπει να ξερεις σιγουρα απο τι πασχει και μετα να πρωχορησεις σε θεραπεια αλλιως επιβαρυνεις την κατασταση του χωρις λογο. Τα μαλινουα ειναι σιγανοφωνα δεν ειναι για μπαλκονη και να το ακουει ο απεναντι αλλα οχι και στο ενα μετρο οπως λες, οσο για τις φωνες που ειπες δεν κανουν σαν γρατσουνιες στο τζαμι αλλα κανουν ηχους απο τρεχουμενα νερα για αυτο αλλωστε εχουν και το ονομα waterslager.


Ακου λιγο απο το site του οεμ μερικα μαλινουα.
Όμιλος Εκτροφέων Μαλινουά - Malinois Breeders' Club (Greece)
 
Εχω μαλινουά και ξέρω τι ήχο βγάζουν το θέμα μου είναι αλλο εδω. Υπάρχουν θηλυκά που δεν κάνουν κανέναν ήχο απολύτος ή κάνουν πολύ μικρό σαν ψιθύρισμα;
 
Να ρωτήσω κάτι, ένα θηλυκό μαλινουά απο πότε αρχίζει να ακούγεται η φωνούλα του; Μήπως το δικό μου είναι μικρό και για αυτό δεν ακούγεται η φωνή του καθόλου. Και εγώ νομίζω ότι έχει κάτι, π.χ άσμα... και το πλακώσω στα φάρμακα. Μου το έδωσαν χωρίς να ξέρω την ηλικία του και είναι αδαχτυλίδωτο. Αν είναι π.χ 5 μηνών δεν θα ακουγότανε τίποτα;
 
Back
Top