Γενικά Ανοιχτή πόρτα κλουβιού

Εγγραφή
9 Νοε 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Γαστούνη
Καλησπέρα στην ομάδα, σήμερα έκανα την βλακεία να ξεχάσω την πόρτα του κλουβιού ανοιχτή από το πρωί έως της 19.00 που έφερα τα κοκατιλ εντός της οικίας μου... Τα πουλιά δεν δραπετευσαν... Και ρωτάω είναι δυνατόν με τόσες ώρες ανοιχτή την πόρτα να μην φύγουν; Μου κάνει εντύπωση... Είχε τέτοιο περιστατικό κάποιο άλλο μέλος με happy end όπως εγώ;
 
Στάθηκες πολύ τυχερός!
Δεν έχω ακούσει να ξανά τύχει. Καλά όμως πως το ξέχασες βρε παιδί μου; Πάντως όπως κατάλαβα σε εσωτερικό χώρο ήταν με κλειστές πόρτες-παράθυρα ε; Δεν υπήρχε περίπτωση να χαθούν στο περιβάλλον.
 
Στάθηκες πολύ τυχερός!
Δεν έχω ακούσει να ξανά τύχει. Καλά όμως πως το ξέχασες βρε παιδί μου; Πάντως όπως κατάλαβα σε εσωτερικό χώρο ήταν με κλειστές πόρτες-παράθυρα ε; Δεν υπήρχε περίπτωση να χαθούν στο περιβάλλον.
Στο μπαλκόνι τα είχα Μαρία μου τους άνοιξα την πόρτα να τους βάλω τσαμπιά με κεχρι και την ξέχασα και το βράδυ που πήγα να τα καθαρίσω κτλ βρήκα την πόρτα ανοιχτή και τρελάθηκα... Πολυ πιθανον να τους αρέσει το σπίτι τους η δεν ξέρουν τι υπάρχει έξω από το κλουβί λόγο ότι είναι γεννημένα σε κλουβί η απλά στάθηκα πολύ τυχερός
 
Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι οι παπαγάλοι γενικώς ανοίγουν και μόνοι τους τις πόρτες των κλουβιών. Συχνά μάλιστα κάποιοι με παπαγάλους βάζουν λουκετάκια ή τέλος πάντων άλλες ασφάλειες στα πορτάκια των κλουβιών για να αποφύγουν την απώλεια του πτηνού τους.
 
Τυχερός πολύ ήσουν.
Καλά έξω που τα έχεις δεν έχεις προστασία από τα αρπακτικά και το κρύο αυτή την εποχή;
Δεν τα βγάζω χαράματα κατά με 10.00 τα βγάζω και 18.00 με 19.00 τα μαζεύω εντάξει αν έχει κάτω από 10 βαθμούς μέσα.. Δεν το συζητάω.. και ας τρώω την πούδρα τους που είναι μπόλικη η άτιμη ένα από τα μείον των τσουλουφιων
 
Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι οι παπαγάλοι γενικώς ανοίγουν και μόνοι τους τις πόρτες των κλουβιών. Συχνά μάλιστα κάποιοι με παπαγάλους βάζουν λουκετάκια ή τέλος πάντων άλλες ασφάλειες στα πορτάκια των κλουβιών για να αποφύγουν την απώλεια του πτηνού τους.
Εμένα η πόρτα έχει ανάποδο κλείσιμο πρέπει να την πιέσω προς τα μέσα για να ανοίξει όποτε θέλει δύναμη κάτι που τα κοκατιλ μου δεν έχουν και αφού δεν βγήκαν τόσες ώρες μόνα τους πάει να πει τους αρέσει η ζωή τους και στο φινάλε τρώνε τα καλύτερα πίνουν τα καλύτερα έχουν παρέα τι άλλο να ζητησουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τυχερός πολύ ήσουν.
Καλά έξω που τα έχεις δεν έχεις προστασία από τα αρπακτικά και το κρύο αυτή την εποχή;
Εντωμεταξύ Μαρία όλα τα περίεργα σε μένα συμβαίνουν το θυλικο κοκατιλ μου δεν σταματάει το τραγούδι και το σφύριγμα και το αρσενικό είναι πολυ ησυχο το τελείως ανάποδο δλδ.. Και είναι όντως το φύλο τους γιατί έχουν αρχίσει και τα καβαληματα αλλά και το θηλυκό κάνει το κλασσικο την νυχτερίδα με το κεφάλι κάτω και τα φτερά ανοιχτά που το κάνουν μονο τα θηλυκά... Τώρα βλέπω voice και τραγουδάει η άτιμη σαν δαιμονισμένη 😀
 
Μήπως είναι και τα 2 θηλυκά;
Μην επιμένεις το κιτρινο είναι αποδεδειγμένα αρσενικό,ζευγαρώνανε και κάνανε αβγουλάκια και θα είχαμε και ένα μικρούλι αλλά σταθηκαμε άτυχοι γιατί πέθανε μέσα στο αβγό.. Ξέρω 100% ότι είναι αρσενικό το πουλάκι μου
 
Εμένα η πόρτα έχει ανάποδο κλείσιμο πρέπει να την πιέσω προς τα μέσα για να ανοίξει όποτε θέλει δύναμη κάτι που τα κοκατιλ μου δεν έχουν και αφού δεν βγήκαν τόσες ώρες μόνα τους πάει να πει τους αρέσει η ζωή τους και στο φινάλε τρώνε τα καλύτερα πίνουν τα καλύτερα έχουν παρέα τι άλλο να ζητησουν
Εμενα καποια στιγμη η λινα άνοιξε το κλουβι η το ξεχασα εγω δεν ξερω την ειχε κανει για κανα τριωρο για το απεναντι δεντρο μεχρι που αρχισα να τρωω κ λογω που ειναι πολυ λιχουδα μολις το καταλαβε ήρθε στο κεφαλι μου γρηγορα γρήγορα. Παλι καλα γιατι θα χτυπουσα εμφραγμα
 
Εμενα καποια στιγμη η λινα άνοιξε το κλουβι η το ξεχασα εγω δεν ξερω την ειχε κανει για κανα τριωρο για το απεναντι δεντρο μεχρι που αρχισα να τρωω κ λογω που ειναι πολυ λιχουδα μολις το καταλαβε ήρθε στο κεφαλι μου γρηγορα γρήγορα. Παλι καλα γιατι θα χτυπουσα εμφραγμα
Δεν σου έκοψε την όρεξη βλέπω 😛
 
Δεν σου έκοψε την όρεξη βλέπω 😛
Δεν υπηρχε αλλος τροπος να την φερω πισω κ παλι καλα μεσα στην τρελα μου το σκεφτηκα κ βγηκα στο μπαλκονι με τις πατατες τς τηγανιτες
 
εγώ μια φορά είχα κάνει το ίδιο λάθος αλλά ο παπαγάλος μου είναι ήμερος μόλις γηρισα τον είδα να στέκεται στα καγέλλα και να κελαηδάει όταν βγήκα έξω παιταξε πάνω μου μετά ρίσκαρα να τον αφεισό για λίγο στα κάγγελα και μόλις είπα το όνομα του γηρισε πάλι σε εμένα από τότε τον αφεινω να κάνει πτήσεις έξω και δεν φεύγει μακριά μου
 
από τότε τον αφεινω να κάνει πτήσεις έξω και δεν φεύγει μακριά μου
Θα σε συμβούλευα να σταματήσεις να το κάνεις. Μια φορά θα γίνει η στραβή, εκεί που δεν το περιμένεις. Είναι πολύ επικίνδυνο. Μπορεί από κάτι να τρομάξει και να πετάξει μακριά. Όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά λέει μια παροιμία.
Μέσα στο φόρουμ δεν έχουμε διαβάσει λίγα περιστατικά ήμερων παπαγάλων που δραπέτευσαν. Είναι κρίμα και για τον παπαγάλο και για τη στενοχώρια που θα πάρεις.
 
Δεν τον αφήνω σε ανοιχτό χώρο στο μπαλκόνι με κατασκευασμένη την τέντα για να μην τρομάξει
 
Δεν τον αφήνω σε ανοιχτό χώρο στο μπαλκόνι με κατασκευασμένη την τέντα για να μην τρομάξει
Αυτό είναι ανοιχτός χώρος Κώστα, μην κάνεις τέτοιες δοκιμές, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
 
Back
Top