Γενικά Αντιο Χρυσαφενια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης smilenick
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

smilenick

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2014
Μηνύματα
153
Πόλη
Θεσσαλονίκη
αντιο χρυσαφενια μου, το καναρινι μου το βρηκα νεκρο στην φωλια ενω εκκολαπτε τα 2 αυγα που ειχε γεννησει χθες ζητουσα βοηθεια εδω μεσα να μου πει καποιος τι συμβαινει γιατι δεν ειχα ιδεα απο γεννες και εβλεπα το πουλι μου χαλια πιστευα οτι σταματησε να γενναει αλλα αυτο απλα δεν μπορουσε να γεννησει... Το πετ σοπ μου πε σημερα οτι απλα ηθελε μια μπατονετα με χλιαρο λαδι αν απαντουσε καποιος χθες αν με βοηθουσε καποιος που χε εμπειρια δεν θα χα σημερα μια τετοια απωλεια, σας ευχαριστω ολους που βοηθησατε
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου, το πέρασα πολύ πρόσφατα Δυστοκία Budgie . Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή η λύση στην δυστοκία. Παρ' όλο που της πήρα το αυγό, το έχασα το πουλάκι. Ένα μεγάλο μέρος εξαρτάται από την σωστή προετοιμασία αναπαραγωγής αλλά και από τυχαίους ανατομικούς ή οργανικούς παράγοντες του πουλιού.
Κρίμα, ας αναπαυθεί το μικρό σου.
 
Κι γω πραγματικά λυπάμαι! Αλλά το φορουμ μας έχει πάρα πολλά θέματα που αν ψάξεις και διαβάσεις θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ! Ειδικά πάνω στην αναπαραγωγή και τη δυστοκια... Πουθενά δεν είδα να ρωτάς για βοήθεια εδώ μέσα... Τέλος πάντων.. Δε λέω πως φταις εσύ, αλλά αν το είχες ψάξει το θέμα εκτενέστερα πριν μπεις στην αναπαραγωγή ίσως να μην το εχανες το πουλάκι... Καλή ανάγνωση για την επόμενη φορά λοιπόν ώστε να αποφύγεις τα ίδια λαθη.

Καλό ταξίδι Χρυσαφενια! ☹
 
Κι γω πραγματικά λυπάμαι! Αλλά το φορουμ μας έχει πάρα πολλά θέματα που αν ψάξεις και διαβάσεις θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ! Ειδικά πάνω στην αναπαραγωγή και τη δυστοκια... Πουθενά δεν είδα να ρωτάς για βοήθεια εδώ μέσα... Τέλος πάντων.. Δε λέω πως φταις εσύ, αλλά αν το είχες ψάξει το θέμα εκτενέστερα πριν μπεις στην αναπαραγωγή ίσως να μην το εχανες το πουλάκι... Καλή ανάγνωση για την επόμενη φορά λοιπόν ώστε να αποφύγεις τα ίδια λαθη.

Καλό ταξίδι Χρυσαφενια! ☹
δεν θα υπαρξει αλλη φορα... Τα πτηνα συντροφιας δεν τα εχουμε μονο ως μηχανες αναπαραγωγης ουτε ειναι τα κασετοφωνακια που πρπει να παιζουν απο το πρωι ως το βραδυ... ειναι τα κατοικιδιο μας και πρωτα απολα σεβομαστε την ζωη και την υπαρξη του... Δενεσε συναισθηματικα μαζι του και δεν ξεχνας ποτε οτι αυτο πλασματακι ειναι εξαρτημενο απο σενα και αναλαμβανεις και τις ευθυνες σου σε παροχη οχι μονο τροφικα αλλα και συναισθηματικα... σας ευχαριστω
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου, το πέρασα πολύ πρόσφατα Δυστοκία Budgie . Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή η λύση στην δυστοκία. Παρ' όλο που της πήρα το αυγό, το έχασα το πουλάκι. Ένα μεγάλο μέρος εξαρτάται από την σωστή προετοιμασία αναπαραγωγής αλλά και από τυχαίους ανατομικούς ή οργανικούς παράγοντες του πουλιού.
Κρίμα, ας αναπαυθεί το μικρό σου.
εγω δεν ειχα ενδειξεις οτι κατι γινοταν οποτε δεν ειχα την ευκαιρια να προλαβω να την βοηθησω για σενα που το ζησες ετσι ειναι ακομη ποιο επωδυνο ειλικρινα λυπαμαι διατροφικα γιατι; Ειχα σταματησει την πολυβιταμινη την αυγοτροφη και τα φρουτα χορτα μολις εκανε το πρωτο αυγο και ειχε μεινει στο κλουβι μονο σποροι το σουπιοκοκαλο της και το γκριτ ..υπαρχει περιπτωση να φταει η καταναλωση του grit? φοβαμαι πολυ για το αρσενικο μου απο το πρωι την ζηταει και σφυριζει απεγνωσμενα τι να κάνω; Ειλικρινα σπαραζει η καρδια μου που τον ακουω
 
Τότε προφανώς κάτι έφταιξε που δεν μπορούμε να ξέρουμε. Ο αρσενικός θα ηρεμήσει μην φοβάσαι. Παρακολούθησε τις κουτσουλιές του μόνο και γενικά την συμπεριφορά του μήπως η δυστοκία ήταν αποτέλεσμα αδυναμίας από κάποια πιθανή ασθένεια. Δεν θέλω να σου βάλω ιδέες αλλά είμαστε υποχρεωμένοι όλα να τα σκεφτόμαστε.
 
Τότε προφανώς κάτι έφταιξε που δεν μπορούμε να ξέρουμε. Ο αρσενικός θα ηρεμήσει μην φοβάσαι. Παρακολούθησε τις κουτσουλιές του μόνο και γενικά την συμπεριφορά του μήπως η δυστοκία ήταν αποτέλεσμα αδυναμίας από κάποια πιθανή ασθένεια. Δεν θέλω να σου βάλω ιδέες αλλά είμαστε υποχρεωμένοι όλα να τα σκεφτόμαστε.
σευχαριστω πολυ αυτο θα κανω ηδη εχω απολυμανει ενα κλουβι το ψεκασα με σπρευ και αυριο θα του αλαξω χωρο να σαι καλα!
 
Back
Top