Αναπαραγωγή Αν δεν εχω τσοχα τι μπορω να βαλω;

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
καλημερα. εχουν περάσει 8 μερες απο την γεννηση των μικρων. Διαβασα οτι πρεπει να καθαρισω την φωλια και να βαλω μονο τσοχα στην βαση της φωλιας. Πρεπει οντως να το κάνω; και αν δεν εχω τσοχα τι μπορω να βαλω; και ο καθαρισμος της φωλιας ειναι βασικη προϋπόθεση; και τελευταιο ποιες ενέργειες κανω ακριβως αν πρεπει νατην καθαρισω;
 
Δεν είναι απαραίτητο να να το κάνεις σήμερα...
Μπορείς να το κάνεις και σε 3-4 μέρες.
Με πολύ μικρό κόστος (μισό ευρώ) δε νομίζω πως αξίζει να ψάχνεις να βρεις λύσεις...
Αν πάλι επιμένεις.. μπορούμε να βρούμε μερικές πρόχειρες λύσεις...
 
Δεν είναι απαραίτητο να να το κάνεις σήμερα...
Μπορείς να το κάνεις και σε 3-4 μέρες.
Με πολύ μικρό κόστος (μισό ευρώ) δε νομίζω πως αξίζει να ψάχνεις να βρεις λύσεις...
Αν πάλι επιμένεις.. μπορούμε να βρούμε μερικές πρόχειρες λύσεις...
προχειρες λύσεις; οπως;
 
λογικα μεχρι σημερα δεν πρεπει να ειχες δει ακαθαρσιες στη φωλια απο δω και περα θα αρχισει το προβλημα (οχι και τοσο μεγαλο) και το μεγεθος του το καθοριζει και στο που τοποθετητε η φωλια εξωτερηκα ή εσωτερηκα. αν η φωλια ειναι εσωτερικα στο κλουβι και δεν ειναι και τοσο βαθια δεν εχεις και τοσο μεγαλο θεμα απλος καθαρισε τη προσεκτηκα οπου χρειαζεται οταν ειναι απαρετητο αφαιρεσε και λιγο λερομενο νημα και βαλε στη καναρα σου καινουρια φωλια. αν τωρα παλι επιμενεις να αλαξεις φωλια και δεν εχεις τσοχα μπορεις να βαλεις ενα κοματι πανι ή και απο ενα παλιο μπλουζακι μπορεις να κανεις δουλεια. Πιστευω ομως οτι ακομα δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο εχεις χρονο. και για να μην σε ποιανει πανικος θα σου πω οτι υπαρχουν εκτρωφεις που δεν αλαζουν φωλια.
 
προχειρες λύσεις; οπως;
.. Μπορείς επίσης, αν μπεις στη διαδικασία να καθαρίσεις τη φωλιά, να την γεμίσεις μέχρι τη μέση με καθαρό νήμα.. Να υπάρχει όμως βάθος στη φωλιά! Μη την κάνεις ρηχή..
 
Εγώ παιδιά, όταν αφαιρώ το νημα απο τη φωλιά, περίπου στις 10 ημερες, πλένω πάρα πολυ καλα όλα τα συναφή και τη φωλιά φυσικά κι επειτα βάζω λευκό χαρτί διπλωμένο στα τέσσερα αντί για τσόχα, το οποίο αλλάζω κάθε δεύτερη ημέρα το αργότερο, στον οποίο χρόνο ξανά πλένω και ξανά πλένω τη φωλιά, έως οι νεοσσοί να την εγκαταλείψουν.
 
Το κακό με το χαρτί είναι οι συχνές αναγκαστικές αλλαγές..
Και τα μικρά από κάποια ηλικία και μετά, αν ενοχληθούν βγαίνουν από τη φωλιά και δεν επιστρέφουν εύκολα.
Ίσως μάλιστα να βγουν επικίνδυνα νωρίς.
 
Back
Top