Διατροφή Αντί για μήλο πιπεριά στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης redbird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

redbird

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Άκουσα σε μια εκπομπή στον Σκάι ότι αντί για μήλο μπορούμε να δίνουμε πιπεριά στα πουλιά. Σωστό ή όχι;
 
Μπορούμε να δίνουμε και μήλο και πιπεριά. Γιατί θα πρέπει να δίνουμε μόνο το ένα από τα δύο;

Υ. Γ. Για καναρίνια μιλάμε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mina
Δηλαδη το ενα αντικαθιστα το αλλο; 😕 Δε νομιζω να στεκει τετοιο πραγμα...

Η πιπερια ειναι πιο πλουσια τροφη σε θρεπτικη αξια απο το μηλο. Αν δεις τις σελιδες της wikipedia για τον καθε καρπο θα καταλαβεις τι εννοω, εχει πινακες με τη θρεπτικη αξια του καθενος. 😉
 
Kαι η πιπεριά αλλά και το μήλο είναι πολύ πλούσιες πηγές Βιταμίνης Α και C.
Oπότε μπορείς να δινεις και από τα δύο στα πουλάκια σου είτε είναι καναρίνια, είτε είνα παπαγάλοι. Αν στην περίπτωση καποιο πουλάκι σου δεν προτιμάει το μήλο,ή παρουσιάζει καποιας μορφής αλλεργία σε αυτό, αντικαταστησέ το με πιπεριά. και το αντίθετο. Αλλά η χορήγηση του ενός δεν αποκλέιει την χορήγηση του άλλου!

Εδωσα αρκετές φορές πράσινη πιπεριά στα καναρίνια μου και έγινε ανάρπαστη!
 
Θα την δοκιμάσω γιατί το μήλο ούτε να το δουν δεν θέλουν.
 
Δεν θα καουν με την πιπερια;

Δεν ειπε κανεις για καυτερη.:) Για τα καναρινια τουλαχιστον. Κοκκινη γλυκια πιπερια ποικιλια Φλωρινης.

Οι μεγαλοι παπαγαλοι μπορουν να φανε και chili κοκκινες πιπεριες, σε μερικους αρεσουν παρα πολυ. 😉
 
Υπάρχει και η κλασική πράσινη πιπεριά που την βάζουμε στην σαλάτα. Εγω σε αυτήν αναφερόμουν. Επίσης υπάρχουν οι εισαγωγής πιπεριές σε κόκκινο, κίτρινο και πορτοκαλί χρώμα, όλες με γλυκια γευση και καθόλου καυτερές. 🙂
 
Μη φοβάστε τις καυτερές. Δίνω σε δύο καναρίνια και μια καρδερίνα τους σπόρους από όλες τις πιπεριές, πράσινες-κόκκινες που έχω στις γλάστρες μου και τους τσακίζουν. Μόνο που μαυρίζει το ράμφος τους για λίγη ώρα.
 
Μάχη γίνεται στην κλούβα. Τα 5 πιτσιρικια έχουν πέσει με τα μούτρα.Φοβόμουν να τους δώσω πιπεριά άλλα σήμερα κατάλαβα ότι έκανα λάθος!
 
H πιπερια ειναι αριστη πηγη βιταμινης Α 63% ΚΑΙ C 317% και οι δυο ισχυρες αντιοξειδιωτικες ουσιες. Εχουν ελαχιστες θερμιδες και καθολου λιπος. Παντα ομως με μετρο οπως και με οτι αλλο δινουμε για τη διατροφη των φιλων μας.
 
Back
Top