Φροντίδα Αξεσουάρ για κοκατίλ καινούργιο, μόλις θα μπει στο σπίτι

Μιχάλης Ζαχ.

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2019
Μηνύματα
5
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφερομαι πριν ερθει ο παπαγάλος σπιτι να του παρω καποια πραγματα. Πρώτη φορά θα εχω παπαγάλο, οποτε δε ξερω απο διατροφη, ποσα και τι παιχνιδια και γενικα τι πρεπει περα απο τροφη και νερο να εχω πριν ερθει στο σπιτι για πρώτη φορα. Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Πρώτα απ' όλα ένα ευρύχωρο κλουβί κατάλληλο για το είδος και το μέγεθος του. Μια καλή συσκευασμένη επώνυμη τροφή για κοκατιλ και σουπιοκοκκαλο. Λιχουδιές, βιταμινες, στικ και ό,τι άλλο σου προτείνουν στα πετ σοπ να μην τα πάρεις. Τι ηλικία θα έχει; Θα είναι ήμερο ή άγριο; Αν έχεις σκοπό να το εξημερώσεις θα σε βοηθήσει πολύ το μιλλετ-τσαμπι κεχρί. Παιχνιδάκια μπορείς να πάρεις δυο-τρια για το κλουβί αλλά καλύτερα να μην το γεμίσεις από τις πρώτες μέρες. Καθρέφτες κτλ να τα αποφύγεις. Αν είναι ήμερο και θέλεις να το αφήνεις ελεύθερο ίσως χρειαστείς και ένα πάρκο ή ένα σταντ ή τέλος πάντων έναν χώρο με παιχνιδάκια όπου θα μπορεί να παίζει. Τα παιχνίδια μπορείς να τα ετοιμάζεις εσύ με καλαμάκια, καπάκια από μπουκαλια, χαρτάκια κτλ.
[automerge]1562873467[/automerge]
[automerge]1562873545[/automerge]
[automerge]1562873734[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
ευχαριστω για την απαντηση, θα το παρω εξημερωμενο και μεγαλωμενο στο χερι. Θαναι αρσενικο και γυρω 1-2 μηνων εκει που ειναι ετοιμα απο τον εκτροφεα. κλουβι ηδη πηρα ενα μεγαλο 48x48x86, οταν λεμε παιχνιδακια εννοειτε κουνιες; Που εχω σκοπο να παρω. Παινχιδια δηλαδη οπως βλεπω κουνιες και αλλα για να τραβαει και να δαγκωνει, σωστα; Στικς να δαγκωνει κανουν;
 
με το καλο να το αποκτησεις! τα κοκατιλ ειναι ετοιμα μετα τους 2 μηνες να δοθουν! Μπορεις να παρεις κουνια λλα δε νομιζω να τη χρησιμοποιησει! Ποια στικς εννοεις;
 
Στικς να μην πάρεις. Αν θέλεις κατι να δίνεις για λιχουδιές, μπορείς να πάρεις τσαμπί κεχρί. Είναι στην όψη σαν τα στικς που λες αλλά υγιεινά.
Μπορείς να πάρεις μια κούνια αν θέλεις. Τα δικά μου κοκατιλ δεν ανέβηκαν πότε σε κούνια, δεν τις ήθελαν. Τα παιχνίδια που θα πάρεις καλύτερα να μην έχουν καθρεφτακια, καμπανάκια, κουδουνάκια κτλ. Καλύτερα να τα φτιάξεις εσύ. Και πιο οικονομικά θα βγουν αλλά θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι θα είναι ασφαλή για τον παπαγάλο σου. Κοίταξες τα χειροποίητα παιχνιδάκια στα λινκς που σου παρέθεσα παραπάνω; Μπορείς να του φτιάξεις μερικά. Στόχος μας είναι να περνάει την ώρα του και να διώχνει το αγχος του καταστρέφοντας τα 😊
 
με το καλο να το αποκτησεις! τα κοκατιλ ειναι ετοιμα μετα τους 2 μηνες να δοθουν! Μπορεις να παρεις κουνια λλα δε νομιζω να τη χρησιμοποιησει! Ποια στικς εννοεις;
τσαμπι κεχρι θα παρω μαλλον, φιλος απο δω δινει στον δικο του και μου εχει πει καλα για το κεχρι. Ναι τα κοιταξα και θα φτιαξω μερικα μονος μου μαλλον, ευχαριστω για τις ιδεες!
 
Back
Top