Ασθένειες Αντιβίωση + διάρροια

mpalitsas

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2018
Μηνύματα
190
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Το καναρίνι μου παίρνει από χθες αντιβίωση enrofloxacin (γιατρός μου την έδωσε) και σήμερα νωρίς το πρωί οι κουτσουλιές ήταν πολύ υγρές. Γνωρίζει κανείς αν είναι ασφαλές να του δώσω το αντιδιαρροϊκό της Landmark (ηλεκτρολύτες) για να το βοηθήσω; Τώρα που σας γράφω οι κουτσουλιές του έχουν αρκετά καλή εικόνα, οπότε η ερώτηση είναι περισσότερο θεωρητικού ενδιαφερόντος γιατί μάλλον δε θα του δώσω τίποτα ακόμα. Ξέρω ότι στους ανθρώπους δίνουν ηλεκτρολύτες μαζί με αντιβίωση για να αντιμετωπιστούν οι διάρροιες. Στα πουλιά ξέρει κανείς; Μήπως τα "παραφορτώσουμε" έτσι;

υγ. Την αντιβίωση τη δίνω με σύριγγα, οι ηλεκτρολύτες θα διαλυθούν στο νερό, επομένως τα δυο τους δε θα αναμειχθούν.

 
@mpalitsas δεν ξέρω να σου πω για τους ηλεκτρολύτες αλλά όταν δίνουμε αντιβίωση ξέρω ότι πρέπει να μην παίρνει κ ασβέστιο για να μην αποδυναμωθεί η αντιβίωση. Άρα εάν έχεις σουπιοκοκκαλο αφαίρεσε το . Το ίδιο κ για το γκριτ ( εάν έχει άνθρακα), για όσο παίρνει την αντιβίωση. Δες αυτό. Μέσα αναφέρεται το θέμα της αντιβίωσης.
 
Για ποιο λόγο παίρνει αντιβίωση,τι παρουσίασε?
Αρθρίτιδα μου είπε ο γιατρός. Η εικόνα είναι ότι έχει πρηξίματα σε ορισμένες από τις αρθρώσεις των ποδιών του και δυσκολεύεται να τα πατήσει -το ένα κυρίως.
Την περασμένη εβδομάδα πήρε ένα αντιφλεγμονώδες που βοήθησε τις πρώτες μέρες αλλά μετά επέστρεψε στην ίδια κατάσταση. Χθες συγκεκριμένα ήταν για 1η φορά πολύ κακοδιάθετος (ληθαργικός, τραγουδούσε ελάχιστα), τον πήγα γιατρό το πρωί, πήρε την 1η δόση αντιβίωσης και από το απόγευμα πήρε μπρος. Σήμερα είναι καλά από άποψη κεφιού και φαίνεται να πονάει λιγότερο.
Η αντιβίωση δόθηκε για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να οφείλονται σε μικρόβια τα πρηξίματα στις αρθρώσεις. Αν δεν είναι αυτό, πάμε για χειρότερα σενάρια απ' ότι κατάλαβα.
 
Είναι ο γιατρός ειδικευμένος σε πτηνά; Ποιο είναι το όνομά του; (επιτρέπεται να το αναφέρεις).
Αν ναι, συζήτησε και το ενδεχόμενο να προσλαμβάνει για κάποιο χρονικό διάστημα λιγότερες πρωτεΐνες, δλδ, πχ να κόψεις αυγό ή αυγοτροφή αν δίνεις. Επιπρόσθετα όταν το πιάσεις κοίταξε το βάρος του...δεν εννοώ να το ζυγίσεις, αλλά να φυσήξεις την κάτω του πλευρά ώστε να διαχωρίζονται τα πούπουλα και να βλέπεις δέρμα λίγο κάτω από τον λαιμό, στην κοιλιά και στην περιοχή της αμάρας. Αν βλέπεις κίτρινο το δέρμα ή πορτοκαλίζον, τότε το πουλάκι πιθανά είναι παχύσαρκο και σίγουρα επιβαρύνονται οι αρθρώσεις του περισσότερο. Επίσης κοίταξε το κόκκαλο του στήθους του (καρίνα) να δεις αν πετάγεται σχετικά αιχμηρά έξω από το δέρμα (αδύνατο) ή αν είναι πολύ ομαλό το τρίγωνο που διαγράφεται (φυσιολογικό και όσο πιο ομαλό τόσο πιο παχουλό το πουλί). Τέλος κοίταξε τα πέλματά του για αμυχές, ερεθισμούς, οίδημα ή κοκκινίλες.
Όσον αφορά στο ερώτημά σου, θα έλεγα να μην δώσεις ηλεκτρολύτες προς το παρόν αλλά μετά το πέρας του κύκλου της αντιβίωσης να δώσεις προβιοτικά για ένα μικρό χρονικό διάστημα ώστε να επανέλθει (αν έχει διαταραχθεί) η χλωρίδα του εντέρου του.
 
Αρθρίτιδα μου είπε ο γιατρός.
Τι ηλικία έχει το πουλάκι ;
Συνήθως οι τροφές που είναι πλούσιες σε θερμίδες και ο μικρός χώρος, έχουν ως συνέπεια την διαταραχή στον μεταβολισμό τους. Οι νεφροί δεν λειτουργούν σωστά και γίνεται εναπόθεση ουρικού οξέος στις αρθρώσεις. Είναι οι λεγόμενοι κιτρινωποί κόμποι στα δάχτυλα των πουλιών. Σε μια άλλη μορφή αρθρίτιδας προσβάλλονται τα εσωτερικά όργανα. . Με ελαφριά, αλλά πλούσια σε βιταμίνες τροφή (πολλά χορταρικά), επιτυγχάνεται εύκολα βελτίωση. Μπορεί να βοηθήσει και η χορήγηση σκευάσματος βιταμίνης Α για μια εβδομάδα.
Και μερικές ακόμη πληροφορίες για την αρθρίτιδα στα ωδικά πτηνά.
 
Ξέρω ότι στους ανθρώπους δίνουν ηλεκτρολύτες μαζί με αντιβίωση για να αντιμετωπιστούν οι διάρροιες. Στα πουλιά ξέρει κανείς;
Μετά την αντιβίωση δίνουμε προβιοτικά, όχι ηλεκτρολύτες. Ο λόγος είναι για να αποκατασταθεί η μικροχλωρίδα του εντέρου, τα ωφέλιμα βακτήρια που σκοτώθηκαν από την αντιβίωση.

Σχετικά με τον τρόπο χορήγησης, πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού. Αν δεν σου έδωσε οδηγίες, θα πρότεινα να ολοκληρώσεις τη θεραπεία με την αντιβίωση και μετά να δώσεις προβιοτικά και μία πολυβιταμίνη.

Για όσο διάστημα χορηγείς την αντιβίωση, να δίνεις μόνο τους σπόρους του και το νερό με το φάρμακο. Τίποτε άλλο.

Ποια είναι η αντιβίωση;
 
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το πουλάκι (1 έτους για κάποιον που ρώτησε) τα πάει πολύ καλά με την αντιβίωση enrofloxacin, είναι πάρα πολύ ζωηρό και πατάει καλά τα πόδια του. Τα σηκώνει κάπου κάπου, αλλά καμία σχέση με πριν που ήταν διαρκώς σε ένα πόδι. Απ' ότι φαίνεται ο γιατρός (ο κος Ακρίβος για κάποιον άλλον που ρώτησε) έπεσε μέσα στη διάγνωση του -ήταν λόγω μικροβίων. Το θέμα με τις διαρροϊκές κουτσουλιές παραμένει, και σήμερα που μίλησα με το γιατρό μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα να του δώσω ηλεκτρολύτες όσο παίρνει αντιβίωση. Όσον αφορά τα πρηξίματα που έχει σε κάποιες αρθρώσεις, η εικόνα τους είναι λίγο πολύ η ίδια και ο γιατρός μου είπε ότι ίσως παραμείνουν έτσι -σημασία έχει πως πατάει τα πόδια του. Μη φανταστείτε καμιά τραγική εικόνα όπως σε κάτι φωτογραφίες προχωρημένης αρθρίτιδας -είναι λίγο φουσκωμένη η άκρη ενός δακτύλου και τα υπόλοιπα σημεία μοιάζουν με μικρούς κάλους. Σε 2-3 μέρες θα το ξαναπάω για έλεγχο, και θα τον ρωτήσω και για τα υπόλοιπα που είπατε για τα προβιοτικά και τις πιθανές αλλαγές στη διατροφή του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ' ότι φαίνεται ο γιατρός (ο κος Ακρίβος για κάποιον άλλον που ρώτησε) έπεσε μέσα στη διάγνωση του -ήταν λόγω μικροβίων
Οπότε η ερώτησή σου ποια είναι; Πηγές στο γιατρό έκανες ότι σου είπε (ασχέτως αν είναι σωστή η διαδικασία ή όχι) και συνεχίζεις να κάνεις ότι σου λέει. Από το forum ποια απορία ζητάς να λυθεί εφ όσον ότι σου είπαν οι Vada και Ianos Stayros και Tony δεν σε βρήκε να συμφωνεις;
 
Οπότε η ερώτησή σου ποια είναι; Πηγές στο γιατρό έκανες ότι σου είπε (ασχέτως αν είναι σωστή η διαδικασία ή όχι) και συνεχίζεις να κάνεις ότι σου λέει. Από το forum ποια απορία ζητάς να λυθεί εφ όσον ότι σου είπαν οι Vada και Ianos Stayros και Tony δεν σε βρήκε να συμφωνεις;
Η απορία μου ήταν αν μπορώ να δώσω ηλεκτρολύτες μαζί με την αντιβίωση... Ήταν Σάββατο και δε μπορούσα να μιλήσω με τον γιατρό. Κανείς δεν είπε μετά βεβαιότητας ότι είναι κακό/λάθος, ούτε βέβαια ότι είναι άκακο/σωστό. Και τελικά πράγματι δεν έδωσα, παρά μόνο όταν μίλησα με τον κο Ακρίβο χθες, που μου είπε να δώσω. Και μάλιστα έδωσε κι ένα άλλο παράδειγμα συνδυασμού ηλεκτρολυτών με ένα φάρμακο, που δεν το θυμάμαι τώρα γιατί δεν το 'χα ξανακούσει.
 
Η απορία μου ήταν αν μπορώ να δώσω ηλεκτρολύτες μαζί με την αντιβίωση
Ναι πασάκα μου το διαβάσαμε αυτό. Αφου σου απάντησε ο Σταυρος.
Εσυ παρόλα αυτά ακολουθησες μια διαδικασία η οποία έγινε με οπτικό έλεγχο.
Και ενώ σου λένε οι κύριοι τη γνώμη τους εσυ συνεχίζεις να ακολουθείς τη γραμμή ενός Κτηνίατρου και όχι Πτηνιατρου.
Απόλυτα σεβαστό αλλά... Εφ όσον ακολουθείς μια συγκεκριμένη γραμμή τη γνωμη του forum γιατί τη ζητάς;
 
Ναι πασάκα μου το διαβάσαμε αυτό. Αφου σου απάντησε ο Σταυρος.
Εσυ παρόλα αυτά ακολουθησες μια διαδικασία η οποία έγινε με οπτικό έλεγχο.
Και ενώ σου λένε οι κύριοι τη γνώμη τους εσυ συνεχίζεις να ακολουθείς τη γραμμή ενός Κτηνίατρου και όχι Πτηνιατρου.
Απόλυτα σεβαστό αλλά... Εφ όσον ακολουθείς μια συγκεκριμένη γραμμή τη γνωμη του forum γιατί τη ζητάς;
Ελπίζω η επιθετικότητα σου να οφείλεται σε υπερβάλλουσα αγάπη για τα πουλιά... Σε αυτή την περίπτωση επέτρεψε μου να σε καθησυχάσω: Ο κος Ακρίβος είναι πτηνίατρος με 20+ χρόνια εμπειρία στα πουλιά, έχει καρτέλα και κριτικές στο φόρουμ (βλ. Κτηνιατρικό κέντρο Περιστερίου) και μάλιστα μου τον έχει προτείνει και μια άλλη πτηνίατρος, η κα. Μαντακα, η οποία σταμάτησε να ασχολείται με πουλιά.
 
@mpalitsas δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι. Ο @PantelisTs απλά σε ρωτάει κάτι που θα ρωταγες στην θέση του κ εσύ. Αφού ακολουθείς τις οδηγίες του κου Ακριβού (κ εγώ για πτηνιατρο τον έχω ακούσει) ποια είναι η ερώτηση για το φόρουμ; Οι προλαλήσαντες σου είπαν την αποψη τους σύμφωνα με την εμπειρία τους κ τις γνώσεις τους. Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνείς ή να το πράξεις. Κ το καταλαβαίνω που επιλέγεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες γιατρού. Εσύ αποφασίζεις. Όσο για την υπερβολική αγάπη για τα πουλιά, στο ίδιο καζάνι βράζουμε είτε είμαστε αρχάριοι (για μένα μιλάω) είτε έμπειροι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα ποδαράκια του.
 
Ελπίζω η επιθετικότητα σου να οφείλεται σε υπερβάλλουσα αγάπη για τα πουλιά
Δεν έχει νόημα να συνεχιστεί.
Ξέρω πολυ καλα ποιος είναι ο κύριος.
Σαφώς και έχει πολυετείς γνώσεις απλά δεν γίνεται να είναι σε όλους τους τομείς γνώστης. Αν διαβάσεις την ταμπέλα του ιατρείου του είναι ο άνθρωπος για ολα τα ζώα του κόσμου. Ε πως να το κάνουμε αυτό δεν γίνεται.
Σαφώς και η σωστή διαδικασία είναι η γνώμη ενός γιατρου αλλά επειδή είμαστε λίγο πιο "ψείρες" εδώ μήπως να σκεφτόσουν ότι ίσως και να είναι λίγο "τυποποιημένη" η θεραπεία;
Αυτός ήταν ο σκοπός των καυστικων σχολίων μου.
Κ επειδή όλοι ξέρουμε ότι οι τιμές σε αυτές τις περιπτώσεις είναι λίγο τσουχτερες.
Ευχόμαι να πάνε όλα καλα.
 
@PantelisTs ωχ ωχ . Καλά κάνεις κ τα λες. Εγώ ξέρω κ προτείνω την Δουκακη στον Πειραιά.
@mpalitsas μήπως να επικοινωνούσες μαζί της; Το καλό του πουλιού σκεφτόμαστε όλοι κ πολύ περισσότερο εσύ. Δεν χάνεις κάτι. Καλύτερα να περισσεύει παρά να λείπετε, είναι το μότο μου. "Εκμεταλλευσου" τις εμπειρίες των άλλων κ κάνε ένα τηλέφωνο ή ακόμα καλύτερα κλείσε ραντεβού. Αχ η τύπισσα είναι μια κ μονάκριβη!
 
@PantelisTs Απαγορεύονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις-χαρακτηρισμοί. Χρησιμοποήσε σε παρακαλώ την Αξιολόγηση για να πεις τη γνώμη σου σχετικά με τον γιατρό αντί να επιτίθεσαι σε κάποιον που μπήκε εδώ να ρωτήσει αυτό που είχε ως απορία στο μυαλό του, ο,τι και αν είναι αυτό.

Ναι πασάκα μου το διαβάσαμε αυτό.

Δεν μπορείς να εκφράζεσαι έτσι προς τα άλλα μέλη.
 
Ήταν Σάββατο και δε μπορούσα να μιλήσω με τον γιατρό. Κανείς δεν είπε μετά βεβαιότητας ότι είναι κακό/λάθος, ούτε βέβαια ότι είναι άκακο/σωστό. Και τελικά πράγματι δεν έδωσα, παρά μόνο όταν μίλησα με τον κο Ακρίβο χθες, που μου είπε να δώσω.
Καταλαβαίνω την αγωνία που είχες το Σάββατο, αλλά από τη στιγμή που επρόκειτο να καταλήξεις στο να ακολουθήσεις τη γνώμη του γιατρού (και σωστά έκανες), ίσως έπρεπε να περιμένεις τη Δευτέρα. Ούτως ή άλλως αυτό που προτείνουμε και για λόγους αρχής, είναι να ακολουθείτε τη γνώμη του κτηνίατρου και κανενός Forum ή Facebook.

Η δική μου άποψη βασίστηκε στο γεγονός ότι οι ηλεκτρολύτες σε ένα πουλάκι που δεν είναι πλήρως καταβεβλημένο, που δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του δεν είναι απαραίτητοι σε ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ. Αυτό που αποκαθιστά την οποια ζημιά προκαλεί η αντιβίωση στη μικροχλωρίδα του εντέρου είναι τα προβιοτικά, τα οποία και πάλι δεν θεωρώ απαραίτητα σε ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ καθώς τη στιγμή που έγινε η ερώτηση (Σάββατο) δεν νομίζω να είχε γίνει καν κάποια ζημιά από το αντιβιοτικό.

Εν πάση περιπτώσει, όπως σου εξήγησα και στο προηγούμενο μήνυμα, σε ένα πουλάκι που πίνει λίγα ml νερό καθημερινά, αυτό που πρέπει να επιδιώκουμε είναι να πίνει ΜΟΝΟ φάρμακο για να μπορέσει να δράσει καλύτερα έναντι της ασθένειας. Δίνοντας του διάφορες "σούπες" ταυτόχρονα με το φάρμακο, όπως καταλαβαίνεις το μόνο που κάνεις είναι να αραιώνεις τη δοσολογία του. Αν έδινες όλα τα έξτρα ενδοφλέβια, εντάξει. Τώρα όμως; Σκέψου το λίγο.

Επειδή όμως όπως είπα καταλαβαίνω την αγωνία σου και επειδή έεχει αναλάβει γιατρός τη θεραπεία του πουλιού και δεν χρειάζεται να σε μπερδεύουμε και εμείς με τις διάφορες απόψεις μας, προτείνω να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού και να μας ενημερώνεις αν θέλεις για τη συνέχεια, η οποία εύχομαι να είναι η καλύτερη.

Περαστικά.
 
@mpalitsas

Ο Ακριβος με τα 20 χρόνια γνώσης και εμπειρίας θα έπρεπε να σου εξηγήσει ότι η διάρροια (αν υπαρχει) δεν θεραπευεται με ηλεκτρολυτες.
Οι ηλεκτρολυτες αντιμετωπίζουν τις παρενέργειες τις διάρροιας.
Αν λοιπόν ο Ακριβος διαπίστωσε διάρροια, θα έπρεπε να ψάξει για την αιτία της.
 
Αν λοιπόν ο Ακριβος διαπίστωσε διάρροια, θα έπρεπε να ψάξει για την αιτία της.
Έδωσε την αντιβίωση Αντώνη.

Πολλές φορές τους πιέζουμε και εμείς με την ημιμάθειά μας ρωτώντας να δώσω αυτό να δώσω εκείνο και προκειμένου να απαλαγούν λένε δεν βαριέσαι, δώσε. Δεν κρίνω αν είναι σωστό ή λάθος αυτό, απλά θέλω να μείνω στο γεγονός ότι όταν πηγαίνουμε στο γιατρό ρωτάμε εκεί ότι απορίες έχουμε και δεν φεύγουμε πληρώνοντας για να πάμε στο PetBirds να ρωτήσουμε τι εννοούσε. Επίσης, αφού βγει η γνωμάτευση και δοθεί θεραπεία, την ακολουθούμε κατά γράμμα και κρίνουμε τον γιατρό εκ του αποτελέσματος.

@mpalitsas δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα. Είναι συνήθης τακτική αυτή που περιγράφω και καλό είναι να μη συμβαίνει, για αυτό και το αναφέρω.
 
Σταύρο, καταρχάς εκτιμώ πολύ τη γνώμη σου. Έχω διαβάσει δεκάδες άρθρα σου και απαντήσεις σε άλλους και δε θα ήταν υπερβολή να πω πως ό,τι ξέρω για τα πουλιά το χρωστάω σε σένα και κάποια ακόμα μέλη από εδώ. Ακόμα και στο θέμα με τους ηλεκτρολύτες, εν τέλει πήγα με τη δική σου γνώμη και του ianou, μιας και ήσασταν οι μόνοι που πήρατε θέση και είπατε πως είναι καλύτερα να μη δώσω. Πράγματι δεν έδωσα μέχρι χθες, όταν και μίλησα με τον γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. (Μια σημείωση εδώ: Το φάρμακο το παίρνει με σύριγγα στο στόμα).

Το γεγονός πως έκανα follow up και έγραψα τι μου είπε ο γιατρός επί του θέματος, στο δικό μου το μυαλό έγινε 100% με την πρόθεση να ενημερωθεί κάθε ενδιαφερόμενος που τυχόν έχει την ίδια απορία. Σε καμία περίπτωση δεν το εννοούσα ως προσβολή στην εξαιρετική δουλειά που γίνεται εδώ, όπως ίσως το αντιλήφθηκαν κάποιοι (όχι εσύ Σταύρο).

Μ' αυτά και μ' αυτά, το θέμα έχει καταλήξει σε επίθεση σε έναν γιατρό, το οποίο με κάνει να νιώθω άβολα, ειδικά από τη στιγμή που όπως είπα το καναρίνι μου φαίνεται να πηγαίνει πολύ καλύτερα.
Ποτέ δεν είπα ότι ο άνθρωπος περπατάει στο νερό! Είναι όμως γιατρός, είναι εξειδικευμένος στα πουλιά και τα εξωτικά, έχει εμπειρία 20 χρόνια plus, και στα κατά μέσο όρο 35 λεπτά που διαρκεί κάθε επίσκεψη μου (μαζί με την αναμονή) υπάρχει συνήθως ένα πουλί μέσα στο ιατρείο και άλλο ένα που περιμένει μόλις βγω. Εντελώς αντικειμενικά, είναι πάρα πολλά αυτά που έχει δει. Όσον αφορά τα σκυλιά και τα γατιά, αναφέρω με επιφύλαξη πως δε νομίζω να τα βλέπει ο Ακρίβος γιατί υπάρχουν άλλοι γιατροί στο ιατρείο για το σκοπό αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top