Αντιπαρασιτικη προστασια σκυλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimlyk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimlyk

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2017
Μηνύματα
57
Πόλη
Αθήνα
Δεν ξερω αν ο τιτλος ειναι σωστος κι αν το θεμα ειναι στην σωστη μερια αλλα θα ηθελα τις αποψεις και εμπειριες οσων εχουν σκυλακι η γατακι και πτηνο ταυτοχρονα σχετικα με τα σκευασματα που χρησιμοποιουν για αντιπαρασιτικη προστασια κι αν καποια καλο ειναι να αποφευγονται οταν υπαρχουν και πτηνα κοντα... Πχ η σιτρονελλα ενοχλει η δημιουργει καποιο προβλημα στα πτηνα;
η καποια αμπουλα η κολαρο που πρεπει να αποφευγεται;
 
οσων εχουν σκυλακι η γατακι και πτηνο ταυτοχρονα σχετικα με τα σκευασματα που χρησιμοποιουν για αντιπαρασιτικη προστασια κι αν καποια καλο ειναι να αποφευγονται οταν υπαρχουν και πτηνα κοντα
Στον ίδιο χώρο δεν επηρεάζονται οι αντιπαρασιτικές προστασίες των τετράποδων με αυτές των πτηνών... Τουλάχιστο ποτέ δεν άκουσα κάτι.
Η επαφή όμως που βλέπω στη φωτογραφία στο avatar το δικό σου είναι για μένα λάθος.
Αγαπάμε πολύ τα ζωντανά μας... και πρέπει να μην επιτρέπουμε τα έστω "καταλαγιασμένα" άγρια ένστικτά τους να δέχονται ερεθίσματα που πιθανόν να τα ξυπνήσουν.
Δεν αργεί άλλωστε να γίνει το κακό.
Γνώμη μου λοιπόν είναι...
Αντιπαρασιτική προστασία σε όλα τα pet του σπιτιού μας... αλλά το καθένα στο "δικό" του ασφαλή χώρο.
 
Η σιτρονέλλα είναι φυσικό προϊόν οπότε δεν δημιουργεί κάποιο θέμα στους παπαγάλους.
Απλά αν έρχονται σε επαφή και βάζεις στο σκυλάκι σου αμπούλα για τους ψύλλους κλπ, αυτό είναι επικύνδινο για τον παπαγαλο μην πάθει δηλητρίαση :)
 
προφανως και δεν ερχονται σε επαφη... Ο προβληματισμος μου αφορα κυριως στις εντονες οσμες κι αν αυτες μπορουν να ερεθισουν τον παπαγαλο μια και εκ των πραγματων καποιες φορες θα βρισκονται και στον ιδιο χωρο και ισως και σχετικα κοντα
 
ο προβληματισμος μου αφορα κυριως στις εντονες οσμες κι αν αυτες μπορουν να ερεθισουν τον παπαγαλο μια και εκ των πραγματων καποιες φορες θα βρισκονται και στον ιδιο χωρο και ισως και σχετικα κοντα
Τα αντιπαρασιτικά στα προτείνει κτηνίατρος ή τα ψωνίζεις με ευθύνη σου από το petshop; Γιατί αν συμβουλεύεσαι γιατρό, θα μπορούσες να τον ρωτήσεις γι αυτό το θέμα.
Η μυρωδιά θα μπορούσε βέβαια να του προκαλέσει αλλεργία αλλά και τοξίκωση σε κάποιες περιπτώσεις.
Αλλά αφού έχεις και μωρό (εσύ δεν είσαι; ) πως εμπιστεύεσαι βαριά εντομοκτόνα;
 
νομιζεις οτι οι γιατροι γνωριζουν;... αλλωστε οι παραπλευρες απωλειες ειναι παντα αποδεκτες, αρκει να πουλανε οι εταιρειες φαρμακα :) κλπ κλπ , δεν ηρθα για να γινω κακος :)
η αληθεια ειναι οτι για το παπαγαλακι δεν εχω ακομα γιατρο... Και τον γιατρο της σκυλιτσας δεν τον εμπιστευομαι στο θεμα.
δυστυχως καποιες αποφασεις πρεπει να τις παιρνουμε μονοι μας μαζι με τα ρισκα που συνεπαγονται... (βλ. Εμβολιο καλαζαρ)
κι επειδη φετος προβληματιζομαι αν θα κανω κι αυτο...ψαχνομαι γενικα.
με τον προηγουμενο παπαγαλο δεν ειχα θεμα γιατι δεν ακολουθουσε στις διακοπες και στην σκυλιτσα μονο στο νησι χρησιμοποιω αμπουλες η σπρευ... Οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια γι αυτο και αναζητω εμπειριες και πρακτικες αλλων...
 
Back
Top