Αναπαραγωγή Ανοιγμένο πόδι σε μικρό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα παιδιά,

Την Κυριακή που μας πέρασε έσκασε το πρώτο μωρό γκλοστεράκι!
Μόνο αυτό βγήκε.. Τα άλλα είχαν πεθάνει κατά την επώαση..

Λοιπόν..σήμερα το πρωί είδα πως το δεξί πόδι του καναρινιού είναι πολύ ανοιχτό.. Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

rsz_img-0804a05270ebe23039a546af6a4aa439-v.webp
 
Όταν υπάρχει ένας νεοσσός στη φωλιά ή έστω και δυο η πίεση από το σώμα της μητέρας κατά τις πρώτες μέρες της ζωής τους τα επιβαρύνει αρκετά και σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργούνται κυρίως ανατομικά προβλήματα στα ποδαράκια τους.
Συνάμα υπάρχουν προβλήματα στήριξης κατά την τροφοδοσία δημιουργώντας ακόμη και στρεβλώσεις στο λαιμό των πουλιών.
Η λύση σε αυτά τα "προβλήματα" είναι η τοποθέτηση ομοιωμάτων αυγών μέσα στη φωλιά σε αριθμό που μαζί με τα μικρά να συμπληρώνεται ο μαγικός αριθμός τέσσερα..
Δηλαδή αν είναι ένας ο νεοσσός να μπουν τρία ομοιώματα κλπ.
Στην περίπτωσή σου τώρα Βασίλη το ανατομικό πρόβλημα δε δείχνει σοβαρό ή εγώ τουλάχιστο δεν μπορώ να δω κάτι τόσο ανησυχητικό.
Θα πρότεινα έστω και τώρα να μπουν αυγά μέσα στη φωλιά ώστε να αρχίσει να αποκτά βοήθεια στη στήριξη αν και δεν την πολυχρειάζεται τώρα και είμαι σίγουρος ως θα υπάρξει η απαραίτητη διόρθωση στο "στράβωμα" όταν θα σταθεί στο κλαδί...
Αν ωστόσο κάτι βλέπεις που σε ανησυχεί περισσότερο δεν έχεις παρά να ανεβάσεις μερικές ακόμη φωτό να δούμε κι εμείς τις ανησυχίες σου...
 
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη

Είχα 2 πλαστικά αυγά μέσα στην φωλιά όλες τις μέρες..
Θα βάλω άλλο ένα μέσα τώρα..
Αν δω κάτι παραπάνω θα ανεβάσω αμέσως φωτογραφίες.. μου φάνηκε αρκετά εμένα..

rsz_20170413_085548.webp
 
Είχα 2 πλαστικά αυγά μέσα στην φωλιά όλες τις μέρες
Το υπέθεσα γιατί τα είδα στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασες. Γι αυτό ίσως και η έκταση του προβλήματος είναι πολύ μικρή.
Όμως ένας νεοσσός με δυο αυγά δεν έχει τη βοήθεια στήριξης που χρειάζεται γιατί όπως είναι εύκολα κατανοητό τα δύο αυγά θα ήταν πάντα αριστερά και δεξιά του και δεν θα υπήρχε το τρίτο και απαραίτητο μπροστά του.
Μια απλή παρατήρηση στη φωλιά είναι εύκολο να μας δώσει σημαντικές απαντήσεις για τη "γεωμετρία" στήριξης των πουλιών μέσα σ' αυτή..

Εξακολουθώ να πιστεύω πως θα διορθωθεί στις επόμενες βδομάδες...
 
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη και πάλι!
Έχω τοποθετήσει ήδη 3ο αυγό από την πρώτη στιγμή που μου είπατε.. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να διορθωθεί το πρόβλημα!

Ήθελα να του βάλω δαχτυλίδι αλλά μάλλον δεν θα το κάνω.. αν και καμουφλάρισα το δαχτυλίδι με τσιρότο φοβάμαι μιας και η κανάρα δεν έχει δαχτυλίδι μην μου κάνει καμιά ζημιά..
 
Ήθελα να του βάλω δαχτυλίδι αλλά μάλλον δεν θα το κάνω..
Βάλε με μια κλωστή ένα δαχτυλίδι μέσα στη φωλιά...
Αν δεν το πειράξει δεν υπάρχει κανένας φόβος...
Αν το δεις να κρέμεται από τη φωλιά... Τότε ναι.. υπάρχει κίνδυνος.
Να το κάνεις τώρα γιατί δεν ξέρω πόσα χρονικά περιθώρια σου αφήνει το μικρό για να μπει το δαχτυλίδι.

φοβάμαι μιας και η κανάρα δεν έχει δαχτυλίδι μην μου κάνει καμιά ζημιά..
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το τι θα κάνει η κανάρα όταν δει το δαχτυλίδι...
σχεδόν άσχετο είναι.
 
Το ανέφερα γιατί είναι το δεξί πόδι που τοποθετούμε τα δαχτυλίδια.. μην το πάρει χαμπάρι και το τραυματίσει τελείως..
 
Αν θέλεις κοίταξε αυτό το βίντεο που είχε ανεβάσει ο @Φοίβος σε άλλο θέμα Νεοσσός με splayed legs

Δες εδώ για το πώς να διορθώσεις τα splayed legs.

Eίναι ανάγκη να το διορθώσεις άμεσα διότι όσο το αφήνεις έτσι θα γίνεται και δυσκολότερο. Δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξει απο μόνο του.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εγω παντως βλεπω μια φυσιολογικη σταση για εναν τοσο μικρο νεοσσο. Θεωρω και εγω πως σε λιγο καιρο θα παταει φυσιολογικοτατα. Βαλε 2 ψευτικα για λιγες μερες για στηριγμα και αστο να το ταιζουν οι γονεις του και να μεγαλωσει γρηγορα!
 
Εγω παντως βλεπω μια φυσιολογικη σταση για εναν τοσο μικρο νεοσσο. Θεωρω και εγω πως σε λιγο καιρο θα παταει φυσιολογικοτατα. Βαλε 2 ψευτικα για λιγες μερες για στηριγμα και αστο να το ταιζουν οι γονεις του και να μεγαλωσει γρηγορα!

Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο στραβό και πίσω.. Θα δούμε τώρα πως θα εξελιχθεί.. Μεγαλώνει ο μικρός!
 
Μήπως να έβαζες μια νέα φωτο, να δούμε την εξέλιξη; Όχι ότι προσωπικά θα έχω άποψη, αλλά είμαι σίγουρος ότι άλλα μέλη εδώ είναι σαφώς έμπειρα για να σε καθοδηγήσουν.
 
Μήπως να έβαζες μια νέα φωτο, να δούμε την εξέλιξη; Όχι ότι προσωπικά θα έχω άποψη, αλλά είμαι σίγουρος ότι άλλα μέλη εδώ είναι σαφώς έμπειρα για να σε καθοδηγήσουν.

Είμαι στην δουλειά τώρα, θα ανεβάσω σήμερα ή αύριο
 
Καλησπέρα σας,

Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε, εσείς τι λέτε;
Σήμερα ο μικρός είναι 13 ημερών
rsz_20170422_112916.jpg
 

Σχετικά θέματα

Back
Top