Φροντίδα Απέκτησα ένα lovebird και θα ήθελα να μου πείτε μερικά πράγματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofiakam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofiakam

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2022
Μηνύματα
63
Πόλη
Δωδεκάνησα
πήρα ένα love bird και δεν είμαι σιγουρη πως να το ονομάσω.. είναι αγοράκι, σκέφτομαι να το ονομάσω τσικο. Επειδή δεν είχα ποτε lovebird θα ηθελα να μου πείτε μερικά πράγματα να προσέχω, ή πως να το κανω να με εμπιστευθεί, επίσης ποτε είναι η κατάλληλη στιγμή να το μεταφέρω σε μεγαλύτερο κλουβάκι; 1708003295052.webp
 
Thread 'Νέα μαμά παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Νέα-μαμά-παπαγάλων.48206/
[automerge]1708005396[/automerge]
είναι αγοράκι
Καλησπέρα.Αυτο προκύπτει από το pet shop ή από τον εκτροφέα (με συνοδευτικό DNA test?)
[automerge]1708005694[/automerge]
Διαβάζοντας διάφορα άρθρα για τα lovebirds και ειδικότερα για τα συγκεκριμένα (Fischer πιθανολογω ότι είναι ) θα δεις ότι βάσει εξωτερικών χαρακτηριστικών δεν μπορεί να γίνει διαχωρισμός του φύλου αλλά πάντα για όποιον τον απασχολεί ..DNA test




Ως προς το κλουβί μελετάς τις ανάγκες τα χαρακτηριστικά του και κάνεις την έρευνα αγοράς με γνώμονα τις ανάγκες του είδους αλλά και το κόστος και τον χώρο που διαθέτεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Να τον χαίρεσαι, είναι πανέμορφος! Ελπίζω να τα πάτε καλά ❤️
Είχα και εγώ κάποτε lovebird που δυστυχώς δεν την συμπεριφερθηκα καλά( ήμουν δημοτικό)και ήταν αρκετά επιθετική, αλλά παρόλο αυτά ήταν αρκετά αγαπησιαρα και με λίγα γλυκολογα μας εμπιστευόταν.
 
@sofiakam πολύ όμορφο Σοφία. Να το χαίρεσαι! 😊 Τα lovebirds έχουν τόσο όμορφα κ ζεστά χρώματα που μου θυμίζουν εξωτικό φρούτο κ συγκεκριμένα την παπάγια. Γερό να είναι κ να το χαίρεσαι κ πάλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Καλησπέρα Σοφία και καλώς ήρθες! Να σου ζήσει το πουλάκι σου! Μερική βοηθητική αρθρογραφία:
Το κλουβί μου φαίνεται μικρό. Πρέπει να έχει τουλάχιστον 50εκ. μήκος. Το pet shop που σου το πούλησε δεν είναι ειλικρινές γιατί είναι αδύνατο να βρεθεί το φύλο των lovebirds χωρίς τεστ DNA. Το κλουβί πρέπει να έχει πολλά παιχνίδια για να απασχολείται.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι φυσικά και είναι πολύ μικρό το κλουβί. Δεν σκοπεύω να το κρατήσω σε αυτό της φωτογραφίας. Έχω ένα πολύ μεγάλο της vision γι αυτό και ρώτησα ποτε είναι η κατάλληλη στιγμή για να το μετακομίσω. Πρέπει πρώτα να εγκλιματιστεί για 2 εβδομάδες και μετά; Ή να τον μετακινήσω τώρα; Δεν θέλω να τον τρομάξω. Πάντως για την μεταφορά δεν σκοπεύω να το πιάσω θα βάλω το φαΐ στο άλλο θα τα βάλω δίπλα διπλα να πάει μόνο του
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι φυσικά και είναι πολύ μικρό το κλουβί. Δεν σκοπεύω να το κρατήσω σε αυτό της φωτογραφίας. Έχω ένα πολύ μεγάλο της vision γι αυτό και ρώτησα ποτε είναι η κατάλληλη στιγμή για να το μετακομίσω. Πρέπει πρώτα να εγκλιματιστεί για 2 εβδομάδες και μετά; Ή να τον μετακινήσω τώρα; Δεν θέλω να τον τρομάξω. Πάντως για την μεταφορά δεν σκοπεύω να το πιάσω θα βάλω το φαΐ στο άλλο θα τα βάλω δίπλα διπλα να πάει μόνο του
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να συνηθίσει στο μόνιμο κλουβί του. Θα μπορούσες μήπως να με ενημερώσεις και για τις εντυπώσεις σου από το vision γιατί το σκέφτομαι κι εγώ; Με προβληματίζουν τα πιατάκια στον πάτο...
 
@KONSTANTINOS MICHAIL λοιπόν θα σου πω γιατί είχα για παλαιότερα μπάτσο σε αυτό το κλουβί. Είναι καλο γιατί έχει αρκετό χώρο και για πέταγμα, επέλεξα αυτό που είναι μεγαλύτερο σε φάρδος όχι σε ύψος. Τα πιατάκια ειδικά του νερού βρωμίζει παρα πολύ γρήγορα αυτό ειναι ένα αρνητικό. Αλλά κατά τα αλλά είναι καλό.
[automerge]1708020847[/automerge]
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να συνηθίσει στο μόνιμο κλουβί του. Θα μπορούσες μήπως να με ενημερώσεις και για τις εντυπώσεις σου από το vision γιατί το σκέφτομαι κι εγώ; Με προβληματίζουν τα πιατάκια στον πάτο...

@KONSTANTINOS MICHAIL λοιπόν θα σου πω γιατί είχα για παλαιότερα μπάτσο σε αυτό το κλουβί. Είναι καλο γιατί έχει αρκετό χώρο και για πέταγμα, επέλεξα αυτό που είναι μεγαλύτερο σε φάρδος όχι σε ύψος. Τα πιατάκια ειδικά του νερού βρωμίζει παρα πολύ γρήγορα αυτό ειναι ένα αρνητικό. Αλλά κατά τα αλλά είναι καλό.
Μπατζι ηθελα να πω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top