Διατροφή Αν τα κόκαλα σουπιάς μυρίζουν, είναι κατάλληλα για τα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης deerjimmy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

deerjimmy

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Μακρακώμη
Καλή σας ημέρα παιδιά.
Μόλις παρέλαβα ένα δέμα με τροφές για τα πουλιά.
Ανάμεσα σε αυτά και 5 σουπιοκόκαλα τα οποία όμως είναι χύμα και όχι συσκευασμένα, και μυρίζουν άσχημα.
Είναι κατάληλα να τα βάλω στα πουλια;
Μην πάθουμε καμιά λαχτάρα...
 
Καλή σας ημέρα παιδιά.
Μόλις παρέλαβα ένα δέμα με τροφές για τα πουλιά.
Ανάμεσα σε αυτά και 5 σουπιοκόκαλα τα οποία όμως είναι χύμα και όχι συσκευασμένα, και μυρίζουν άσχημα.
Είναι κατάληλα να τα βάλω στα πουλια;
Μην πάθουμε καμιά λαχτάρα...
Καλημέρα!
Από που ήρθε το δέμα; Πως μυρίζουν, ψαρίλα;
Καλύτερα να τα βράσεις λίγο.
 
Κι εγώ συμφωνώ στο βράσιμο, έτσι κι αλλιώς δεν είναι προϊόν που σαπίζει, απλά ίσως δεν είχε στεγνώσει καλά και μούχλιασε ή τίποτα άλλους μύκητες.
Κι εσύ μετά τον βρασμό πρέπει να τα στεγνώσεις κανονικά στον ήλιο αλλά λόγω καιρού αν δεν βρεις ήλιο, βάλε τα για λίγο στον φούρνο να στεγνώσουν εντελώς. Μην τα ψήσεις βέβαια.
Έχουν στίγματα πάνω τους; Πως είναι η εμφάνισή τους; Ή απλώς μύριζε άσχημα η σακκούλα που τα είχαν;
 
Αρκετές φορές έχω συναντήσει αυτό το φαινόμενο όταν αυτά προέρχονται από βιοτεχνίες ή παρασκευαστήρια προετοιμασίας τροφών. Ασφαλώς εκεί δεν τους ενδιαφέρει το "κόκαλο" αλλά η ίδια η σουπιά και τα υποπροϊόντα πουλιούνται με το κιλό. Σ΄αυτές τις περιπτώσεις η οσμή είναι χαρακτηριστική.
Οι τροφές μυρίζουν όταν έχουν αλλοιωθεί, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση τα κόκκαλα σουπιάς που πήρες περιέχουν "υγρά" της τροφής σε αλλοίωση.
Όπως σου γράφει κι ο Γιάννης πρέπει οπωσδήποτε μετά από καλό πλύσιμο να βράζονται ώστε να σκοτώνονται τα βακτήρια.
Στη συνέχεια και για αρκετές μέρες στον ήλιο, αν απουσιάζει μπορείς να τα τοποθετήσεις κοντά στις σωλήνες του λέβητα, στη σόμπα, ή ακόμη και στο φούρνο σε χαμηλές θερμοκρασίες 40-50ο C, ώστε να στεγνώσουν και μετά εντελώς άοσμα και στεγνά να προσφέρονται στα πτηνά.
Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε κι μ΄αυτά που έρχονται στα χέρια μας όταν στο φαγητό της οικογένειας υπάρχει και η σουπιά.

Ταύτιση απόψεων και με τη Μαρία!
 
τα πράγματα τα παράγγειλα απο pet shop στην Αθήνα.
τα σουπιοκόκαλα είναι άσπρα με σκούρες περιοχές κάποια, και κανα δυο έχουν μάυρα στίγματα.
Παλιότερα σε άλλη παραγγελία μου είχαν φέρει συσκευασμένα, ολόλευκα και χωρίς καμία μυρωδιά.
 
τα πράγματα τα παράγγειλα απο pet shop στην Αθήνα.
τα σουπιοκόκαλα είναι άσπρα με σκούρες περιοχές κάποια, και κανα δυο έχουν μάυρα στίγματα.
Παλιότερα σε άλλη παραγγελία μου είχαν φέρει συσκευασμένα, ολόλευκα και χωρίς καμία μυρωδιά.
Ξύστα να φύγουν τα στίγματα (μάλλον απο μελάνη) και στην συνέχεια βράσιμο και στέγνωμα.
 
Αν τα ψήσει θα βρωμάνε πολύ περισσότερο απο τώρα :D (την έχω πάθει και ξέρω...)
Γιάννη πρώτα βράσιμο και μετά στο φούρνο να στεγνώσουν... όχι ψήσιμο... Να κάνουμε παρέα στο "την έχω πάθει και ξέρω..." 😀
 
Back
Top