Αναπαραγωγή Ανοιγουν το στομα τους και κουνανε τα φτερα τους σα να πετανε

Markos tsiftelis

PB Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2014
Μηνύματα
741
Πόλη
Πειραιάς
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με καναρινια γιατι σε αυτα ειμαι πρωταρης η θυλικια μου κανει κατα διαστηματα αυγα ετσι εβγαλα το χωρισμα με το αρσενικο και τα αφησα μαζι αμεσως ξεκινησε να κανει φωλια ωμως παρατηρησα πως καθονται αντικριστα ανοιγουν το στομα τους και κουνανε τα φτερα τους σα να πετανε γιατι αυτο
 
Εμενα αυτο μου κανει για τσακωμος... Κανουν και καποιο θορυβο Μαρκο; Τα εχεις σε εσωτερικο χωρο; Εχεις κανει καποια προετοιμασια; Τι διατροφη τους παρεχεις;
 
Εμενα αυτο μου κανει για τσακωμος... Κανουν και καποιο θορυβο Μαρκο; Τα εχεις σε εσωτερικο χωρο; Εχεις κανει καποια προετοιμασια; Τι διατροφη τους παρεχεις;
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αλίκη! Με αυτήν την κίνηση δηλώνουν ή ότι θέλουν τάισμα από το γονιό/ταίρι τους ή ότι θα υπάρξει καβγάς! Παρατήρησε τα και πες μας! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Αν το ενα απο τα δυο ειναι στον αερα και γινετε αυτο καθως και ακους κρααξιματακια τσακωνονται, εχεις δει βατεματα απο τον αρσενικο. Αν εχεις δει τοτε καποια στιγμη θα σταματησουν και θα γινουν ποιιο φιλικα το ενα προς το αλλο.Αν ενωνουν τα στοματα τους ταιζονται.
 
Με αυτα τα πουλακια εχω παθει πλακα θελουν να ζευγαρωσουν χειμωνα.Απο τροφη τρωνε την πρωβλεπωμενη τουσ βαζω βιταμηνη και περιπου μια φωρα την εβδομαδα αυγο.
 
Να ρωτησω ομως και κατι αν ξερετε παιδια. Τα Lovebird μου αναμεσα σε δυο γεννες μεσολαβουσε ενα διαστημα 2μηνων περιπου αυτη τη φωρα δεν προλαβαν να απογαλακτιστουν τα μικρα και εκαναν καπακι παλυ αυγα. Υπαρχει προβλημα υγειας τους
 
τα καναρινακια μου τα εχω στο μπαλκονι σε φως ημερας μονο απλα τα προστατευω απο κρυο
 
Τα δικά μου που τα έχω μέσα, κάνουν συνέχεια αυγά βέβαια δεν τα αφήνω να κάνουν πουλάκια. Αλλά σε αντίθεση με άλλα παπαγαλάκια, τα βλέπω πολύ δραστήρια ερωτικά. Σκέφτεσαι να την αφήσεις πάλι να κλωσήσει; Μην σου ταλαιπωρηθεί πολύ τόσο σύντομα σκέφτομαι.
Για τα καναρινάκια που τα έχεις έξω, λίγο περίεργο, δεν ξέρω περίμενε κάποιον που ασχολείται με καναρίνια να σου πει γνώμη.
 
τι να κανω δεν θελω να πεταξω τα αυγα τους αλλα απο την αλλη ειναι ενα φανταστικο ζευγαρακι που το εχω χρονια ακομα και οταν δεν εχουν αυγα ειναι αυτοκολητακια κανουν κουνια μαζι παιζουν πυραζει το ενα το αλλο...
 
Γνώμη μου είναι καλύτερα να πετάξεις τα αυγά παρά να ταλαιπωρηθεί η θηλυκή σου.
 
Μαρκο ανοιξε διαφορετικο θεμα για τα παπαγαλακια σου.. Θα σου απαντησουν αυτοι που ξερουν για το συγκεκριμενο ειδος και θα ειναι μαζεμενες οι πληροφοριες σε ενα θεμα..

Με αυτα τα πουλακια εχω παθει πλακα θελουν να ζευγαρωσουν χειμωνα.Απο τροφη τρωνε την πρωβλεπωμενη τουσ βαζω βιταμηνη και περιπου μια φωρα την εβδομαδα αυγο.

Οσον αφορα τα καναρινια επιμενω οτι μαλωνουν... Εξω με τετοιο καιρο και με τοσες λιγες ωρες ηλιοφανεια δεν νομιζω να θελουν να ζευγαρωσουν! Κανουν θορυβο ή ταιζονται; Αλλα και να θελουν να ζευγαρωσουν ειναι λαθος! Με την εννοια οτι εχει "πειραχτει"το βιολογικο τους ρολοι και δεν ειναι φυσιολογικο! Μαλλον κατι κανεις λαθος στη διατροφη... Χωρισε τα και δινε μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη... Τωρα ειναι περιοδος συντηρησης και σιγα σιγα θα αρχισεςι προετοιμασια και τον μαρτη θα σου ζευγαρωσουν!

Οταν λες βιταμινη τι εννοεις; Τι τους δινεις; Κιτιρνη τροφη σε διαφανες σακουλακι; Αλλο αυγοτροφη αλλο αυτη τη βιταμινη που πουλανε στα πετ σοπ...
 
Τελικα δεν μαλωνουν αλλα διχνουν να αποφευγει το ενα το αλλο και οταν βρεθουνε στο ιδιο κλαρακι το ενα διωχνει το αλλο εντουτισ το θυλικο εφτιξε φωλια πηγαινει και καθετε ομωσ εκανε αυγο κατω στον πατο του κλουβιου και προφανωσ το εσπασε. Οσο για αυγοτρωφη ενοω την κιτρινη κοκκινη και πρασινη που υπαρχει στο εμποριο αυτη την εχω παντα και μια φωρα την εβδομαδα τους βαζω κροκο απο αυγο βραστω τι δεν κανω σωστα και τι πρωτηνετε να βαλω το χωρισμα παλυ στο κλουβι να τα χωρισω;
 
Ναι! Εφοσον μαλωνουν και αποφευγει το ενα το αλλο ειτε ο αρσενικος δεν ειναι ακομη πυρωμενος ειτε δεν ταιριαξανε... Χωρισε τα κανε μια σωστη προετοιμασια για 1-2 μηνες και μετα τα ενωνεις! Βγαλε απο την καναρα τη φωλια πετα το αυγο (που μαλλον θα ειναι ασπορο) και δωστης λιγο ασβεστιο ή αν δεν εχεις τσοφλι αυγου... Μια αλλη θεωρια λεει να αφησουμε την θηλυκια να κλωσσησει για λιγο καιρο να ολοκληρωσει τον κυκλο της και μετα της τα πεταμε... Κανε ο,τι θεωρεις πιο σωστο!

Αυτη η βιταμινη κανει κακο στα πουλακια σου... Δε ξερεις τι εχουν βαλει μεσα ειναι γεματη συντηρητικα και το μονο που τους προσφερει ειναι λιπος... Καλο θα ηταν να μην τη ξαναδωσεις...

Το αυγο πρεπει να το βραζει πολυ γυρω στα 12 λεπτα για να αποφυγεις την πιθανοτητα σαλμονελας! Αυτα απο μενα!
 
Για να εκανε αυγο στον πατο του κλουβιου μαλλων ειναι μικρουλα 6-7 μηνων, καλο θα ειναι να τα χωρισεις να τα βαλεις κοντα να βλεπονται και οταν ερθει η ωρα τοτε θα το καταλαβεις απο το καλέσμα της θηλυκιας στον αρσενικο. Και οπως ειπε και η Αλικη κανε τους προετοιμασια και δυο φορες την εβδομαδα αυγο, οχι πολυ γιατι παχαινει
 
Η θυλικια ειναι περιπου 2χρ και αυγα εκανε και πριν βαλω τη φωλια οταν τα ειχα χωριστα.Ασβεστιο ενοεις το σουπιοκοκαλο 'η την τετρααγωνη πλακα που βαζουμε;
 
Κατα τη γνωμη μου χωρισε τα γιατι ο αρσενικος σου μαλλον δεν ειναι πυρωμενος και ξεκινας προετοιμασια στον αρσενικο που πρεπει να τη ξεκιναμε νωριτερα γιατι αργουν να πυρωσουν. ασε τη φωλια στη θηλυκια αστη να γεννησει να κλωσσησει λιγες μερες να ολοκληρωσει τον κυκλο της και μετα πετας αυγα και βγαζεις φωλια και αρχιζεις προετοιμασια και στη θηλυκια. 😉

Για την προετοιμασια τωρα πρεπει σιγα σογα να αυξανεις τη συχνοτητα που δινεις αυγοτροφη.. Δηλαδη για 2 βδομαδες 1 φορα, για 2 βδομαδες 2 φορες, την επομενη 3 φορες μετα 4 και τα λοιπα.. Η αυξηση των πρωτεινων πρεπει να γινει σταδιακα... Στο αρσενικο ξεκινας προετοιμασια δινοντας την ημερα μισο σφιχτοβρασμενο αυγο(καλο θα ηταν να ειναι φρεσκο καθε μερα) και 3 φορες την εβδομαδα πολυβιταμινες και κανα πρασινο λαχανικο. και μετα αρχιζεις και την θηλυκια προετοιμασια... Καποια στιγμη θα καταληξεις να δινεις καθε μερα αυγοτροφη λαχανικο ή φρουτο και 3 φορες την εβδομαδα πολυβιταμινη στο νερακι.. καπως ετσι! Υπολογισε οτι θα χρειαστεις 1-2 μηνες... Μη βιαστεις! Οσο πιο αργα και σταδιακα τοσο πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις 😉

Νομιζω οτι καπως ετσι ειναι η προετοιμασια! Ας μιλησουν και οι εμπειροτεροι βεβαια!
 
Back
Top