Φροντίδα Αν αφήσω ελεύθερο το εκπαιδευμένο budgie μου, θα φύγει;

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σας... Ενα εχω εκπαιδευση πολυ καλα το παπαγαλακι μου καο καθεται στο χερι μου θα μπορω να το βγαζω και εξω η κινδυνευω να φυγει;
 
Εχω δει και βιντεο sto youtube με καποιους ιδιοκτητες που τα βγαζουν εξω τα παπαγαλακια τους και δεν φευγουν..
Πως γινεται αυτο;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δειτε αυτο... Εχω δει και με μικρα που τα εχουν εξω.. Αλλα μηπως τους κοβουν τα φτερα;
 
Είναι φουλ ταϊσμένα στο χέρι σε σημείο να έχουν εξάρτηση από τον άνθρωπο τόσο που αν τον χάσουν στρεσάρονται υπερβολικά είναι κάτι πουλιά που βλέπουμε ξεπουπουλιασμενα έχω σε ένα κλουβί παρατημένα...
Σε μικρά πουλάκια τους κόβουν τα φτερα οδηγούς να μην μπορούν να πετάξουν μακρυά και ψηλά...
Μπορείς να φτιάξεις ένας χαρνες να του φοράς αν είνα ήμερο και το δέχεται πάνω του..
 
Αν διαβάσεις τι γράφει το video λέει "Sydney Botanic Gardens".
Τα cockatoos εκεί είναι ιθαγενή πτηνά. Εκεί ζουν και απλά έχουν συνηθίσει την ανθρώπινη παρουσία και έχουν εξοικειωθεί.
Είναι σαν να ρωτάμε πως δεν φεύγουν τα ελεύθερα περιστέρια του Συντάγματος και πως κάθονται και τα ταίζει ο κόσμος. Πολλά από αυτά είναι αρκετά ήμερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ριξτε μια ματια και αυτο..
Ειναι παπαγαλος με τα 2 αφεντικα του αλλα πολυ εκπαιδευμενος..
 
Σπύρο ρωτάς ή θέλεις να μας πείσεις για κάτι;
Στις ερωτήσεις σου απάντησα ότι δεν γίνεται. Πουλί είναι και για χίλιους λόγους αν φύγει δεν θα ξαναγυρίσει.
Βλέπεις ένα video 3 λεπτών και "ψήνεσαι". Γνωρίζεις την εξέλιξη της σχέσης αυτών των ανθρώπων με τα πουλιά και τι απέγινε; Αν ίσως κάποια μέρα δεν γύρισαν πίσω;
Έχω ζήσει μακάω να ζει 3-4 χρόνια ελεύθερος σε 3 στρέμματα και μία μέρα έφυγε.
Αν έχεις σκοπό να κάνεις ζογκλερικά με το πουλάκι καλύτερα μην το πάρεις.
Όλοι "μπαίνουμε" στο internet και βλέπουμε διάφορα. Στις εδώ συζητήσεις μας πρέπει ο ένας στον άλλον να μιλάμε με υπευθυνότητα.
Όταν θα έχεις μια τέτοια υπεύθυνη και με αποδείξεις άποψη, θα χαρούμε να την διαβάσουμε.
 
και εγω εχω δει βιντεο με παπαγαλους χωρις χαρνες που ειναι ελευθεροι εξω και δεν φευγουν και εχω μαλιστα και συγγενη που ειχε παπαγαλο και ολα τα χρονια τον εβγαζε εξω ελευθερο και αυτος ποτε δεν εφυγε. Ειχα δει και μεσα στο φορουμ καποιο μελος να διηγειται μια παρομοια ιστορια, οποτε προφανως γινεται αν και σαφως ειναι δυσκολο. Δεν νομιζω να ειχε προθεση ο Σπυρος να σας πεισει, απλα ειδε κατι και ρωτησε πως γινεται και επειδη αναφερατε οτι δεν γινεται εβαλε τα βιντεο σαν 'αποδειξη'
 
Ναι σκεφτηκα πως αφου το κανουν καποιοι λογικα θα γινεται.
Και μου φανηκε συναροαστιο να εχεις ενα παπαγαλακι που να ειναι μαζι σου οπου και να πας!
Και προσπαθησα να μαθω περισσοτερα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
καλα εκανες και οντως φαινεται πολυ ωραιο αλλα καλυτερα μην το δοκιμασεις για λογους ασφαλειας, περιορισου με το να το αφηνεις ελευθερο μες το σπιτι προς το παρον 🙂
 
Τις γνώμες και τις συμβουλές που διατυπώνουμε μέσα στο φόρουμ, τις διαβάζουν καθημερινά πολλά άτομα και θα συνεχίζουν να τις διαβάζουν και όταν εμείς θα πάψουμε να τις γράφουμε.
Ως εκ τούτου πρέπει να τις διατυπώνουμε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα με πρώτο μέλημά μας την ευθύνη που έχουμε απέναντι στα ζώα που φροντίζουμε και δεύτερο την μικρότερη φυσική και ψυχική ταλαιπωρία την δική μας.
Για να είναι μία άποψη σοβαρή πρέπει να στηρίζεται στα γενικώς αποδεδειγμένα και αποδεκτά, είτε στηρίζονται στην επιστήμη ή στην σοβαρή εμπειρία και όχι στις πιθανές εξαιρέσεις και τις φήμες.

Δεν είπα ότι ο Σπύρος προσπαθεί να πείσει εμένα λοιπόν αλλά την κοινότητα του φόρουμ.
Και δεν θεωρώ κακό να τακτοποιούμε τα πράγματα όταν χρειάζεται.
Κι εγώ ανέφερα ότι γνώρισα έναν ελεύθερο μακάω που απέδρασε μετά 3 χρόνια ελευθερίας.
Μπορεί κάποιος που τον είδε κάποτε αλλά δεν γνωρίζει ότι τελικά απέδρασε, να ισχυρίζεται σήμερα ότι ξέρει καλά πως γίνεται και ότι το έχει δει. Αλλά να που δεν είναι έτσι.
Για να κρίνουμε και να πούμε θετικά μια γνώμη χρειάζεται πλήρης και ολοκληρωμένη πληροφόρηση.
Και δεν είναι τέτοια ένα ολιγόλεπτο βίντεο ή μια διήγηση.

Ακόμα και αν κάποτε κάπου υπήρξε ένας παπαγάλος που δεν έφυγε ποτέ και έζησε όλην του την ζωή ελεύθερος πλάι στο αφεντικό του, επειδή είναι μια μικρή ασήμαντη εξαίρεση και πάλι η απάντησή μου θα είναι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατί αυτός είναι ο κανόνας.

Αν λοιπόν συμβουλεύουμε κάποιον να ονειρεύεται ότι κάποτε θα το καταφέρει προσπαθώντας να μην του "χαλάσουμε την καρδιά" προσωρινά, απλά τον οδηγούμε στην μεγάλη απογοήτευση να χάσει το πουλάκι του και το πουλάκι στην ταλαιπωρία.
Και αυτό νομίζω δεν το θέλει κανείς.
 
προφανως και το γνωριζουμε αυτο οπως και τον κινδυνο του να αφησεις ενα οικοσητο πτηνο εξω γι αυτο και το θεμα ανοιξε για αποκομιση πληροφοριων και οχι για να δουμε ολοι ποσο υπεροχο ειναι και να αρχιζουμε να αμολαμε τα πουλια μας. Και δεν γινεται συμφωνα με τον κανονα, αλλα εστω οι 2 ασημαντες εξερεσεις υποδεικνυουν οτι καποτε εγινε επομενος και οτι ειναι εφικτο χωρις αυτο να μας προτρεπει να πραξουμε αναλογα γιατι σιγουρα οπως ειπες το αποτελεσμα θα ειναι δυσαρεστο για μας αλλα και για το πουλι
 
Ειρήνη, διάβασε το θέμα προσεκτικά γιατί οι απαντήσεις έχουν μια αλληλουχία δεν γράφονται έτσι αυτόνομα και κουτουρού.
Όταν στην απάντηση υπάρχει μια επόμενη απάντηση που επιμένει της πρώτης ερώτησης - θέσης πλέον και ένα άστοχο παράδειγμα με το αυστραλέζικο πάρκο κ. Ο. Κ. Είναι υποχρέωσή μου να επισημάνω κάποια πράγματα.
Η πρόθεσή μου όπως και καθενός μας που κάθεται και απαντάει, είναι να βοηθήσω όσο μπορώ, δεν γνωρίζω κανέναν για να τον προτιμώ ή όχι. Η απάντηση απευθύνεται στην ερώτηση όχι στο άτομο.
Και όχι δεν είναι προφανές ότι γνωρίζουμε όλοι τους πιθανούς κινδύνους από τις πράξεις μας, υπάρχουν νέα παιδιά, διάφοροι χαρακτήρες κτλ.
Το πουλί δεν έχει σκοπό να αποδράσει από την ασφάλεια που του δίνει η παρουσία μας αλλά τι θα γίνει αν χτυπήσει ένας συναγερμός, μια κόρνα, πέσει ένα αντικείμενο προκαλώντας θόρυβο και σκόνη και τόσα άλλα απρόβλεπτα και φαινομενικά ασήμαντα για μας αλλά που τρομάζουν ένα πουλί;
 
Αυτα ειναι αυτονοητα τουλαχιστον για μενα γι αυτο και δεν αφηνει κανενας το πουλι ετσι ελευθερο. Και το γεγονος οτι διατυπωθηκε η ιδια ερωτηση με την αρχικη στηριζεται στο οτι αναφερθηκε οτι κατι ειναι αδυνατο να συμβει ενω υπαρχουν αποδειξεις οτι εστω για μια στιγμη, χωρις βεβαια να ξερουμε τις συνεπειες, συνεβη. Και απ οτι καταλαβα, ο Σπυρος δεν φανηκε να εχει σκοπο να αφησει το πουλι ελευθερο, απλα ρωτησε για να ενημερωθει. Τωρα παραθεσαμε τις αποψεις μας, αναφεραμε πως το θεμα εχει σκοπο την πληροφοριση και οχι να προτρεψει κανεναν να αφηνει τα πουλια ελευθερα εξω οποτε νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει ολο αυτο
 
Back
Top