Γενικά Αντιο Cookie

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια κι ευτυχια για σας και τα πτηνα που εχετε σε αυτο το φορουμ.
Εχω ηδη γραψει για τα δικα μου παπαγαλακια του ειδους κακαρικι.
Περισυ, ειχα ενα ζευγαρι που πεθανε με αποσταση μιας εβδομαδας. Μετα, απεκτησα αλλο ενα ζευγαρι και κει που ηταν ολα καλα, η κακαρικα μου Cookie ερχοταν περιεργα κοντα μου σαν να ηθελε να μου πει κατι.
Σημερα το πρωι του Πασχα, την βρηκα να βαριανασαινει και πεθανε στα χερια μου. ☹
Δεν μπορω να σας περιγραψω το πως ενιωσα και ακομη νιωθω. Ποσο μαλλον ο αρσενικος που δεν μπορει να ησυχασει.
Η Cookie ηταν μια πανεξυπνη κακαρικα και τρυφερη με τον αρσενικο. Τελευταια, ομως δεν ενιωθε να θελει να ζευγαρωσει μαζι του. Το επανω μερος της κεφαλης της δεν ειχε πουπουλο. Δεν ξερω αν αυτο ηταν κατι ανησυχητικο.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πια αν θα αγορασω κι αλλο κακαρικι γιατι δεν ειμαι πολυ τυχερη σε αυτα η ειναι πολυ ευαισθητα. Ο πατερας μου λεει να αγορασω μια θηλυκια. Το θεμα ειναι οτι συνηθως αυτα πουλιουνται ζευγαρι και η θηλυκια ειναι λιγο σπανια. Και φοβαμαι μην παθει κατι κι αυτη.
Ο πατερας μου εθαψε την κακαρικα σε μια γλαστρα μαζι με το προηγουμενο ζευγαρι.

Cookie μου, μας λειπεις...
 
Χρόνια σου πολλά. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλειά σου και μάλιστα μια τέτοια γιορτινή μέρα.
Δεν ξέρω είχαμε συζητήσει καθόλου τα ανησυχητικά συμπτώματα; Δεν θυμάμαι. Ίσως πρέπει να απολυμάνεις το κλουβί και να παρατηρείς πιο σχολαστικά το αρσενικό σου για τυχόν συμπτώματα.
Προς το παρόν θα έλεγα να μην αγοράσεις άλλο πουλάκι. Να βεβαιωθείς κατ' αρχήν για την υγεία αυτού που έχεις, να ηρεμήσει και το πουλί από την απώλεια και βλέπεις. Βιαστικές κινήσεις σε αυτά τα θέματα δεν έχουν συνήθως καλά αποτελέσματα.
Εύχομαι το αγόρι σου να είναι υγιές και να συνέλθει γρήγορα.
 
Χρόνια σου πολλά. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλειά σου και μάλιστα μια τέτοια γιορτινή μέρα.
Δεν ξέρω είχαμε συζητήσει καθόλου τα ανησυχητικά συμπτώματα; Δεν θυμάμαι. Ίσως πρέπει να απολυμάνεις το κλουβί και να παρατηρείς πιο σχολαστικά το αρσενικό σου για τυχόν συμπτώματα.
Προς το παρόν θα έλεγα να μην αγοράσεις άλλο πουλάκι. Να βεβαιωθείς κατ' αρχήν για την υγεία αυτού που έχεις, να ηρεμήσει και το πουλί από την απώλεια και βλέπεις. Βιαστικές κινήσεις σε αυτά τα θέματα δεν έχουν συνήθως καλά αποτελέσματα.
Εύχομαι το αγόρι σου να είναι υγιές και να συνέλθει γρήγορα.
Οταν αγορασα αυτο το ζευγαρι, αγορασα κι ενα καινουριο κλουβι. Καθε 2 μερες, το καθαριζω πολυ καλα, απο τις ταιστρες ως κατω.
Το αρσενικο ειναι πολυ ενεργητικο και φτιαχνει ακομη την φωλια σα να εχει αρνηση οτι πεθανε η θηλυκια του.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
 
Αααχχχ κρίμα! ☹ Κι γω λυπάμαι πολύ! Ξέρω πως είναι η απώλεια! Κουράγιο και με το χρόνο θα περάσει ο πόνος.. Να τον θυμάσαι πάντα με αγάπη!

Καλό σου ταξίδι Cookie!
 
Οταν αγορασα αυτο το ζευγαρι, αγορασα κι ενα καινουριο κλουβι. Καθε 2 μερες, το καθαριζω πολυ καλα, απο τις ταιστρες ως κατω.
Το αρσενικο ειναι πολυ ενεργητικο και φτιαχνει ακομη την φωλια σα να εχει αρνηση οτι πεθανε η θηλυκια του.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
αυτο ειναι τρελα που λες να συνεχιζει να φτιαχνει φωλια σαν να μη θελει να δεχτει τι συνεβει! Δωστου αγαπη και οταν βαιβεοθεις οτι ειναι καλα δεν συζητο... Παρτου παρεα.
 
Μεχρι και σημερα, σκαλιζει τη φωλια αλλα φωναζει ολη μερα. Πρεπει να του παρω μια καινουρια συζυγο.
 
Λυπαμαι ☹.. Πιο πολυ λυπαμαι τον αρσενικο που εμεινε πισω.. Δωσε του λιγο χρονο, αγαπη και μετα παρε του θηλυκια..
 
Back
Top