Γενικά Αν αγοράσω καναρίνια με μύκητες θα υπάρξει κινδυνος για την εκτροφη μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης magdaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

magdaki

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
177
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χθες καθως πηγα σε ενα πετ σοπ της ξανθης το οποιο ειδικευεται στις ρατσες καναρινιων και ο ανθρωπος εχει πολυ καλες τιμες... καθως κοιτουσα τα πουλια του ειδα ενα ζευγαρι lancashire ομως τα πουλια ειχαν μυκητες... Το φτερωμα σε χαλια κατασταση και περνουσαν πτερροια τετοια εποχη αυτος γιατι τα ειδα μου ειπε με 40 ευρο τα δινω και τα 2 μαζι... Πιστευω για αυτη τη ρατσα η τιμη ειναι πολυ καλη αλλα προφανως το κανει γιατι εχουν μυκητες... αξιζει να τα παρω και να προσπαθησω να τα γιατρεψω ή θα βαλω σε κινδυνο και τα αλλα πουλια μου; Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου αν θελατε να ασχοληθειτε με τη ρατσα;
 
Candida λογικά ψάχνοντας στο ίντερνετ αυτά ήταν τα συμπτώματα! Οφειλόταν στην κακή διατροφή που του κάνε ο προηγούμενος και στην απεριπισια
 
Προσωπικα δεν θα τα επαιρνα.Αν περνουν τωρα πτερροροια και με την οπτικη κατασταση που μας ειπες πως θα βγαλουν την αναπαραγωγή; Συν ότι θα βαλεις σε κινδυνο και την υγεια των αλλων πουλιων σου.Χωρις να ξερω τα οικονομικα του καθενος θα σου προτεινα να επαιρνες τον Οκτωβρη από εκτροφεα καποιο ζευγαρακι γιατι φετος για μενα αυτή την εποχη είναι λιγο αργα. Καμια φορα το φθηνο βγαινει και ακριβο.
 
χθες καθως πηγα σε ενα πετ σοπ της ξανθης το οποιο ειδικευεται στις ρατσες καναρινιων και ο ανθρωπος εχει πολυ καλες τιμες... καθως κοιτουσα τα πουλια του ειδα ενα ζευγαρι lancashire ομως τα πουλια ειχαν μυκητες... Το φτερωμα σε χαλια κατασταση και περνουσαν πτερροια τετοια εποχη αυτος γιατι τα ειδα μου ειπε με 40 ευρο τα δινω και τα 2 μαζι... Πιστευω για αυτη τη ρατσα η τιμη ειναι πολυ καλη αλλα προφανως το κανει γιατι εχουν μυκητες... αξιζει να τα παρω και να προσπαθησω να τα γιατρεψω ή θα βαλω σε κινδυνο και τα αλλα πουλια μου; Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου αν θελατε να ασχοληθειτε με τη ρατσα;

Οι μύκητες είναι ασθένεια δύσκολη να διαγνωστεί και να γιατρευτεί. Επιπλέον είναι μεταδοτική.
Γνώμη μου να μην τα πάρεις. Να περιμένεις να βρεις υγιή πουλιά από εκτροφέα και φυσικά να τηρήσεις καραντίνα.
 
Όλα Θα τα τηρουσα αλλά αφού λέτε είναι δύσκολη στην αντιμετώπιση της τότε δεν το συζητάω καν για να τα πάρω!
 
Όλα Θα τα τηρουσα αλλά αφού λέτε είναι δύσκολη στην αντιμετώπιση της τότε δεν το συζητάω καν για να τα πάρω!

Όταν αγοράζουμε άρρωστα ζώα θα πρέπει να συνυπολογίζουμε και το κόστος της θεραπείας.
 
Αντε και καλά ας υποθέσουμε οτι πάσχουν απο ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ. Πως θα τα θεραπεύσεις; Πριν απ'όλα πρέπει να γίνει εργαστηριακός έλεγχος για το εύρος της μόλυνσης και τα όργανα που έχουν προσβληθεί. Η αντιμετώπιση δεν γίνεται με τον ίδιο τρόπο και με τα ίδια φάρμακα. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για μια μακροχρόνια θεραπεία με αβέβαια αποτελέσματα.

Υ. Γ με 40 ευρώ δεν παίρνεις ούτε πούπουλο απο ΛΑΝΚΑΣΑΙΡ ,όχι ζευγάρι. 😉
 
Φίλε αλήθεια είναι ότι τα έδινε τόσο λόγο αυτού του προβλήματος για αυτό μου κάνε εντύπωση και είπα να τα πάρω! Το υπέθεσα λόγω ενός ζευγαριού μου γκλοστερ που είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά από καμιά βδομάδα με αγωγή το κάνα καλά!
 
Το υπέθεσα λόγω ενός ζευγαριού μου γκλοστερ που είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά από καμιά βδομάδα με αγωγή το κάνα καλά!
Πως κατάλαβες ότι το ζευγαράκι gloster είχε μύκητες; Και πως έγιναν καλά μέσα σε μία εβδομάδα; Τα πήγες σε γιατρό;

*Οι απορίες μου δεν έχουν κανένα τόνο ειρωνείας! Είναι απλά απορίες από ενδιαφέρον... Μην παρεξηγηθούμε.. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Τέλος πάντων πιθανώς να είναι έτσι τα πράγματα... σε κάθε περίπτωση όμως δεν αγοράζουμε ένα πουλάκι που σίγουρα έχει κάτι. Είναι πολλοί οι λόγοι με τον κυριότερο ότι θα μας... στεναχωρήσει η συνέχεια του.
 
Τα είδε άνθρωπος που έχει πολλές γνώσεις από πουλιά! Όνομα δεν θέλω να πω...
Εγώ εδώ πραγματικά δεν μπορώ να πως απολύτως τίποτε... Οπτικός έλεγχος... και συμπέρασμα. Έχουμε καταρρίψει κάθε επιστημονικό και ιατρικό στάνταρ...
@magdaki κάθε υποψία ασθένειας είναι από μόνη της ένας σοβαρός λόγος για τη μη αγορά... ελπίζω να μην τα αγοράσεις.
 
Back
Top