Φροντίδα Απέκτησα ένα ρίνγκεκ και χρειάζομαι συμβουλές

stratos77

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2024
Μηνύματα
11
καλησπέρα τιν τρίτη απέκτησα ενα ρικνεκ.ειναι πρωτη φορα και καθε συμβουλή καλος να την δεχτώ.ευχαριστώ και καλος σας βρήκα
 

Συνημμένα

  • 1710525108187.webp
    1710525108187.webp
    355,6 KB · Προβολές: 27
ευχαριστώ
να εισαι καλα σημερα του εδωσα
μιλο
πιπερια πρασινη φλωρινης μπανάνα μιλο φραουλα και μάνγκο τα εφαλε ολα!!!
 
Καλημέρα κ καλώς ήρθατε! Να το χαίρεσαι τον ρινγκ σου. Επειδή εδώ είναι για καλωσόρισμα, αν θες άνοιξε νέο θέμα στην ενότητα που σε ενδιαφέρει πχ φροντίδα παπαγάλων ή διατροφή παπαγάλων κ θα σου απαντήσουν οι παπαγαλογονεις. Μέχρι τότε έχε υπόψη σου την λίστα με τα ασφαλή φυτά και λαχανικά.
 
Γεια σου Στράτο, να το χαίρεσαι το ringneck σου.
Γνωρίζεις την ηλικία, το φύλο του ;
Βλέπω έχει δαχτυλίδι, επομένως μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες όπως έτος γεννήσεως, χώρα προέλευσης, αριθμό εκτροφέα.
Επίσης το κλουβί, εάν αυτή είναι η μόνιμη θέση του, νομίζω δεν έχει την σωστή θέση στο χώρο.
Θα πρέπει να μπει σε μία γωνία, η έστω η μία πλευρά του να είναι στο τοίχο.
Όταν βρίσκεται στην μέση ενός δωματίου το πουλάκι νιώθει εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές, με αποτέλεσμα να στρεσάρεται, κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν το θέλουμε.
Και κάτι τελευταίο.
Βλέπω δίπλα από το κλουβί, δύο γλάστρες με φυτά εσωτερικού χώρου, η μία είναι ορχιδέα που είναι ασφαλές φυτό, (μπορείς να του δώσεις τους ανθούς), και αν δεν κάνω λάθος η άλλη γλάστρα είναι το Σπαθίφυλλο το οποίο είναι τοξικό για τα πτηνά και είναι καλύτερα να απομακρυνθεί.
 
καλημέρα και ευχαριστώ και εγω και ο ρικνικ για την βοήθεια σου φίλε μου,άλλα πάντα υπό την επίβλεψη μου το βγαζω εξω 5 μερες κανουμε παρεα
[automerge]1710662307[/automerge]
4 μηνών μου είπαν
 
Τελευταία επεξεργασία:
σαν αυτα
[automerge]1710664125[/automerge]
δεν συμφωνώ απλα για την θέση κανενα δασος δεν εχει γωνία τοίχο,γνώμη μου ευχαριστώ οπος και να εχει πολυ
 

Συνημμένα

  • 1710662235890.webp
    1710662235890.webp
    129,8 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Διαφευγει μια βασικη παραμετρος απο το σκεπτικο σου.
Σε κανενα δασος δεν εχει καγκελα γυρω του και αν διαισθανθει κινδυνο ενα πουλι αν προλαβει θα χρησιμοποιησει το συγκριτικο του πλεονεκτημα και θα φυγει πετωντας. Και μην ξεχνας .Τα ματια τους δεν ειναι στο μπροστα μερος του κεφαλιου τους. Υπαρχει σχεδιαστικος λογος :-)
Αν το βγαζεις και στην βεραντα πανω σε καποιο τραπεζι ετσι εκτεθειμενο ελπιζω να μην δεις πως τα επιτιθενται τα γερακια κατα κυριο λογο αλλα και οι κισσες / καρακαξες.Οχι δεν μενω δυστυχως επαρχια.Στην Αθηνα μενω και το εχω ζησει το εργο
Αν το εχεις μονιμα μεσα στο σπιτι και το ιδιο ξαφνιαστει τρομαξει κλπ και κανει ενστικτωδως να πεταξει θα δεις ποσο ευκολα μπορει να τραυματιστει. λογω διαστασεων δικων του ,ανοιγμα φτερων αλλα και διαστασεων κλουβιου.
 
ευχαριστιώ για τον χρονο σου
[automerge]1710681899[/automerge]
δεν θελω να βλέπει τα ντουβαρια το μωράκι,
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου Στράτο, να το χαίρεσαι το ringneck σου.
Γνωρίζεις την ηλικία, το φύλο του ;
Βλέπω έχει δαχτυλίδι, επομένως μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες όπως έτος γεννήσεως, χώρα προέλευσης, αριθμό εκτροφέα.
Επίσης το κλουβί, εάν αυτή είναι η μόνιμη θέση του, νομίζω δεν έχει την σωστή θέση στο χώρο.
Θα πρέπει να μπει σε μία γωνία, η έστω η μία πλευρά του να είναι στο τοίχο.
Όταν βρίσκεται στην μέση ενός δωματίου το πουλάκι νιώθει εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές, με αποτέλεσμα να στρεσάρεται, κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν το θέλουμε.
Και κάτι τελευταίο.
Βλέπω δίπλα από το κλουβί, δύο γλάστρες με φυτά εσωτερικού χώρου, η μία είναι ορχιδέα που είναι ασφαλές φυτό, (μπορείς να του δώσεις τους ανθούς), και αν δεν κάνω λάθος η άλλη γλάστρα είναι το Σπαθίφυλλο το οποίο είναι τοξικό για τα πτηνά και είναι καλύτερα να απομακρυνθεί.
ε οχι και να φαει το ενα μωρακι τι αλλο
και η ορχιδέες παιδια ειναι.

ε οχι και να φαει το ενα μωρακι το αλλο
και η ορχιδέες παιδια ειναι.
 
Back
Top