Γενικά Απέκτησα το πρώτο budgie!

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
παιδια πηρα ενα! Ειναι κιτρινο μικρο σε ηλικια και ο χαλινος ειναι ανοιχτο μπλε και γυρω απο τα ρουθουνια ασπρος τι ειναι αρσενικο ή θηλυκο; Παιδια τωρα που βραδυασε καθετε στα καγκελα αντι σε ενα ξυλαρακι μαλλον φοβατε... Πως θα κοιμηθει; Παντως στο μαγαζι δεν φοβοταν και πολυ...
 
Να το χαίρεσαι. Μάλλον θυλικό είναι αφού είναι μικρό. Τα μπατζι το κάνουν αυτό. Σκέπασέτο με ένα πανί να μη βλέπει φως. Θα κοιμηθεί μετά τις 12:00 που η... Πολη ηρεμεί.
 
Αγγελε μπορει να κοιμηθει και εκει αν και πολυ αβολα. Του εχεις φως αναμενο; Αν οχι ασε ενα φωτακι νυχτος κοντα του, θα αισθανεται περισσοτερη ασφαλεια... Εχεις τοποθετησει τις πατηθρες σε σημεια που να μπορει να καθισει ανετα;

Απο την περιγραφη σου για αρσενικο ακουγεται αν και τα μικρα σε ηλικια αλλαζουνε χρωμα χαλινου. 😉
 
παιδια πηρα ενα! Ειναι κιτρινο μικρο σε ηλικια και ο χαλινος ειναι ανοιχτο μπλε και γυρω απο τα ρουθουνια ασπρος τι ειναι αρσενικο ή θηλυκο; Παιδια τωρα που βραδυασε καθετε στα καγκελα αντι σε ενα ξυλαρακι μαλλον φοβατε... Πως θα κοιμηθει; Παντως στο μαγαζι δεν φοβοταν και πολυ...
Καταρχήν να το χαίρεσαι. Λογικό είναι να φοβάται το παπαγαλάκι. Αλλαγή περιβάλλοντος και όλα αυτά. Απο αύριο θα είναι καλύτερα. Βάλε το κλουβάκι του σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος και άστο να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.
 
Για το φύλο
Τα μικρά μπατζι έχουν:
α. μεγάλα μάτια καταύμαυρα χωρίς λευκό γύρω-γύρω. Τα ενήλικα έχουν λευκό δακτύλιο στην ίριδα.
β. Το ράμφος είναι μαύρο ειδικά στην άκρη. Με τη πάροδο του χρόνου φεύγει η μαυρίλα.
γ. Το χαλινό έχει χρώμα ροζ έως μωβ για το αρσενικό και ανοιχτό μπλέ για θυλικά με λευκούς δακτύλιους στα ρουθούνια(έτσι το γράφει ένα βιβλίο που έχω)

Τα μεγάλα με λευκό δακτύλιο στο μάτι (όπως δικό μας άσπρο μαύρο) το μπλέ αρσενικό το μπεζ θυλικό.
 
paidia εκατσε στη πατριθα, εχει λιγο φως απο το ενυδρειο τερι δεν εχω προβλημα να του παρω και αυριο, αλλα τι ειναι αγορι ή κοριτσι;

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια
 
δεν μπορω να βαλω συγνωμη, απο αυτα που ειπες νομιζω πως ειναι θηλυκο
 
Καλημέρα και να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου! Αν είναι μικρό σε ηλικία μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα για το φύλο του! Είναι πολύ εύκολο να μπερδευτείς και το κοριτσάκι να γίνει αγοράκι όταν μεγαλώσει λίγο! Το δικό μου θηλυκό είχε αρχικά μπλε-άσπρο χαλινό και πίστευα ότι ο πετσοπας λάθος μου το είχε δώσει για θηλυκό! Τώρα έχει καταλήξει στο καφέ.
Κάτι που έχω παρατηρήσει, και το γράφω με επιφύλαξη, είναι ότι τα θηλυκά και τα αρσενικά έχουν διαφορετικό χρώμα στα πόδια... Στα αρσενικά τα πόδια είναι κάπως πιο μελανά... μπλε... ενώ στα θηλυκά πιο ροζ. Όμως δε ξέρω αν πραγματικά ισχύει αυτό ή αν είναι σύμπτωση...🙄
Προσπάθησε να του δώσεις χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον καθώς και να σε γνωρίσει (χωρίς να βιάζεσαι και να το πιέζεις) και θα αποκτήσεις ένα καλό φιλαράκι!
 
εγω νομιζα οτι ειναι αρσενικο, απο το πετ μου ειπαν οτι μπορει να ειναι και θηλυκο... Το δευτερο μαλλον θα το παρω ενηλικο για να ειμαι σιγουρος, σημερα ειναι πολυ πιο ανετος και που και που φωναζει λιγο!
 
πριν λιγο ανακαληψε την εξωτερικη τα'ι'στρα:D, ακομα δεν τη χρεισημοποιει καλα, δεν παταει στη πατριθα για να φαει... Ο ζορζ του φοναζει και θελει να ειναι κοντα του
 
Απο οτι κατάλαβα θέλει λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...
Να σου ζήσει το μωράκι :)
 
Να το χαίρεσαι. Και παλι.
Το φύλο πιστεύω ότι ξεκαθαρίζει τον 3-4ο μήνα ζωής του πτηνού ημερομηνία που ωριμάζουν σεξουαλικά, ενώ η αναπαραγωγή είναι δυνατή μετά τον 10 μήνα για τα αρσενικά και 11 για τα θυλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
σημερα πηρα ακομα ενα, αυτο ειναι σιγουρα θηλυκο... Αν το πρωτο ειναι αρσενικο τοτε θα ειναι ζευγαρι αν ειναι και αυτο θηλυκο τοτε θα παω να παρω δυο γαμπρους:D, αυτο ειναι πολυ, πολυ ανοιχτο κιτρινο ασπρο,το ονομα του πολινα... Ειναι πολυ πιο ηρεμη απο το αλλο.
 
σημερα πηρα και ενα αρσενικο! Πρασινο με κιτρινο για να γινει τερι με τη πωλινα... Το μικρο οταν διξει τι ειναι θα του παρω και αυτου συντροφο
 
Back
Top