Ασθένειες Αξίζει να θεραπεύσω καναρίνι;

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα καναρινάκι διεγνωσμενο με ascaridia, Candida albicans & trichomonas! Το ερώτημα είναι, αξίζει να δώσω λεφτά για να το θεραπεύσω; (Γιατί δεν είναι και λίγα, μέχρι στιγμής έχω δώσει 20€ και θα γίνουν 35 με το φάρμακο που μου πρότεινε τώρα ο γιατρός)* Γι αυτό και εγώ ρωτάω αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του! Δεν ξερω αν επιτρέπεται να ρωτήσω κάτι τέτοιο. Αν υπερβαίνω κάποιο κανόνα παρακαλώ να διαγραφεί το θέμα! Ευχαριστώ!
* σημειωτέον ότι είμαι ένας έφηβος με ασταθές χαρτζιλίκι και οι γονείς μου δεν μπορούν να δίνουν λεφτά και για τέτοια.
 
Φιλε μου καλησπερα. Αν κ ειμαι παντελώς ασχετος με τις ασθενειες που αναφερεις θα σου ελεγα να του δωσεις μια ευκαιρία για ίαση (αν ειναι δυνατον). Ο γιατρος κρινει οτι η κατασταση του θα βελτιωθει; Αν ναι προχωρα το.. Δεν θα υπαρξει καλύτερο συναισθημα να το δεις μετά απο ολα αυτα να ειναι υγιείς και ακμαιο.
 
Κι εγω δεν γνωριζω απο ασθενειες καναρινιων, αλλα πιστευω πως πρεπει να κανεις ο,τι μπορεις, αν υπαρχει πιθανοτητα να σωθει. Κυριως, ρωτησε τον γιατρο σου, αν μπορει να ιαθει. Και φυσικα σε συννενοηση με τους γονεις σου παντα.
Μη ξεχναμε οτι προκειται για εναν ζωντανο οργανισμο, και ειναι κριμα να το αφησουμε στη μοιρα του!
 
Ολες αυτες οι ασθενειες ειναι ιασιμες αν υπαρξει φαρμακευτικη αντιμετωπιση.

Αν ησουν Αθηνα θα ειχαμε λυσει το προβλημα.
Στειλε ενα πμ στον Γιαννη @Giannisbox και στην Aνατολη @anatolia και ρωτα αν έχουν να σου δωσουν καποιο απο τα φαρμακα που χρειαζεσαι.
 
Ολες αυτες οι ασθενειες ειναι ιασιμες αν υπαρξει φαρμακευτικη αντιμετωπιση.

Αν ησουν Αθηνα θα ειχαμε λυσει το προβλημα.
Στειλε ενα πμ στον Γιαννη @Giannisbox και στην Aνατολη @anatolia και ρωτα αν έχουν να σου δωσουν καποιο απο τα φαρμακα που χρειαζεσαι.

Υπάρχει η δυνατότητα να το στείλουμε άμεσα στον κτηνίατρο μου με δικά μου έξοδα
 
@panos_sk Καλησπερα! Δεν ειμαι σχετικη με τα καναρινια αλλα ουτε τελειως ασχετη προσπαθω να μαθαινω ωστε να δωσω στα καναρινακια μου μια ομορφη ζωη! Το καναρινακι που εχεις απο εσενα εξαρταται! Δηλαδη θελεις να το βλεπεις να ταλαιπωρειται και εσυ να μενεις απραγος; Σε καταλαβαινω απο την μια μερια λογω του οικονομικου αλλα απο την αλλη το καναρινακι ζηταει την βοηθεια σου! Το παλικαρι εσωσε ενα καναρινακι που ειναι χωρις ακρα... @ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 απ' οτι ειδα στα μηνυματα ειδες οτι ολοι προσπαθουν να σε βοηθησουν μην στεναχωριεσαι θα βρεθει λυση και οταν θα γινει καλα θα ξερεις οτι εσυ το εσωσες με οποιαδηποτε βοηθεια ή με χρηματα ή χωρις και οτι δεν το αφησες μονο του! Βοηθησε το να γιατρευτει και να δεις τι χαρα θα νιωσεις μετα! Μην εγκαταλειπεις ποτε και σου μιλαω σαν μεγαλυτερη σου μην νευριαζεις ή θυμωνεις με αυτα που σου λεω αλλα το καναρινακι θελει την βοηθεια σου! Μην ανυσηχεις ολα θα πανε καλα 🙂 Ρωτας αν αξιζει να το θεραπευσεις. Όχι μονο αξιζει να το θεραπευσεις αλλα πρεπει να το θεραπευσεις! Μην το αφησεις να ταλαπωρειται! Ευχομαι να βρεθει βοηθεια και ολα θα πανε καλα 🙂
 
Ολες αυτες οι ασθενειες ειναι ιασιμες αν υπαρξει φαρμακευτικη αντιμετωπιση.

Αν ησουν Αθηνα θα ειχαμε λυσει το προβλημα.
Στειλε ενα πμ στον Γιαννη @Giannisbox και στην Aνατολη @anatolia και ρωτα αν έχουν να σου δωσουν καποιο απο τα φαρμακα που χρειαζεσαι.
Ο γιατρός τώρα μου είπε να δώσω flucostastin αλλά δεν μου είπε δοσολογία! Και μου ζήτησε να του ξανά στείλω δείγμα για καλλιέργεια αλλά 14+15 το φάρμακο δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα οποτε αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να μου πει δοσολογία θα με βοηθούσε πολύ!
 
Πάντα αξίζει να σώσουμε μία ζωή, οποιαδήποτε ζωή, και ας πρόκειται και για ένα τόσο δα καναρινάκι. Κατανοητό, ότι οι πόροι σου είναι περιορισμένοι, αλλά υπάρχουν πάντα άνθρωποι γύρω, οι οποίοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Αν χρειάζεσαι ακόμη βοήθεια, στείλε μου ένα εισερχόμενο μήνυμα, να δω τι μπορώ να κάνω για τον φτερωτό σου φίλο. (Δεν είναι δικαιολογία το να λες ότι δεν έχεις χαρτζιλίκι, θεωρώ. Υπάρχουν 1000 τρόποι να βρεις τα χρήματα, ώστε να το σώσεις το καναρίνι σου!)
 
* σημειωτέον ότι είμαι ένας έφηβος με ασταθές χαρτζιλίκι και οι γονείς μου δεν μπορούν να δίνουν λεφτά και για τέτοια.
Πάνο, ελπίζω το καναρινάκι και εσύ να βρείτε τη βοήθεια που χρειάζεται, ώστε να σωθεί.
Πριν από λίγο κοίταξα τα θέματα που κατά καιρούς έχεις ανοίξει, και είδα από τους τίτλους ότι έχεις εμφανίσει ενδιαφέρον για πολλά είδη πτηνών, το οποίο είναι αξιοθαύμαστο μεν, αλλά από την άλλη τίθεται όπως διαβάσαμε στο αρχικό σου μήνυμα και το ζήτημα των οικονομικών πόρων, που καθώς φαίνεται είναι ανεπαρκείς για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που συχνά εμφανίζονται στις εκτροφές. Οπότε, θα σου προτείνω, να ανακόψεις (αν συνεχίζονται) τις αναπαραγωγές στα πτηνά σου, ώστε να μην γίνουν περισσότερα, και ακολούθως, να περιορίσεις (χαρίζοντας ή πουλώντας) τα περισσότερα από αυτά. Και όταν θα μεγαλώσεις και θα μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά τις ανατροπές που μπορεί να προκύψουν, τότε θα μπορείς με συνέπεια και χωρίς οικονομικό άγχος να αναλάβεις περισσότερα είδη.
 
@ianos πολλά από τα πουλάκια που έχω μου τα έχουν χαρίσει! Δεν προενέβει δλδ εγώ σε κάποια αγορά! Το θέμα είναι ότι εγώ είχα στην άκρη ένα 50αρικο για παν ενδεχόμενο για τα πουλιά. Έλα μου όμως που χρειάστηκε να το δανείσω στους γονείς οποτε πάει το 50€. Και τώρα προσπαθώ ψάχνω να τα βοηθήσω με ότι βολεύει οίκον-αλλά και θεραπευτικά! Σε αναπαραγωγές δεν κατάφερα να βάλω κανένα φέτος με αυτόν τον καιρό! Οπότε δεν υπάρχει και κάποια αναπαραγωγή να διακόψω! Γενικά είναι μια αποτυχημένη χρονιά φέτος
 
Back
Top