Αντιπαρασιτικό για εξωπαράσιτα στο σκύλο

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Το καλοκαίρι πλησιάζει ή άνοιξη ήδη τρέχει... Τι αντιπαρασιτικό βάζετε στα σκυλιά σας για τα παράσιτα;
Μου σύστησαν το "B1 Bravrcto"..
Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Ποιες οι εντυπώσεις;
Το πουλάνε κάπου ή μόνο στον κτηνίατρο το βρίσκουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρώτη φορά διαβάζω για αυτό. Καλό ακούγεται αν κάνει όσα λέει και δεν έχει παρενέργειες.
Η δική μου είναι αλλεργική σε κάποια ουσία (δεν θυμάμαι ακριβώς) που έχουν τα λουράκια.
Αναγκαστικά μόνο advantix αμπούλα κάθε μήνα.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια.
[automerge]1555843371[/automerge]
Μέχρι τώρα τι χρησιμοποιουσατε κύριε Γιάννη;
 
Καλό ακούγεται.
Εγώ πρώτη φορά δοκιμασα αυτόν τον μήνα τις αμπούλες frontline tri-act που πιάνουν και κουνούπια, σκνιπες επειδή θέλω να αφήσω τις 3 αμπούλες advantix που έχω για τους πολύ ζεστούς μήνες (ναι ναι δεν βρίσκω advantix εδώ).
Μακάρι να βρισκόταν κάποια λύση, όπως αυτό το χάπι, για όσους δεν χρησιμοποιούν λουράκι.
 
Και εγώ χρησιμοποιώ αμπούλα advantix η activyl τα τελευταία χρόνια. Μπορώ να πω πως είναι πολύ αποτελεσματικές για τους ψύλλους με τους οποίους είχαμε τεράστια προβλήματα τα προηγούμενα χρόνια στην Κρήτη λόγω καιρικών συνθηκών (με ζεστούς χειμώνες και λίγες βροχοπτώσεις). Εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω για τη σκνίπα τι χρησιμοποιείτε; Εγώ λόγω παιδιών δεν μορω να βάλω το περιλαιμιο scalibor μια και έχουν το σκύλο όλη μέρα αγκαλιά.
 
Και εγώ χρησιμοποιώ αμπούλα advantix η activyl τα τελευταία χρόνια. Μπορώ να πω πως είναι πολύ αποτελεσματικές για τους ψύλλους με τους οποίους είχαμε τεράστια προβλήματα τα προηγούμενα χρόνια στην Κρήτη λόγω καιρικών συνθηκών (με ζεστούς χειμώνες και λίγες βροχοπτώσεις). Εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω για τη σκνίπα τι χρησιμοποιείτε; Εγώ λόγω παιδιών δεν μορω να βάλω το περιλαιμιο scalibor μια και έχουν το σκύλο όλη μέρα αγκαλιά.
Οι αμπούλες advantix είναι από τις πρώτες (αν όχι η πρώτη) που πιάνει και κουνούπια, σκνιπες.
 
Οι αμπούλες advantix είναι από τις πρώτες (αν όχι η πρώτη) που πιάνει και κουνούπια, σκνιπες.
υπάρχει κάποιο φυσικό εξοντωτικό για αποικία μυρμηγκιών η οποία τοποθετείται στη διαδρομή περασιάς αυτών απλώνουμε λίγο βαμβάκι σε ένα αλουμινόχαρτο ή κάποιο πιάτο και σταδιακά το καταβρέχουμε ίσα να βραχεί με το κάτωθι μίγμα.

προετοιμασία σε νερό χλιαρό 200ml περίπου για αμεσότερη ανάμιξη, 1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη, περίπου 2 κουταλάκια βορικό οξύ (σκόνη λευκή) όχι βόρακα, σε κάποιο μπουκαλάκι pet και τα ανακινούμε μέχρι από αυτά τίποτε να μην φαίνεται ορατό με το μάτι.
οι αναλογίες είναι εμπειρικές.
εμποτίζουμε επαναληπτικά το βαμβάκι όποτε στεγνώνει, στα μυρμήγκια αποδίδει μετά από πέρας 15 ημερών και μετά, για τη σκνίπα δεν έχω άποψη για το αν θα απόδοση κιόλας.
αναφέρομαι στα παραπάνω επειδή η σκνίπα τρέφετε με ζάχαρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Σχετικά θέματα

Back
Top