Ασθένειες Αντιβίωση για σκύλους μου έδωσε κτηνίατρος για τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NADIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NADIA

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Από τον Φεβρουάριο ψάχνω να βρω την αιτία που τα καναρίνια μου ειναι βραχνιασμένα και ταυτόχρονα έχουν και πτερρόροια. Τελικά το βράχνιασμα δεν οφείλεται στην πτερρόροια αλλά το αντίθετο. Κάποια αιτία δημιουργεί πρόβλημα και από το στρες που νιώθουν τους πέφτουν και τα φτερά.
Από τον Φεβρουάριο λοιπόν μέχρι σήμερα έχω δώσει ύστερα και από τις διαγνώσεις των διαφόρων πτηνιάτρων τα εξής φάρμακα: Pulmosan, Aviomycine, asminine, pterophene, και διάφορες πολυβιταμίνες. Δεν είδα όμως καμία βελτίωση όσον αφορά το βράχνιασμα γιατί η πτερρόροια ελέγχεται.
Το προηγούμενο Σάββατο τα πήγα σε έναν άλλο πτηνίατρο ο οποίος διέγνωσε πρόβλημα στο αναπνευστικό και μου έδωσε RONAXAN 100 για σκύλους. Διαλύω ένα χαπάκι σε ένα λιτρο νερό και προσθέτω και 10 σταγόνες antistress. Μέρα παρα μέρα αλλάζω το νερό και κάνω από την αρχή την διαδικασία. Σήμερα είναι η 6η ημέρα και δεν έχω δει ακόμα κάποια βελτίωση και ανησυχώ γιατί δεν είμαι σίγουρη για αυτή την θεραπευτική αγωγή. Γνωρίζει κανείς αυτή την θεραπεία που ακολουθώ τώρα; Εχει κανείς καμία ιδέα από την εμπειρία του για το τι μπορεί να συμβαίνει τελικά ή τί άλλες ενέργειες πρέπει να κάνω;
 
σε ευχαριστώ αλλά θεωρώ οτι μετά από τόσους μήνες που έχω δώσει και πολυβιταμίνες και τους έχω ρίξει και σταγόνες για την πτερρόροια δεν πιστεύω οτι το πρόβλημα εστιάζεται εκεί τόσο όσο στο βράχνιασμα και στην πνιχτή φωνουλα που μερικές φορές βγάζει το βράδυ το ένα καναρίνι. Και έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές το ένα καναρίνι που έχει το πιο έντονο πρόβλημα κουνάει την ουρά πανω κάτω κάποιες φορές. Θεωρώ οτι αφού το ακροάστηκε ο πτηνίατρος και σε συνδιασμό οτι του έχω δώσει πολλές θεραπευτικές αγωγές μέχρι σήμερα που καλύπτουν άλλες ασθένειες πέραν από το αναπνευστικό ίσως τελικά να έχει αναπνευστικό αλλά δεν ξέρω γιατι δεν περνάει.. Ακόμα και η Aviomycine θα μπορούσε να το είχε βοηθήσει που του είχα δώσει για 5 ημέρες αλλα τίποτα...
 
τα καναρινια σου μπορει να εχουν και ακαρεα αν ειναι βραχνιασμενα που λες.Αν θες να κανεις την αγωγη που θα σου πω θα εχεις σιγουρα αποτελεσμα το εχω κανει σε αρκετα δικα μου καναρινια. Παρε απο ενα pet Pulmosan και θα τους βαζεις μια σταγονα αναμεσα στο στηθος και στο λαρυγγα να προσεχεις η σταγονα να μην ακουμπαει στα πουπουλα να το φυσας πριν το βαλεις για να βρεις δερμα και βαζε ταυτοχρονο και BAYTRIL 0.5 3 σταγονες στην ποτιστρα θα σκωτοσεις οτι μικροβιο εχει μεσα του το καναρινι σου. Κανε αυτα για 5 μερες καθε μερα και πες μας το αποτελεσμα.
 
Στέλιο, είχα κάνει θεραπεία με Pulmosan.. Nα φανταστείς με οδηγία του πτηνιάτρου του είχα ρίξει κατα την διάρκεια λίγο παραπάνω από μια εβδομάδα, τρείς φορές από μια σταγόνα και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.. Καμία βελτίωση... Δεν θα ήθελα να ακολουθήσω πάλι θεραπεία με Pulmosan αφού δεν είδα βελτίωση😕
 
το ροναξαν απο τι ειδα εχει σαν δραστικη ουσια την Doxycycline που ειναι τετρακυκλινη.Ειναι το αντιστοιχο μονο για κτηνιατρικη χρηση της αντιβιωσης vibramysin που κανει και για ανθωπους.η δοσολογια προφανως θα ειναι ρυθμιζμενη απο το γιατρο για μικρο πουλι (ελπιζω)

εδω υπαρχουν οι οδηγιες για τις χρησεις του vibramysin

http://www.pfizer.gr/MEDIA/vibramycin_dispersible_tabs&syrup.pdf

οπου φαινεται το ευρυ φασμα δρασης του φαρμακου και ειδικοτερα και για το αναπνευστικο που σε ενδιαφερει. Ελπιζω να εχει αποτελεσματα. Επειδη το πουλακι εχει ταλαιπωρηθει με αρκετα φαρμακα ρωτα το γιατρο αν επιτρεπεται να του δωσεις και καποιο προβιοτικο για να μην του δημιουργηθει διαρροια, επειδη το φαρμακο ειναι ευρεου φασματος και πιθανοτατα χτυπαει και τα ωφελιμα βακτηρια του εντερου
 
Ναι ο γιατρός μου είπε να βάζω ένα χαπάκι σε ένα λίτρο νερού και να το διαλύω, θεωρώ οτι αυτη ειναι η δόση για έναν μικρο οργανισμό. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
 
Καλησπέρα σε όλους!
Ηθελα να σας ενημερώσω ότι τελικά η αντιβίωση για σκύλους που μου έδωσε ο πτηνίατρος για το καναρινάκι μου επειδή διέγνωσε οτι είχε κρυώσει (αφού το ακροάστηκε..)έφερε πολύ θετικα αποτελέσματα. 🙂 Για 20 ημέρες έκανα την θεραπεία και τώρα είναι έτοιμος ο κανάρος μου να ζευγαρώσει αφού είναι πια υγιέστατος...
Ούτε ακάρεα ήτανε, ούτε άσθμα, ουτε θυρεοειδής που μου είπε ένας πτηνίατρος στο Περιστέρι και ταλαιπωρησα και το καναρίνι μου άδικα με φάρμακα που ήτανε άσχετα τελικά.

Απλά για ενημέρωσή σας, γιατί τελικά υπάρχουν πολλοί γιατροί που δίνουν άσχετες συνταγές με κίνδυνο για την ζωή του πουλιού.. Δεν είναι πάντα απαραίτητο κάποια συμπτώματα που να δείχνουν πχ οτι είναι άσθμα οτι η συνταγή είναι πχ το asminine. Πρέπει να δούμε πίσω από από αυτή την ένδειξη της δυσκολίας της αναπνοής ποια είναι η βασική αιτία.. Όπως επίσης, δεν είναι πάντα απαραίτητο ότι το πουλάκι έχει ακάρεα όταν ανοίγει το στομα του και κάνει σαν να θέλει κάτι να φτύσει ή είναι βραχνιασμένη η φωνή του ή ανοίγει το στόμα του και δεν βγαίνει ήχος... Στην δική μου την περίπτωση όλα τα συμπτώματα που είχε το καναρινάκι μου οφείλονταν στο κρύωμά του...
 
Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα για τον μικρο σου φιλο...

Αλλα αστον να αναρρωσει πληρως, εξαλλου τελειωσε η αναπαραγωγικη περιοδος και τωρα σειρα εχει η πτερροροια...Βοηθησε τον να την περασει πιο ξεκουραστα...
και τώρα είναι έτοιμος ο κανάρος μου να ζευγαρώσει αφού είναι πια υγιέστατος...
 
Δηλαδή εάν τα βάλω τώρα μαζί δεν θα ζευγαρώσουν; Πότε είναι η κατάλληλη περίοδος για ζευγάρωμα;
 
Δηλαδή εάν τα βάλω τώρα μαζί δεν θα ζευγαρώσουν;

Δεν είναι ότι δεν θα ζευγαρώσουν, αλλά όπως είπε και η Νίκη (Φάμπιο) τώρα τελειώνει η αναπαραγωγική περίοδος και μπαίνουν στην επίπονη φάση της πτερόρροιας. Γι' αυτό καλό είναι να μην ταλαιπωρήσουμε τα πουλιά παραπάνω, μιας και πιάνουν και οι ζέστες, αλλά να φροντίσουμε να ξεκουραστούν και να τους έχουμε μια ισορροπημένη διατροφή για να περάσουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται την πτερόρροια.

πότε είναι η κατάλληλη περίοδος για ζευγάρωμα;

Διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσε η Νίκη και θα σου λυθούν οι περισσότερες (αν όχι όλες) απορίες.
 
Back
Top