Γενικά Αν πάρω αρσενικό στο lovebird μου θα χαλάσει η σχέση μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panOz

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2017
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
επανέρχομαι μετα από πολύ- πολύ καιρό στο θέμα :)
O hemo έχει γίνει πλέον 11 μηνών με πολύ προσωπικότητα και η σχέση μας εξελίσσετε σε μεγάλο έρωτα 😛
Εχω βάσιμες υποψίες ότι "ο" hemo είναι "η".. κατι οι χοροί ζευγαρώματος, κατι ότι τα πάει πολύ καλύτερα με τα αγοράκια απ ότι με τα κοριτσάκια, κάτι οι "ύποπτες" σχέσεις του με τη κούνια στο κλουβί με κάνουν να πιστεύω ότι είναι κοριτσάκι και μάλιστα στα ντουζένια της :)
Μου φαίνεται μάλιστα ότι κάνει τα πάντα για να μου δείξει ότι θέλει άντρα και έχω αρχίσει να την "λυπάμαι" και να το σκέφτομαι το ζήτημα.
Αν της βάλω αρσενικό, θα χαλάσει η σχέση που έχουμε μεταξύ μας; θα αγριέψει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Kαταρχην δε ξερεις αν θα ταιριαξουν μεταξυ τους! Το οτι μπορει να βαλεις ενα αρσενικο πουλακι μαζι της δε σημαινει οτι θα γινουν ζευγαρι, μπορει να μη το δεχτει καν! Απο κει κ περα αν ολα πανε καλα το λογικο ειναι να τα βρουν μεταξυ τους και να δεθουν.Αυτο θα σε βαλει αυτοματα σε αλλη θεση χαμηλοτερη! Δε σημαινει απαραιτητα οτι θα αγριεψει αλλα σα ζευγαρι θα ειναι πιο δεμενο το ενα με το αλλο!
 
Σίγουρα θα δεθούν μεταξύ τους και θα είναι προτεραιότητα το ένα για το άλλο, αλλά δεν σημαίνει ότι θα αγριέψει αν συνεχίσεις να ασχολείσαι μαζί της κανονικά.
Το αρσενικό θέλεις να είναι ήμερο ή άγριο;
 
θα προτιμήσω να βρώ ήμερο αρσενικό.
Νόμιζα ότι θα τα πάνε σίγουρα καλά μεταξύ τους..
το ότι το ένα θα δίνει προτεραιότητα στο άλλο είναι φυσιολογικό. Αυτό που φοβάμαι είναι μη χάσει τελείως την επαφή μαζί μου.. Τώρα δε με χάνει από τα μάτια της και είναι όλη την ώρα πάνω μου. Η συμπεριφορά της περισσότερο με σκύλο χαδιάρη μοιάζει παρά με πουλί 😛 δεν θα θελα να χαθεί αυτό.. Την βλέπω όμως ότι την καλεί η φύση της και με προβληματίζει
Τι ηλικία θα πρέπει να έχει το αρσενικό που θα της βρώ αν της βρω τελικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν θέλεις να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή τότε δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ιδέα 2 ήμερα πουλάκια να γίνουν γονείς, γιατί μπορεί να είναι σωστοί αλλά μπορεί και να μην ξέρουν πως να ανταπεξέλθουν σε μια γέννα.

Γι αυτό προτιμάνε άγρια πουλάκια οι εκτροφείς για ζευγάρωμα, γιατί γίνονται καλύτεροι γονείς.

Αν πάρεις πάντως ήμερο αρσενικό μπορεί να είναι από 2μιση μηνών μέχρι όσο θέλεις εσύ γιατί η περίοδος αναπαραγωγής έχει περάσει, οπότε πας για του χρόνου τώρα.

Μια χαρά θα είναι η σχέση σας, απλά αντί να κυνηγάει εσένα, μπορεί να κυνηγάει το φιλαράκι της.

Αν ισχύει ότι όντως είναι κοριτσάκι.
Γιατί αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει περισσότερο αγοράκι.

Υπάρχει μια μέθοδος να μάθεις το φύλο αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστη.
Αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία που να φαίνεται καλά η ουρά!
 
φωτο θα βάλω στη πρώτη ευκαιρία 😉
χορεύει γύρω από τον εαυτό της με μισάνοιχτα φτερα και την ουρά ψηλά. την έχω πιάσει επίσης πολλές φορές να στέκεται σε ένα κλαδί μπροστά στη κούνια της με πλάτη και να τρίβετε στην ίδια στάση που κάνει το χορό. Γι αυτό υποθέτω ότι είναι θηλυκό.
Είναι συμπεριφορά αρσενικού αυτή;
Η αναπαραγωγή δεν με ενδιαφέρει. Για την ίδια και μόνο το σκέφτομαι για να μη "βασανίζεται" σε αυτή τη κατάσταση! 😀
Έαν αυτό δεν είναι "βασανο" για το πουλί δεν θα το σκεφτόμουν να της έβρισκα ταίρι. Μια χαρά κατά τα άλλα ήμαστε οι 2 μας! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η αναπαραγωγή δεν με ενδιαφέρει.
Μήπως τότε να σκεφτόσουν αφού διαπιστώσεις το φύλο της, να της / του πάρεις ένα ομόφυλο πουλάκι; Και δεν θα πείραζε καθόλου αν ήταν και ήμερο, εφόσον δεν προσδοκείς σε απογόνους.
 
.
Είναι συμπεριφορά αρσενικού αυτή;
Η αναπαραγωγή δεν με ενδιαφέρει. Για την ίδια και μόνο το σκέφτομαι για να μη "βασανίζεται" σε αυτή τη κατάσταση! 😀
Έαν αυτό δεν είναι "βασανο" για το πουλί δεν θα το σκεφτόμουν να της έβρισκα ταίρι. Μια χαρά κατά τα άλλα ήμαστε οι 2 μας! 🙂
Aυτό που περιγράφεις είναι συμπεριφορά θηλυκού. Αν είχε παρέα θα ήταν γενικά καλύτερα κατά τη γνώμη μου.
 
Back
Top