Αναπαραγωγή Αν απομακρύνω το αυγό και δεν βάλλω στη φωλιά ψευτικο;

Εγγραφή
30 Μαρ 2008
Μηνύματα
10
Αγαπητοί φίλοι
Η σημερινή ημέρα ξεκίνησε με ευχάριστες εκπλήξεις.
Ηρθε το πρώτο αυγό από μία κανάρα μάλλον λιποχρωμική κίτρινη (την αγόρασα από ΠΕΤ) και είναι η πρώτη της γέννα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν απομακρύνω το αυγό και δεν βάλλω στη φωλιά ψευτικο (πλαστικό) θα υπάρξει πρόβλημα;
Επίσης πως μπορώ να καταλάβω περίπου πόσα αυγά θα κάνει συνολικά έτσι ώστε να επιστρέψω στη φωλιά τα αυγά που θα έχω πάρει τμηματικά για φύλαξη;
Ευχαριστώ
 
Αντικαθιστούμε τα αυγά, για να γεννηθούν οι νεοσσοί όλοι μαζί και να μην υπάρχει διαφορά ηλικίας, ωστε να τρέφονται όλοι το ίδιο.
Αρα κάθε αυγό που γεννά, το αντικαθιστούμε με ψευτικο. Οτασν είναι να κάνει το 4 αυγό, της επιστρέφουμε τα αληθινά.
Αν δε θες να επέμβεις, το αποτέλεσμα θα είναι αν η καναρα κανει 4 αυγά, ο μικρότερος νεοσός να γεννηθεί 3 μέρες μετά τον πρώτο και έτσι τα αδέρφια του θα του τρώνε το φαγητό και έτσι μειώνονται οι πιθανότητες επιβίωσης του, τότε λοιπόν θα πρέπει να τον ταίζεις εσύ και λίγη ώρα.
 
δαμιανε αλλο ρωτησε ο βαγγελης μπερδευτηκες, αν δεν βαλεις ψευτικο αυγο εστω ενα θα την ανησυχησεις και ισως να μην κανει αλλο αυγο, πρεπει να βλεπει απο την μερα που θα κανει το πρωτο αυγο, ενα αυγο στην φωλια, μιας και δεν ξερει να μετραει ποσα αυγα εκανε, ποσα εχει, ποσα λειπουν, επισης μολις κανει το τεταρτο αυγο θα τα βαλεις ολα στην καναρα οσα κα ινα κανει μετα απο το τεταρτο μαζι θα βγουν μην φοβασαι
 
επισης μολις κανει το τεταρτο αυγο θα τα βαλεις ολα στην καναρα οσα κα ινα κανει μετα απο το τεταρτο μαζι θα βγουν μην φοβασαι

Τώρα με μπέρδεψες και μένα!
Λες "Οσα και να κάνει μετά το τέταρτο θα βγουν μαζί".
Κάθε αυγό δεν χρειάζεται 13 μέρες κλώσιμα; Το 5ο από το 6ο έχουν μια μέρα διαφορά μεταξύ τους και το 6ο δύο μέρες από τα 4 πρώτα. Πώς θα βγουν όλα μαζί;

Εγώ είχα καταλάβει ότι θα βγουν τα αυγά, πέραν του τέταρτου, λίγο αργότερα (το καθενα με τη σειρά του) όμως η διαφορά είναι πολύ μικρή σε σχέση με εκείνη που θα υπήρχε αν δεν τα αντικαθιστούσαμε, δηλαδή 6 μέρες διαφορά ηλικίας του πρώτου από τον τελευταίο νεοσσό.
 
Αν δεν βάλεις ψέυτικο αυγό το ποιό πιθανό είναι η κανάρα να "μπερδευτεί" και να σταματήσεις να κάνει άλλα (θα χαλάσει τη φωλιά) ή να κάνει πολλά με διαστήματα ημερών. Επίσης όταν κάνουμε ωοσκόπηση και έχουμε πχ 1 μόνο πιασμένο καλό είναι να αφήνουμε, για τον παραπάνω λόγο, 3 αυγά στη φωλιά.
 
Αν δεν βάλεις ψέυτικο αυγό το ποιό πιθανό είναι η κανάρα να "μπερδευτεί" και να σταματήσεις να κάνει άλλα (θα χαλάσει τη φωλιά) ή να κάνει πολλά με διαστήματα ημερών. Επίσης όταν κάνουμε ωοσκόπηση και έχουμε πχ 1 μόνο πιασμένο καλό είναι να αφήνουμε, για τον παραπάνω λόγο, 3 αυγά στη φωλιά.

Φίλε Σάκη
Σήμερα το πρωί βρήκα και δεύτερο αυγό στη φωλιά και ακολούθησα την μέθοδο(αστραπόγιαννος) δηλ. Πήρα προσεκτικά μ'ένα μικρό κουτάλι το πρώτο αυγό και το έβαλα σε ένα κουτάκι, αφού προηγουμένως είχα βάλει ένα παχύ στρώμα από σποροτροφή. Στη συνέχεια κάλυψα το κουτάκι με λίγο αλουμινόχαρο ελαφρά να μην ακουμπάει στο αυγό και το φύλαξα σε ασφαλές σημείο. Αύριο αν παρατηρήσω και τρίτο αυγό σκεφτομαι να απομακρύνω το σημερινό (δεύτερο αυγό) και να το φυλλάξω με τον ίδιο τρόπο. Δηλ. αφήνω στη φωλιά το πιο πρόσφατο.
Η κανάρα στο μεταξύ συμπεριφέρεται φυσιολογικά και μπορώ να πω ότι βελτιώνει συνεχώς το πλέξιμο της φωλιάς με το νήμα που έχει στη διάθεσή της

Αναμένω τις παρατηρήσεις σας
Ευχαριστώ
Βαγγέλης
 
Φίλε Σάκη
Σήμερα το πρωί βρήκα και δεύτερο αυγό στη φωλιά και ακολούθησα την μέθοδο(αστραπόγιαννος) δηλ. Πήρα προσεκτικά μ'ένα μικρό κουτάλι το πρώτο αυγό και το έβαλα σε ένα κουτάκι, αφού προηγουμένως είχα βάλει ένα παχύ στρώμα από σποροτροφή. Στη συνέχεια κάλυψα το κουτάκι με λίγο αλουμινόχαρο ελαφρά να μην ακουμπάει στο αυγό και το φύλαξα σε ασφαλές σημείο. Αύριο αν παρατηρήσω και τρίτο αυγό σκεφτομαι να απομακρύνω το σημερινό (δεύτερο αυγό) και να το φυλλάξω με τον ίδιο τρόπο. Δηλ. αφήνω στη φωλιά το πιο πρόσφατο.
Η κανάρα στο μεταξύ συμπεριφέρεται φυσιολογικά και μπορώ να πω ότι βελτιώνει συνεχώς το πλέξιμο της φωλιάς με το νήμα που έχει στη διάθεσή της

Αναμένω τις παρατηρήσεις σας
Ευχαριστώ
Βαγγέλης

Αν κατάλαβα καλά σήμερα που έκανε δεύτερο αυγό πήρες αυτό που έκανε την προηγούμενη μέρα;
Δηλαδή πήρες αυγό στο οποίο είχε ξεκινήσει είδη η επώαση;

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι λάθος και πως δε θα έχεις στο τέλος καλά αποτελέσματα.
Παίρνουμε το αυγό πριν ξεκινήσει η επώαση όχι μια μέρα μετά γιατί τότε έχει αρχίσει ο κύκλος της ανάπτυξης του νεοσσού μέσα στο αυγό και φυσικά δεν πρέπει να τον διακόψουμε γιατί είναι αυτονόητο ότι δε θα μπορέσει μετά από δύο ή τρεις μέρες που θα επιστρέψουμε το αυγό στη φωλιά να συνεχιστή η ανάπτυξη άρα δε θα έχουμε νεοσσούς.
 
Η καναρα συνηθως κανει απο 4-6 αυγα καθε μερα απο ενα νωρις το πρωι καποιες φορες μπορει και ανα δευτερη ημερα η και συνδιασμο τον δυο περιπτωσεων σε καθε περιπτωση πρεπει να παιρνουμε το αυγο καθε πρωι για τους λογους που αναφερθηκαν πιο πανω και να τοποθετουμε στη φωλια ενα ψευτικο οταν η καναρα κανει το τελευταιο αυγο τοποθετουμε τα κανονικα αυγα και αφερουμε τα ψευτικα απο εκεινη τη στιγμη μετραμε 14 24αωρα μεχρι να εκκολαπτουν οι νεοσσοι επισης να πω οτι τα αυγα της καναρας μπορουν να μεινουν μεχρι 1 εβδομαδα το πολυ στο σκευος φυλαξεις και σε θερμοκρασια δωματιου 18-20 βαθμους περιπου.
 
συμφονω με ολα lee, εκτος δεν ειμαι και τοσο σιγουρος εαν παιζει τοσο σημασια η "θερμοκρασια δωματιου 18-20 βαθμους περιπου" που γραφεις.
εγω δεν εχω ουτε 15 βαθμους στον χορο που εχω τα καναρινια.
 
ολοι οι παραγοντες για μια επυτιχημενει αναπαραγωγη παιζουν σημαντικο ρολο και λειτουργουν αθροιστηκα οσο αναφορα το τελικο αποτελεσμα η αναφορα μου στο συγκεκριμενο ευρος θερμοκρασιας αναφερεται στη βιβλιογραφεια ως ιδανικοι αυτο δεν αποτρεπει να εχουμε καλα αποτελεσματα και με θερμοκρασιες λιγο πανω η κατω απο το ιδανικο
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
Επειδη ρωτησες πως θ ακαταλαβεις για το τελευταιο αυγοπροκειμενου να επιστρεψεις τα αληθινα...
 
Φίλε Σάκη
Σήμερα το πρωί βρήκα και δεύτερο αυγό στη φωλιά και ακολούθησα την μέθοδο(αστραπόγιαννος) δηλ. Πήρα προσεκτικά μ'ένα μικρό κουτάλι το πρώτο αυγό και το έβαλα σε ένα κουτάκι, αφού προηγουμένως είχα βάλει ένα παχύ στρώμα από σποροτροφή...Αύριο αν παρατηρήσω και τρίτο αυγό σκεφτομαι να απομακρύνω το σημερινό (δεύτερο αυγό) και να το φυλλάξω με τον ίδιο τρόπο. Δηλ. αφήνω στη φωλιά το πιο πρόσφατο.

Εχω μια απορία. Πως καταλαβαίνεις ποιό αυγό είναι το σημερινό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Βαγγελη,το τελευταιο αυγο εχει διαφορετικο χρωμα απο τα προηγουμενα

Αγαπητή Κατερίνα

Ενώ τα δύο προηγούμενα αυγά είχαν στίγματα σε όλη την επιφάνειά τους, το τελευταίο είχε στίγματα στο μισό περίπου σε σύγκριση με τα προηγούμενα.
 
Εχω μια απορία. Πως καταλαβαίνεις ποιό αυγό είναι το σημερινό;

Φίλε Σάκη

Υποθέτω ότι σύμφωνα με το σημείο που ήταν το προηγούμενο στη φωλιά αφήνω το νέο αυγό!
Δεν γνωρίζω βέβαια αν η κανάρα μετακινεί τα αυγά στη φωλιά της;

Σήμερα ηρθε και το τέταρτο αυγό, έτσι θα επιστρέψω τα αυγά στη φωλιά και αναμονή για αποτελέσματα επώασης.

Καλημέρα σε όλους τους καναρινόφιλους
 
καλη μερα βαγγελη,

ευχομε να εχεις επιτυχια με την μεθοδο σου, να ξερεις ομως ότι η καναρα γυριζει τα αυγα και δεν είναι σιγουρο ότι είναι παντα στην ιδια θεση.

τονι
 
Back
Top