Ανταλλαγή Ανταλλάσω αρσενικό Indian Ringneck με θηλυκό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisos

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω δυο Indian Ringneck Parakeet τα ειχα παρει για να ζευγαρωσουν το ενα αρσενικο και το αλλο θυλικο που αποδειχτηκε προσφατος οτι ειναι και αυτο αρσενικο,☹εχει καπιος θυλικο να το ανταλαξουμε με το αρσενικο;
 
γεια

ναι με ενδιαφερει, ειναι σιγουρο οτι ειναι θυλικο; Γιατι και εγω ημουν!
 
panospiano ειναι σιγουρο οτι ειναι θυλικο το ρικ?εμενα οι φοτο του ειναι στο προφιλ μου (παντως με ενδιαφερει εαν ειναι σιγουρα θυλικο)
 
Στη φωτογραφια που έχεις σιγουρα αυτος που φαινεται είνια αρσενικος. Για τον αλλον δε μπορω να σου πω... Δειξε μας ομως τον χώρο που έχεις. Γιατι δεν αρκει να ειναι μονο διαφορετικου φύλου αλλα να έχουν και το καταληλλο περιβαλον για να γίνει η αναπαραγωγη.. Νομιζω οτι το κλουβι που τα έχεις ειναι μικρο... Τα ρικνεκ θέλουν η φωλια να ειναι σαν ενα κανονικο κλουβι... Μονο η φωλια τους.. σκέψου δηλαδη πως πρεπει να εινια το κανονικο τους κλουβι...
 
στις φωτο του krisos πρεπει να ειναι και τα δυο αρσενικα δες και την εικονα
 

Συνημμένα

  • indianringneckpair.webp
    indianringneckpair.webp
    23,8 KB · Προβολές: 161
Ναι βρε φραγκι! Το ξέρω! Κατι φαινεται στη φωτο.. Εγω για το που τα εχει θέλω να μαθω... Να δουμε αν είνια ενταξει για να προχωρήσει σε μια αναπαργωγη...
 
εχω αλλαξει κλουβι πλατος 1mm- βαθος70cm-ηψος 80 cm, αλλο τοσο ειναι και το κατω με χωρισμα στην μεση κατω εχω κοκατιλ ζευγαρι διαστραυρομενο εχουν κανει μικρο! Και τα δυο ηδη εχουν φωλια αλλα των ρικ πιο μεγαλη! Λογο μεγεθους! Το αλλο που εχω στην φοτο αρχιζει και βγαζει κοκκινο στον λεμο του και μαυριζει απο κατω απο το στωμα του! Τα πηρα μαζι αλλα το ενα κοκκινισε ο λεμος του τουλαχιστων 8μηνες γρηγοροτερα... Εαν και λενε οτι τα ρικ θελουν 3 χρονια να (ορημασουν σεξουαλικα!)
 
Νομίζω πώς μια φωτογραφια θα βοηθούσε! Δε μπορώ να καταλάβω! Το οτι κοκκινησε ο δαχτυλιος η βγηκε το δαχτυλίδι δε νομιζω να έχει κάποια σχεση με τη σεξουαλικη ορίμανση! Νομιζω οτι το δαχτυλιδι τα αρσενικα το βγαζουν (στη τελικη του μορφη) μετα τον εναμιση χρονο! Εχει να κάνει με την ηλικία και οχι με τη σεξουαλικη ωριμότητα...
 
Mpikis το ενα ρικ νεκ εχει κοκκινο δακτυλιο 4 μηνες μετα απο οτι τα πηρα σημιωση και τα δυο μαζι! Το αλο δεν ειχε και συνεχιζε να μην το εχει μεχρι και πριν 1 μηνα (μετα απο εναν χρονο απο το αλλο που ειχε ηδη βγαλει)και παλι δεν εχει ολοκληροθει(ο δακτυλιος στον λεμο του παντα μιλω)ηταν και τα δυο ολοιδια και μικρη ουρα πραγμα που δηλωνε οτι ηταν μικρα
το ραμφος τους κατακοκκινο πανω κατω.
 
Μάλλον είναι διαφορετικης ηλίκιας τα πουλία! Μπορείς να μας πεις τι λενε τα δαχτυλίδια τους;
 
δεν εχουν! Πυθανων να ειναι διαφορετικη ηλικια αλλα ηταν μαζι στο ιδιο κλουβι που τα πηρα ιδια σωματομορφη ιδιο στο λεμο και ραμφος! Οπως και να εχει εγινε εντελη αρσενικο και αυτο! Εαν παρω θυλικο θα εχει προβλημα καποιο; Ειναι δεμανα παντως, δεν τσακονωντε! Εχει καποιος θυλικο ρικ νεκ; Για ανταλλαγη;θελω να ζευγαρωσουν
 
Back
Top