Γενικά Αντίο αγαπημένο μου καναρινάκι

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Μολης ειδα το μικρο καναρινακι μου φαγωθηκε απο σα'ι'νη ελπιζω καποιος να το βρει κατα τυχη και να το σκοτωσει. Τελος παντων αντιο αγαπη μου.
 
Λυπάμαι για την τύχη του φίλου σου... αλλά θέλω να μου πεις... κρίνεις πραγματικά πως το αρπακτικό μπορούσε να διακρίνει πως το δικό σου πτηνό είναι έξω από το "μενού" του.
Μήπως δεν φταίει το αρπακτικό αλλά εμείς που αφήνουμε εκτεθειμένο και χωρίς προφυλάξεις...
Πραγματικά λυπάμαι για το καναρίνι σου... αλλά και το αρπακτικό δε φταίει...
Ίσως θα πρέπει να διαβάσεις για την Εποχική προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι απο τα αρπακτικά | PetBirds για την Προστασια απο αρπακτικα | PetBirds και το Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά; | PetBirds
Με τα μέτρα "προστασίας" δεν θα Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; | PetBirds
Έτσι δεν είναι;
 
Καταλαβαίνω τη θλίψη και τον θυμό σου αλλά ψάξε το λάθος σου, για να μάθεις.
Δεν μας φταίει ένα άγριο ελεύθερο πουλί, όταν εμείς δεν προφυλάσσουμε τα δικά μας τα... φυλακισμένα...
 
Λυπάμαι για την απωλειά σου. Το έχω ζήσει και ο ίδιος, όπως και τα συναισθήματα οργής στα οποία αναφέρεσαι. Αλλά η αλήθεια είναι ότι εκτός του ότι τα ένα λόγω συναισθήματα δε μας βοηθούν να ζήσουμε τη θλίψη στην ώρα που πρέπει, μας αποσυντονίζουν επίσης από το να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας και από το να λειτουργήσουμε πιο δημιουργικά, με αποτέλεσμα να λαμβάνουμε το ρόλο θύματος και να φλερτάρουμε με το δυνητικό ρόλο του θύτη-τιμωρού, ενώ στην πραγματικότητα το θύμα είναι - ήταν το πουλάκι.
Για να μην μπερδεύεται λοιπόν το ζήτημα, καλό είναι να σταθείς και να επιλέξεις τόσο τα συναισθήματα όσο και τις διορθωτικές ενέργειες που θα πρέπει να γίνουν
 
Μολης ειδα το μικρο καναρινακι μου φαγωθηκε απο σα'ι'νη ελπιζω καποιος να το βρει κατα τυχη και να το σκοτωσει. Τελος παντων αντιο αγαπη μου.
Aν έχεις άλλο η άλλα, πάρε μέτρα προφύλαξης. Θα ξανάρθει.
 
Αλέξανδρε και εγώ λυπάμαι για την απώλεια του μικρού καναρινιού, που σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας σου δικαιολογεί απόλυτα την οργή που αισθάνεσαι, αλλά και το σοκ που έχεις υποστεί. Εύχομαι το πάθημα να έγινε μάθημα και εσύ ως καλός μαθητής, να εφαρμόσεις εφ' εξής στην πράξη τις γνώσεις που αποκόμισες με τόσο σκληρό τρόπο.
 
Αλέξανδρε και εγώ λυπάμαι για την απώλεια του μικρού καναρινιού, που σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας σου δικαιολογεί απόλυτα την οργή που αισθάνεσαι, αλλά και το σοκ που έχεις υποστεί. Εύχομαι το πάθημα να έγινε μάθημα και εσύ ως καλός μαθητής, να εφαρμόσεις εφ' εξής στην πράξη τις γνώσεις που αποκόμισες με τόσο σκληρό τρόπο.
Ακριβώς και μπράβο Στέφανε...
Γιατί ακόμη και από τις άσχημες στιγμές ο άνθρωπος οφείλει να μαθαίνει και να φροντίζει να μην υπάρξει στο μέλλον... κακή επανάληψη.
 
Back
Top