Γενικά Αν παρω εναν αρσενικο παπαγαλο, πού θα στεγασω το ζευγάρι;

sakaflias

PB Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Χαϊδάρι
καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ο παπαγαλος μου ζει ελευθερος, με την ενοια οτι ζει σε ανοιχτο κλουβι απο πανο (λειπει η οροφη) ; Ειναι ημερος και απο οτι ξερω θυληκος.σκεφτομαι την αναπαραγωγη, αλλα αν παρω εναν αρσενικο απο ενα πετ σε αγρια κατασταση που θα τα βαλω; Τον δικο μου δεν τον κλεινω σε κλουβι γιατι θα αγριεψει... Πια λυση προτεινεται... Το κλουβακι ειναι μικρο γιατι δεν ηρθε ακομα το δικο του σε κανα 2 μερες θα ερθει...



(το μεγαλο κλουβι που τον εχω κανονικα ειναι ζευγαροστρα απο καναρινια που η οροφη εχει σηκωθει στα πλαγια και εχει γινει σαν τοιχακι που εξεχουν ξυλα και καθεται... Μολις ερθει θα βαλω φοτο)
 
καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ο παπαγαλος μου ζει ελευθερος, με την ενοια οτι ζει σε ανοιχτο κλουβι απο πανο (λειπει η οροφη) ; Ειναι ημερος και απο οτι ξερω θυληκος.σκεφτομαι την αναπαραγωγη, αλλα αν παρω εναν αρσενικο απο ενα πετ σε αγρια κατασταση που θα τα βαλω; Τον δικο μου δεν τον κλεινω σε κλουβι γιατι θα αγριεψει... Πια λυση προτεινεται... Το κλουβακι ειναι μικρο γιατι δεν ηρθε ακομα το δικο του σε κανα 2 μερες θα ερθει...
Πρωτον,τι εννοεις δε το βαζεις μεσα γιατι θα αγριεψει; Και την νυχτα ειναι εξω;
Οταν με το καλο παρεις τον καινουργιο σου παπαγαλο θα παρεις και εννοειτε ενα κλουβι καταλληλο για αυτον!
 
και την νυχτα ανοιχτο ειναι το κλουβι... φυσικα...
τωρα το θεμα ειναι πως θα τα εχω μαζι, αφου το ενα ειναι ηρεμο και το αλλο λογικα αγριο θα ειναι...
 
πρεπει να ημερεψεις και το καινουριο! Μπορεις να βαλεισ το καινουριο σε αλλο κλουβι μεχρι να αρχισεισ να το βγαζεις εξω και να αρχισει να σιναναστρεφετε με το αλλο!
 
οχ, αυτο το ειχα παρει ημερο... Τωρα αντε να κανω καλα το καινουργιο οταν το παρω...
 
το να εχεις ενα παπαγαλο ολο το 24 ωρο εξω νομιζω ειναι λαθος, θα πρεπει το κλου βι να ανοιγει μονο για καποιες ωρες (παιχνιδιου)κ μετα να ξερει οτι θα μπει στο κλουβι του αλλιως νομιζω θα χασεις τον ελενχο κ θα εχεις ενα κακομαθημενο πουλι,
το οτι θα κλειστο το κλουβι του δεν συμαινει οτι θα αγριεψει ο παπαγαλος απλα να συνεχισεις να ασχολισε μαζι του οσο κ πριν
οσο για το καινουριο πουλακι καλητερα θα ηταν να παρεις ενα επισεις ημερο
κ να το βαλεις σε χωριστο κλουβι 1 μηνα καραντινα κ μετα διπλα διπλα τα κλουβια μεχρι να γνωριστουν μετα θα μπορεις να τα αφινεις κ τα δυο ελευθερα εξω η κ να τα εχεις στο ιδιο κλουβι
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
κοιτα τον εχω μαθει ετσι που ουτε φευγει απο το κλουβι του, στην αρχη τον ειχα μαθει σε σταντ αλλα τα σπορια πηγαιναν παντου κι ετσι εβαλα κλουβι, δεν βλεπω να ειναι κακομαθημενο κατα την αποψη μου... Κι ετσι θα προσπαθησω να κανω και τον καινουργιο... Ευχαριστώ παντωσ...
 
και την νυχτα ανοιχτο ειναι το κλουβι... φυσικα...
τωρα το θεμα ειναι πως θα τα εχω μαζι, αφου το ενα ειναι ηρεμο και το αλλο λογικα αγριο θα ειναι...
Οχι φυσικα... Ειναι απαραιτητο να μπαινει ο παπαγαλος στο κλουβι ποσο μαλλον την νυχτα. Οταν φευγεις τι κανεις; Μενει ο παπαγαλος μονος του και ελευθερος; Και που το εχεις ακουσει πως αμα μπει μεσα στο κλουβι ο παπαγαλος θα αγριεψει;
 
κοιτα ειναι ολη την μερα μαζι μου διπλα μου και χωρις καγκελα ειναι καλυτερη η επαφη... Τωρα για το οταν φευγω αν ειναι να λειψω ωρες πολλες βαζω την οροφη πισω στην θεση της... Το οτι θα αγριεψει το λεω με την εννοια οτι αν ο καινουργιοσ ειναι αγριος και ειναι μαζι στο κλουβι με το που θα πηγαινω κοντα και θα τρομαζει ο και νουργιος η θα με αποφευγει νομιζω πως θα τον μιμιθει και η δικια μου...
 
Α, δεν φαινεται πολυ καθαρα!
Καταρχας ειμαι και εγω της γνωμης πως θα ηταν καλο να ειναι μεσα στο κλουβακι. Δε νομιζω πως θα τσαντιστει αν το κλεισεις μεσα, θα συνηθισει και δεν θα εχεις προβλημα!
 
ειναι πολυ επικυνδινο να τον εχεις εξω ολη την μερα και φυσικα οταν δεν το επιβλεπεις. Οι παπαγαλοι ειναι σαν τα μωρακια και μπορει να παθει κατι μονο του. Οσο για την αναπαραγωγη που θελεις και ημερο να παρεις το αρσενικο και να τα βαλεις υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να αγριεψουν και τα δυο, κυριως η θηλυκια. Οταν μπεις σε μια τετοια διαδικασια θα πρεπει σαφως να παρεις ενα μεγαλυτερο κλουβι οπου να τα εχεις μεσα και να μην τα εχοχλεις ολη την ωρα. ενημερωσου πολυ καλα για την αναπαραγωγη των κοκατιλ πριν μπεις σε αυτην την διαδικασια τοσο στην διατροφη που ακολουθουν οσο και σε τι χωρο πρεπει να τα εχεις πως να συμπεριφερεσε με αυτα και γενικως τι πρεπει να κανεις.
 
Back
Top