Γενικά Αξιολάτρευτο Cockatoo

billy_kouts

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2008
Μηνύματα
58
Πόλη
Βούλα
Σήμερα επισκεύτηκα ενα Pet Shop στην Βουλιαγμένης (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το όνομά του) και εκει ειχαν ένα απιστευτα χαδιαρικο cockatoo το οποιο λατρεψα και επιτέλους καταλαβα γιατι ειναι ολοι τρελαμενοι μ'αυτό το ειδος παπαγάλου... Από τη στιγμή που το πήρα στο χέρι μου ήταν ολο χαδια! Τριβόταν πάνω μου, έσκυβε να το χαϊδέψω, μου έκανε κόλπα για να μου τραβήξει την προσοχή και δεν έλεγε να κατέβει από το χέρι μου! Πραγματικά με εντυπωσίασε το απαλό φτέρωμα του και η τόσο μεγάλη του ανάγκη για
χάδια! Έτσι από περιέργια ρώτησα και τιμή... 3.700 και είναι ενός έτους ταϊσμένο στο χέρι. Όχι ότι θα μπορουσα να το αγορασω (και από θέμα χρημάτων αλλα και χρόνου...). Πάντως όποιος έχει την ευκαιρία να εντάξει ένα τέτοιο πλάσμα στην καθημερινότητά του είναι σίγουρα τυχερός
Προς το παρόν θα μείνω με το παράπονο 😉
Και λίγες φωτογραφίες για να γλυκαθείτε και εσείς :D
 

Συνημμένα

  • IMG_0465.webp
    IMG_0465.webp
    51,8 KB · Προβολές: 231
  • IMG_0463.webp
    IMG_0463.webp
    46 KB · Προβολές: 212
  • IMG_0462.webp
    IMG_0462.webp
    45,6 KB · Προβολές: 200
Υπεροχος και αρχοντικος ειναι! Αλλα στο πετ σοπ που μαλλον ειναι δεν τον βλεπω καλα...
 
Αν μιλαμε για το ιδιο πετ σοπ ειναι παραρτημα ενος αλλου κακοφημου στην Αθηνα!
 
Τι να σου πω... Από ότι το είδα πάντως είναι από τα καλά χωρίς να σημαίνει πως οι συνθήκες ειναι ικανοποιητικές...
 
Γι αυτον τον κοκατου μιλουσα σημερα σ ενα μνμ μου. Εγω νομιζα οτι δεν ηταν ημερος και δεν το πλησιαζα. Ειναι πολυ μεγαλος κι αν κιε χω εξοικιωθει με τα πουλια τον φοβομουν λιγο. Δεν ξερω πως οι κατοχοι τετοιων πουλιων τα χειριζονται. Σε αντιθεση με τους ζακο που δεν τους φοβαμαι.Αυριο ισως περασω απο εκει. Θα δοκιμασω να τον χαιδεψω🙄 και θα σας βαλω φωτο..
 
Πολυ γλυκος και πολυ περιποιημενος! 🙂Εντυπωση μου εκανε! Το συγκεκριμενο πετ σοπ φαινετε αρκετα καλο[καθαρο τακτοποιημενο(και εξαλου εχουν θρεψει ενα κοκατου τοσο καλα!)]Επισης παιδια πρεπει να μπουμε και στην θεση των πετ σοπαδων... Εχουν παρα πολλα πουλια εκει μεσα και πιστευω οτι ειναι δυσκολο για αυτους... (βεβεαια μιλαω για αυτους που αγαπανε τα πουλια οχι για του κακοποιητες...)Η μονη λυση θα ηταν να μην προμηθευονται τοσα πολλα... (επενθυμιζω οτι αναφερομαι σε αυτους που τα αγαπανε τα φροντιζουν αλλα δεν τα καταφερνουν και οχι για αυτους που τα βαζουν σε ενα κλουβι με ηλιοσπορους και τα πουλανε...)Αλλα αν υπαρχει χρημα στην μεση... Και ανθρωπο για δουλο ειναι ο ανθρωπος ικανος να πουλησει...☹
 
Συμφωνώ μαζί σου Στέφανε αλλά δεν ξέρω αυτό το Pet Shop σε ποια από τις δυο κατηγορίες βρίσκεται. Γιατί στο κάτω κάτω κάνουν απλά την δουλειά τους πολύ εκεί μέσα και τίποτα παραπάνω και μέσα σ'αυτήν δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνεται η αγάπη για τα ζώα γενικότερα... Ίσως θα έπρεπε να αλλάξουν και τα κριτήρια με τα οποία προσλαμβάνουν τους υπαλλήλους τους αυτά τα μαγαζιά... Αυτός που μου έδειξε το Cockatoo δεν μπορούσε καν να μου απαντήσει στην ερώτηση πόσο κάνει γιατί δεν καταλάβαινε τι έλεγα(!)
 
Το μόνο που ήξερε να λέει ήταν "μιλάει" και "καλο πουλί"! Ακόμη και ο παπαγάλος πιο πολλά ήξερε... :/ Τι να πεις;
 
Πολύ όμορφος Βασίλη αλλά χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω στην 2η φωτό κάτι δεν μου αρέσει στο φτέρωμα του, σαν να το έχει μαδήσει (το κάνουν από ανία ή στενοχώρια)
 
Πολύ όμορφος Βασίλη αλλά χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω στην 2η φωτό κάτι δεν μου αρέσει στο φτέρωμα του, σαν να το έχει μαδήσει (το κάνουν από ανία ή στενοχώρια)

Περασα και τον ειδα χτες. Ειναι φοβερος και εχει απιστευτα μαλακα φτερακια. Δεν εχει μαδηθει αλλα ο καημενουλης περναει πτερροροια και πολυ μαλιστα. Εγω που τον χαιδευα στο κεφαλακι του ηταν ολο ριζουλες.
 
Πάντως όποιος έχει την ευκαιρία να εντάξει ένα τέτοιο πλάσμα στην καθημερινότητά του είναι σίγουρα τυχερός

Χμμ... Ριξε και μια ματια σε αυτο το αφιερωμενο στα κοκατού αμερικάνικο site: All About Cockatoos - MyToos.com
Περα απο πλουσια πηγη πληροφοριων, το ενδιαφερον (για μενα τουλαχιστον) είναι ότι δινει εμφαση στη προειδοποίηση των υποψήφιων κατόχων για τον ιδιαίτερα περίπλοκο, απαιτητικό και καποτε απροβλεπτο χαρακτηρα αυτων των πουλιών που κανει την κατοχή τους μαλλον ακατάλληλη για τους άπειρους ή τους μη αποφασισμένους για όλα.
Για αυτο και ο μεγαλος αριθμος τετοιων πουλιών στις ΗΠΑ που εγκαταλείπονται γρηγορα ή προσφέρονται ξανα για πώληση απο τους ιδιοκτήτες τους, όπως αναφέρεται στο site.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εμένα πάντως, αυτό που μου είπε πρόσφατα μια εκτροφέας -το είπα και σε άλλο post, το λέω και εδώ- είναι ότι επειδή οι παπαγάλοι παίρνουν τα βασικά γνωρίσματα του αγαπημένου τους προσώπου, παίζει πολύ περισσότερο ρόλο αυτό, από κάποιους απλούς κανόνες για την ιδισυγκρασία του κάθε είδους. "Οι άνθρωποι είναι νευρικοί και τα κάνουν και φωνάζουν, έχω δει πολλά τόσα χρόνια, πίστεψέ με!"
Αυτό είπε σε εμένα τουλάχιστον...
 
Έφη αν μιλάμε για mollucan, και με τον πάπα να μένει πάλι θα φωνάζει :D Μην ξεχνάμε ποτέ οτι ένας παπαγάλος, ανήκει στα άγρια είδη, οπότε η φωνή του είναι ο αρχέγονος του χαρακτήρας.
 
Το φαντάζομαι, απλά έτσι μου είπε, έτσι λέω κι εγώ.. 😉
Για αυτό είπα ότι ΔΕΝ είναι δική μου εμπειρία και φαντάζομαι ότι παρόλα αυτά χρειάζεται κάποιος να έχει κάποια εμπειρία για να αποκτήσει τέτοιο πουλί..🙄
 
Janko σ' ευχαριστώ για το το άρθρο που μου πρότεινες. Το διάβασα και πραγματικά σε ταρακουνάει! Είναι ένα άρθρο που θα έπρεπε να το διαβάσουν όλοι όσοι σκοπεύουν να δεσμευτούν με ένα μεγάλο παπαγάλο και ιδιαίτερα με ένα cockatoo. Τελικά ίσως ΔΕΝ μπορεί ούτε να διανοηθεί κανείς πώς είναι να μεγαλώνεις ένα τέτοιο πτηνό...
Εγώ πάντως θα τα θαυμάζω, μιας και τουλάχιστον αυτό δεν εμπεριέχει καμία δέσμευση 😉 :D
 
Κι εμενα μου εκανε φοβερη εντυπωση οταν το πρωτοδιαβασα, δεδομενου κιολας ότι δεν εχω ασχοληθει ποτε ουτε με παπαγαλους ουτε με αλλα πουλια. Τωρα ψηνομαι... 🙄 :D
Αν ειναι πραγματι ετσι οπως τα λενε, πρεπει να ειναι το πιο "απαιτητικο" ζωο απο οσα έχει φερει κοντα του ο ανθρωπος, λόγω ισως της αναπτυγμενης ευφυιας τους και του ψηλού βαθμού αλληλεπιδρασης με τον ανθρωπο και με δεδομενο κιολας οτι τα πουλια αυτα σπανια φιλοξενουνται σε ζευγαρια, όπως συνηθιζεται με τους μικρους και φτηνους παπαγαλους, το οποιο βεβαια σημαινει οτι απαιτουν ακομα περισσοτερο χρόνο απο τον κατοχο.
Κι αν ζουνε και τοσο πολυ, τοτε η λεξη "δεσμευση" όπως είπες ειναι η πιο καταλληλη για να περιγράψει μια τετοια σχεση. Ο υποψήφιος κατοχος πρεπει να ξερει ότι θα εχει μαζι του ενα "παιδι" εξαρτημενο απο αυτον για μια ολοκληρη ζωη με μεγαλη πιθανοτητα κιολας να ζησει περισσοτερο απο τον ιδιο.

Παντως αν ζουσες στις ΗΠΑ, ισως θα μπορουσες να αποκτησεις ένα -μεγαλυτερης ηλικιας βεβαια- κοκατού με πολυ λιγότερα ή ισως και χωρις λεφτα, με τοσα πουλιά που διαβασα ότι εγκαταλείπονται στα καταφύγια ή ξαναπουλιούνται.
Το προβλημα με την εγκαταλειψη παπαγαλων πρεπει να ειναι μεγαλο εκει περα, αν κρινω απ το γεγονος ότι υπαρχει μια συντονισμενη κινηση απο ζωοφιλικες οργανωσεις που προσπαθούν να αποθαρύνουν στις ΗΠΑ την αγορά παπαγάλων, είτε απο καταστήματα είτε απο εκτροφείς, και παρακινούν τους ενδιαφερόμενους να υιοθετούν πουλιά που εγκαταλείφτηκαν από τους ιδιοκτήτες τους και φιλοξενούνται σε καταφύγια (οπως εδω συμβαινει με τους σκυλους):
BirdAdoption.org - The Problem - Adopt a parrot or another captive bird instead of contributing to the homeless bird problem by buying from a breeder. Educate yourself on proper bird care BEFORE adopting a bird. They make difficult, demanding 'pets'
avianwelfare.org/links/organizations.htm | Avian Welfare Resource Center from the Avian Welfare Coalition
 
Kαλησπέρα και απο εμένα.. Είναι η πρώτη φορά που ποστάρω σ'αυτό το forum..Ήθελα να προσθέσω οτι αυτό το pet shop είναι το υπ/μα αυτού που είναι στην Αθηνάς... Παρ'όλα αυτά καμία σχέση με το χάος που επικρατεί... Τέλος πάντων τόν είδα και εγώ αυτόν τον κοκατου και είδα πως ήταν λίγο νευρικός,όμως είδα έναν Ζακο ήρεμο (προφανώς ταϊσμένο στο χέρι)και η τιμή ήταν στα 1600€.. Πώς σας φαίνεται...
 
Κατ 'αρχήν καλώς ήρθες!
Ακριβός πολύ είναι ο Ζακό..
 
Back
Top