Φροντίδα Απέκτησα πρόσφατα δύο budgie και έχω πολλές απορίες

konstantina10

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2021
Μηνύματα
62
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα! Απέκτησα πρόσφατα δύο budgie και έχω πολλές απορίες. Αρχικά τους πήρα ένα μεγαλύτερο κλουβί αλλά έχει μεγάλο διακενο το οποίο είναι επικίνδυνο και πρέπει να αλλαχτεί . Θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους κλουβί θα ήταν καλύτερο και διαστάσεις. Επίσης που θα ήταν καλύτερο να τοποθετηθεί γιατί γνωρίζω ότι χρειάζεται ησυχία και αδιακοπος ύπνος αλλά οι μόνες επιλογές είναι το σαλόνι που δυστυχώς έχει αρκετή φασαρία και το δωμάτιο μου όπου τα έχω τώρα και το βράδυ προσπαθώ να κάνω ησυχία χωρίς πολλά φώτα. Θα ήταν προτιμότερο να πάρω ζευγαρωστρα η απλά ένα ευρύχωρο κλουβί; Και τελευταία ερώτηση 😊 όταν βάζω κάποιο λαχανικό η φρουτο μέσα το φοβούνται και δνε το ακουμπάνε. Σήμερα δοκίμασαν μήλο και φαίνεται να τους άρεσε αφού βέβαια το είχα καλύψει με λίγους σπόρους. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μάθουν να τρώνε ;
 
@konstantina10 για εμένα άλλαξε το κλουβί αν μπορείς τώρα για τα άλλα θέματα..καλό θα ήταν τα πουλιά τουλάχιστον την ώρα του ύπνου να βρίσκονται σε δωμάτιο που να υπάρχει ησυχία και όχι φωτισμός..
[automerge]1614208980[/automerge]
Οπότε για μένα άφησε το στο δωμάτιό σου που είναι πιο ήρεμα τα πράγματα τώρα όσο αφορά το κλουβί θα μπορούσες να τους πάρεις και μία ζευγαρώστρα μπορεί και στο μέλλον να σου φανεί χρήσιμο ποτέ δεν ξέρεις...😋...τα φρούτα και τα λαχανικά για μένα καλό θα ήτανε να το αφήσεις μέσα στο κλουβί κάποια στιγμή θα πάνε να δοκιμάσουν είναι φυσιολογικό να το φοβούνται επειδή λογικά δεν θα έχουν ξαναέρθει σε επαφή...
 
Απλά φοβάμαι επειδή ήταν πρόσφατη η αλλαγή κλουβιου αν τα ξανααλλαξω μήπως φοβηθούν αν και προσαρμόστηκαν αρκετά γρήγορα σε αυτο. Επίσης να κοιτάξω για ζευγαρωστρα που να έχεις ύψος η καλύτερα πλάτος;
 
Τότε αφήσετα λίγο καιρό ακόμα και μετά πας για αλλαγή κλουβιου μπορείς βέβαια να το πάρεις από τώρα να το βάλεις δίπλα τούς να το βλέπουν να το συνηθίζουν και όταν τα έχεις έξω αν τα βγάζεις να τους έχεις μέσα νεράκι και φαγητό στο καινούργιο κλουβί μήπως μπουν μόνη τους δηλαδή αυτό που θέλω να πω να Μν γίνει βίαια η αλλαγή τώρα όσο αφορά για την φωλιά για εμένα να την βάλεις αφότου έχουν συνηθίσει το καινούριο κλουβακι και τα δεις να είναι πιο κοντά δηλαδή βνα κάνουν κάποια κίνηση να σου δείξουν ότι θέλουν να γίνει βη αναπαραγωγή πιστεύω θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις ζευγαρώστρα σε πλάτος τώρα σε αυτό το κομμάτι βία σου απαντήσουν η πιο ειδική..😁
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Σίγουρα αν βάλω φωλιτσα θα το κάνω αργότερα . Πάντως φαίνεται ότι έχουν δεθεί μεταξύ τους. Απλά έχω τρομάξει με το κλουβί και τα κοιτάω συνέχεια . Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά όταν τα βγάζω έξω μετά μπαίνουν με δυσκολία μέσα . Εννοώ ότι το αρσενικό ξέρει που είναι η πόρτα οπότε μπαίνει οπότε θέλει αλλά το θηλυκό δεν έχει μάθει ακομα . Της αφήνω την πόρτα ανοιχτή για να βγει μόνη της αλλά δνε την συγκινεί ακόμα και αν της κρεμάω λιχουδιές παρόλο που ζηλεύει τον άλλον που είναι έξω οπότε ανεβαίνει στο χέρι μου και την βγάζω εγώ. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω ; Για αρχή προσπαθώ να κάνω αυτήν την εκπαίδευση που πρέπει να ακουμπήσουν το ξυλάκι και στη συνέχεια να το ακολουθούν
 
Μν ζητάς συγνώμη η ερωτήσεις για αυτό είναι για να μαθαίνουμε και να γινόμαστε καλύτεροι τώρα όσο αφορά την εκπαίδευση για εμένα να συνεχίσεις να βγάζεις τον αρσενικό και να Μν αφήνεις ανοικτή την πάρτα δν πρέπει να το μάθει αυτό πρέπει να μάθει να βγαίνει οπότε θες εσύ και να ανεβαίνει στο χέρι σου οπότε ξεκινάς να της δίνεις κάτι που να της αρέσει να Μν φοβάται την παρουσία σου αργότερα και το χέρι σου και μετά από καιρό όταν δείς το έχει μάθει τότε βάζεις και στο.κολπο είτε το χέρι σου είτε το ξυλάκι πάντα εννοείτε με λιχουδια και στο τέλος επιβράβευση για ότι και να κάνει το κλουβί το καινούριο πάρτο για εμένα και να το αφήσεις δίπλα τούς να το βλέπουν ..😁
 
Εννοείται ελπίζω να το πάρω σήμερα κιόλας😊 Το θέμα μου είναι ότι όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί δεν με φοβάται και ανεβαίνει όμως όταν την βγάζω έξω πάει από την αντίθετη πλευρά και ανεβαίνει διστακτικά. Επίσης κάθονται μόνο πάνω από το κλουβί . Είναι μέχρι να συνηθίσουν τον χώρο έτσι ;
 
@konstantina10 θέλει το χρόνο του να έρχονται χωρίς λιχουδιές σιγά σιγά και με υπομονή όλα θα γίνουνε αν τα καταλάβεις θα δεις ότι μετά θα είναι πολύ πιο καλύτερα η σχέση σας 😁
 
@konstantina10 Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τα πουλιά απο το κλουβί να πετούν ελεύθερα στο δωμάτιο αν δεν είναι εξημερωμένα. Τρομάζουν πολύ και φορτώνονται με στρες χωρίς να κερδίζουν τίποτα ουσιαστικό. Επίσης, αν σκοπεύεις να τα εξημερώσεις θα είναι σχεδόν αδύνατο έτσι. Το νέο κλουβί είναι καλύτερα να έχει μεγαλύτερο μήκος για να μπορούν να πετούν απο την μία πλευρά στην άλλη.
 
@konstantina10 Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τα πουλιά απο το κλουβί να πετούν ελεύθερα στο δωμάτιο αν δεν είναι εξημερωμένα. Τρομάζουν πολύ και φορτώνονται με στρες χωρίς να κερδίζουν τίποτα ουσιαστικό. Επίσης, αν σκοπεύεις να τα εξημερώσεις θα είναι σχεδόν αδύνατο έτσι. Το νέο κλουβί είναι καλύτερα να έχει μεγαλύτερο μήκος για να μπορούν να πετούν απο την μία πλευρά στην άλλη.
Επομένως ποτε θα καταλάβω ότι είναι έτοιμα να τα βγάλω έξω γιατί όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί δεν φοβούνται, ανεβαίνουν και τρώνε από αυτό και έξω από το κλουβί το θέμα το έχω με το θηλυκό
 
Back
Top