Γενικά Απέκτησα 2 καναρίνια και θέλω να μάθω το φύλο τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Απέκτησα προχθές 2 καναρινάκια (τα πρώτα μου) και έχω λίγες απορίες με το φύλο, για να δω κυρίως πώς θα μπουν στα κλουβιά. Λίγο που τα κοίταξα..
Το ένα κάτι πέταγε κάτω χαμηλά, και γενικώς το έχω ακούσει και να τραγουδάει, άρα αρσενικό.. Ωστόσο, είχε πολύ πυκνό φτέρωμα, και το όργανο είναι καλυμμένο με πούπουλα.. Έτσι πρέπει;
Το δεύτερο, το έψαξα λίγο, αλλά δεν βρήκα κάτι. Βέβαια δεν εγγυώμαι και πολλά, μιας και όπως είπα είμαι πρωτάρης στο είδος και φοβήθηκα μήπως το ενοχλήσω.. Έκανα κι ένα πείραμα σήμερα, έβαλα φωνές από καναρίνια να δω πώς θα αντιδράσει. Στην αρχή έμεινε λίγο ακίνητο σε ευθεία θέση το κεφάλι με την πλάτη, μετά τριγύρναγε γύρω γύρω κάνοντας έναν χαρακτηριστικό ήχο, που έκανε και το αρσενικό όταν το δοκίμασα και σε αυτό. Έχει και 2 δαχτυλίδια, ένα κόκκινο και ένα μαύρο, αν και δεν πρέπει να γράφουν κάτι πάνω
 
Καλημέρα, να τα χαίρεσαι !
Απέκτησα προχθές 2 καναρινάκια (τα πρώτα μου) και έχω λίγες απορίες με το φύλο,
Από εκεί που τα πήρες δεν σου είπαν για το φύλο τους ?
για να δω κυρίως πώς θα μπουν στα κλουβιά
Να τα βάλεις σε ατομικά κλουβιά χωρίς να βλέπονται και να τους δώσεις λίγο χρόνο να προσαρμοστούν, αν είναι και τα 2 αρσενικά θα κελαηδήσουν σίγουρα.
 
Εκεί που τα πήρα έγινε μπέρδεμα και δεν γνωρίζω..
Τα χώρισα σήμερα, τα πασπάτεψα άλλο λίγο και επιμένω στα αρχικά μου συμπεράσματα.. Το ένα έχει όργανο το άλλο όχι. Μπορεί να έχω ξεγελαστεί λόγω απειρίας;
Επίσης, το όργανο του αρσενικού μου φαίνεται με πολλά πούπουλα.. Έτσι πρέπει, ή θέλει κούρεμα; Κάποια στιγμή ένας εκτροφέας μου χε πει ότι κόβουμε κάτι τριχούλες όταν βγαίνουν από τη φωλιά, γι αυτό ρωτάω
 
Μην ανυσηχείτε, είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα κάνει επιπόλαια κάτι πάνω σε ζώο χαχαχα
Με το κούρεμα σε μικρή ηλικία τι γίνεται;
Πείτε μου και τις πιθανότητες να κάνω λάθος με το υποψήφιο θηλυκό..
 
Με το κούρεμα σε μικρή ηλικία τι γίνεται;
Η απάντηση είναι απλή, δεν υπάρχει κούρεμα σε μικρή ηλικία.

Σε ενήλικα καναρίνια που σκοπεύουμε να αναπαράγουμε υπάρχει το κούρεμα, όχι σε όλα αλλά σε κάποιες ράτσες που χρειάζεται για να διευκολυνθεί η αναπαραγωγή.
 
Back
Top