Ανταλλαγή Ανταλλαγή Java sparrow

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επείτα απο λανθασμένη πώληση.. Ανταλλάσω Αρσενικό java sparrow με θυληκό του αντίστοιχού είδους...
 
Αφού δεν υπάρχει κάποιος που να δέχεται την ανταλλαγή το πουλάκι το χαρίζω και πολύ απλα δεν αγοράζω τίποτα ξανά απο το μαγαζί που τον πήρα! Υπάρχει κάποιος στη Θεσ/νίκη και στις γυρω περιοχές που να μπορεί να ξεχωρήσει το αρσενικό απο το θυληκό?ετσι ώστε αν μπορεί να έρθει μαζί μου στην επόμενη αγορά για να μην την ξαναπατήσω!
 
γιατι δεν το κρατας; Και να παρεις και ενα θηλυκο ακομα;δεν υπαρχει χορος;
 
θα το ηθελα εγω, αλλα ειμαι Αθήνα οποτε δε γινεται προφανως..

παντως για επομενη φορα, διαβασε καλα τα χαρακτηριστικα του θηλυκου κ του αρσενικου και παρε κ φωτογραφιες μαζι σου ωστε να εισαι σιγουρος για την αγορα που θα κανεις και εσυ ο ιδιος και να μην εχεις μπερδεματα μετα.
ο πετ σοπας που δεστο αλλαξε απαραδεκτος, δε τοσυζητω! Αλλα δεν ειναι κ ολοι ετσι. Τουλαχιστον οι περισσοτεροι ξερουν να κρινουν το αρσενικο και θηλυκο του καθε ειδους... Επεσες σε πολυ ειδικο!☹
 
Υπάρχει κάποιος στη Θεσ/νίκη και στις γυρω περιοχές που να μπορεί να ξεχωρήσει το αρσενικό απο το θυληκό?
Ίσως αυτό σε βοηθήσει
sexing java finches
 
Εχουν ξεκινήσει και τσιμπιούντε και μαλώνουν άμα κάτσουν στο ίδιο κλαδάκι! Αν έπερνα και θυληκό θα γινόταν χαμός...
 
Τελικά βρέθηκε... Μητέρα για το παληκάρι μας! Τελικα νομίζω οτι επειδή ηταν μικρό σε ηλικια δεν μπορουσα να διακρίνω τις διαφορές γιατι όντως στο ραμφός υπάρχουν (αν και κελαηδάει)διαφορές με τον άλλον αρσενικο που έχω.. Αλλα το ένα εχει δαχτυλίδι 2008 ένω το αλλό αν και δεν έχει δαχτυλίδι φαίνεται πιο ώριμο!
 
Back
Top