Διατροφή Αντικατάσταση λαχανικών με αποξηραμένα βότανα

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα/Καλησπέρα λόγω του ότι κάνω τη θητεία μου στο ναυτικό (ευτυχώς είμαι στην διοίκηση ναυτικού Θεσσαλονίκης) και παίζω 7-7 λείπω μια εβδομάδα από το σπίτι έχω φροντίσει τα πουλιά μου να κοιμούνται και να ξυπνάνε με το φως της ημέρας έχουν κάθε μέρα φρέσκο νερό και ελέγχω τις τροφές τους μέσω φωτογραφιών και αν είναι λέω να τις αλλάξει η κοπέλα μου, απλά επειδή γενικά δεν μπορώ να υποχρεώσω κανέναν να κάνει κάτι παραπάνω από ένα νερό μια τροφή και ένα καθάρισμα θα ήθελα να ρωτήσω. Εφόσον τρώνε λαχανικά βδομάδα ανά βδομάδα θα μπορούσα να αντικαταστήσω τα λαχανικά που δεν τρώνε την εβδομάδα που λείπω με αποξηραμένα;
Σκέφτομαι να κάνω ένα μιξ με θυμάρι,ρίγανη,βασιλικό,δυόσμο και μάραθο σπόρους , αξίζει να κάνω το μιξ ή δεν θα υπάρξει πρόβλημα να τρώνε λαχανικά μόνο τις δύο εβδομάδες του μήνα που είμαι εγώ σπίτι;
 
Βασίλη δεν χρειάζεται να σε αγχώνει τόσο το θέμα. Καλά είναι τα λαχανικά αλλά δεν είναι και αντιβίωση να τα πηγαίνουμε με το ρολόι. Μάλιστα, για το διάστημα που δεν έχεις τη δυνατότητα να τα φροντίζεις ο ίδιος, είναι προτιμότερο να βάζεις πιο ξηρές τροφές παρά νωπές υγρές. Επομένως, μία χαρά θα είναι και το βότανα που θα τους προσφέρεις.
 
@Stavros αυτά τα βότανα τα βάζω στην αυγοτροφη κανονικά,αλλά ούτε για πλάκα δεν εμπιστεύομαι αν την βγάλουν μετά από λίγη ώρα μέσα από το κλουβί,γι'αυτό άρχισα να το σκέφτομαι με τα βότανα , γενικά ναι δεν τους αφήνω υγρές τροφές όσο δεν είμαι εκεί.
 
Back
Top