Γενικά Αν παρω νεο παπαγαλακι δε θα αγριεψει αυτο που εχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marius
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marius

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Λευκωσία
Παιδια μου προτεινατε να βαλω ακομα ενα παπαγαλακι για παρεα, ομως δεν θα αγριεψει αυτο που εχω; το μεγαλωσα στο χερι και δεν εχε κομμενα φτερα και οποτε το αφησω ελευθερο πετα στο σπιτι και μετα ερχεται πανω μου

Ευχαριστω

Μαριος


Καλο 3μερο!
 
Καλησπερα Μαριε!
Αυτο το διλλημα το εχω κι εγω για το κοκατιλ μου, αλλα κατεληξα να του παρω παρεα!Γιατι καλη η παρεα η δικη μου αλλα σαν το ειδος σου τιποτα! Και σε μας αρεσουν τα ζωα αλλα δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις ανθρωπους! Ετσι κι αυτα 😉
Η ιδεα που εχω ειναι αφου εχουμε ηρεμα πουλια, η παρεα που θα τους παρουμε να ειναι και το αλλο ηρεμο
 
Καλησπερα Νικη!
Το θεμα ειναι που να βρουμε κι αλλο ηρεμο! Ειδικα Budgies δεν νομιζω να μεγαλωνουν αρκετοι στο χερι. Σου ευχομαι να βρεις παρεα για το δικο σου cockatiel
 
Γεια σου!
Γιατι δεν ανατρεφεις ενα οπως το πρωτο σου;
Εχεις μια εμπειρια, ετσι δεν ειναι;
 
πηστευω πως δεν θα σου δινουν κ πολυ σημασια απο τι στιγμη που θα εχουν το ενα το αλλο κ ημερα να ειναι... Ο παπαγαλακος σου θα ειναι πολυ ποιο ευτυχισμενος με εναν ομοιο του,ιδικα αν ειναι του αντιθετου φυλου!
 
Οι περισσότεροι παπαγάλοι χρειάζονται κάποιον για να δεθούν μαζί του. Στην κυριολεξία δεν αγριεύει το πουλί απλά χάνει το δεσμό που έχει με τον άνθρωπο και αποκτά πιο δυνατό δεσμό με τον όμοιό του (έχουν πιο πολλά κοινά :D ). Με δύο εξημερωμένα πουλιά υπάρχει ακόμη κάποια οικιοποίηση με τον άνθρωπο αλλά δεν είναι τόσο κοντά σε αυτόν όπως όταν είναι μόνα τους. Πάλι τρώνε από το χέρι μας και έρχονται επάνω μας όταν πετάνε ελεύθερα αλλά θα υπάρχουν και φορές που θα είμαστε παρείσακτοι και θα απομακρύνονται για να απολαύσουν το ξύσιμο μεταξύ τους. Ο βαθμός που συμβαίνει αυτό αλλάζει ανάλογα με το είδος, τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού και το πόσο εξημερωμένος είναι και ο σύντροφος που θα εισάγουμε. Μετά από όλα αυτά ίσως σκέφτεστε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε σύντροφο. Όμως υπάρχει και ένα χαρακτηριστικό των παπαγάλων που πρέπει να σεβαστούμε αν θέλουμε να είναι χαρούμενοι και υγιείς. Είναι ζώα συντροφικά, χρειάζονται κάποιον "σύντροφο" για να δεθούν μαζί του και ενώ δεν τους πειράζει ιδιαίτερα αν αυτός θα είναι άνθρωπος υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αν ο "σύντροφος" λείπει συνεχώς. Αν το ωράριο μας δεν ταιριάζει με αυτό του παπαγάλου ή αν απουσιάζουμε πολλές ώρες από το σπίτι αυτό θα οδηγήσει τον παπαγάλο σε μελαγχολία. Πολλά προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν με αυτό τον τρόπο. Το πιο απλό είναι οι έντονες κραυγές (πιο συχνές από ότι συνήθως) και η άσχημη συμπεριφορά, ενώ μπορεί να φτάσει στο σημείο να ξεπουπουλιαστεί ή να αυτοτραυματιστεί. Όταν έχει δεύτερο πουλί στο κλουβί ασχολούνται το ένα με το άλλο και δεν είναι τόσο έντονα αυτά τα προβλήματα.
Τα Lovebirds μου αν και τα πήρα ζευγάρι και δεν είναι εξημερωμένα μία φορά που χρειάστηκε να μείνουν μόνα για δύο μέρες κατέστρεψαν το μισό κλουβί. Μάσησαν την ποτίστρα με αποτέλεσμα να χυθεί το νερό τους, ξύλωσαν τα παιχνίδια και έσπασαν μια ταΐστρα. Αυτό μου δείχνει ότι ακόμη και όταν είναι δύο έχουν ανάγκη την παρουσία μας την οποία έχουν συνηθίσει. Φανταστείτε να είναι ένα μόνο του.
 
Back
Top