Γενικά Απέκτησα zako 4 χρόνων

ALONE WOLF

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2009
Μηνύματα
72
Πόλη
Κορυδαλλός
καλημερα εχτες απεκτησα τον 1 μου μεγαλο παπαγαλο εναν ζακο 4 χρονον το πουλακι ειναι καλο ειναι σχετικα ημερο περνει τροφη απο το χερι μου αλα παει και να με δαγκωσει τον εχω εξω απο το κλουβι του μονιμα ειναι καλοσ η οικογενια που μου τον εδωσε ειχε προβλημα χορου και γενικα... Μερικα μελη της τους πειραζε το παραξενο ειναι οτι το πουλι το εφερε καποιος απο την αφρικη και περασε ασχημα μεχρι να ερθει 2 μηνεσ σε 1 μικρο κλουβακη μεσα σε ενα αμπαρι απο ψαραδικο. Το πουλι δεν πεταει του εχουν ακρωτιριασει τα φτερα τους οδηγους και δεν εχει πολλα φτερα τα κουναει αλλα δεν πεταει αυτο ειναι ασχημο. ελπιζω να καταφερω να το κανω να εστανθει πιο ομορφα γιαυτο δωστε καμια συμβουλη
 
Καλημέρα, καλορίζικο, να σου ζήσει! Είναι πολύ γλυκά πλάσματα και θα σου ανταποδώσει οποιαδήποτε φροντίδα & ενδιαφέρον σου με το παραπάνω. Είναι πολύ συναισθηματικά επίσης & ευαίσθητα, καταλαβαίνουν τι νοιώθεις, από τον τρόπο που τους μιλάς, τραγουδάς κλπ. Έχουν ανάγκη να αφοσιωθούν σε κάποιον όπως στο σμήνος με τον αρχηγό. Κλουβί είναι απαραίτητο, για την αρχή, να οριοθετηθούν, τροφή - νερό παιχνίδια κλπ. και για βραδυνό πολύωρο ύπνο, ήσυχο, σκεπασμένα. Μόλις παύσει να φοβάται από τις αλλαγές ζωής του & ταλαιπωρία, όπως λες, θα μιμείται ήχους & συλλαβές που ξέρει μέχρι τώρα, και αυτά που λέτε εσείς. Καλή συγκατοίκηση!
 
το πουλάκι έχει έρθει πρόσφατα απο την Αφρική;
μήπως ξέρεις σε ποιά ηλικία;οχι ακριβώς, αλλά, αν ήρθε μωρό ή ενήλικο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
κοίτα έτσι κι αλλιώς, είναι κρίμα που πιάνουν τα άγρια πουλιά, στην περίπτωσή μας, παπαγάλους, είναι κρίμα που βρίσκουν, αποδέκτες του "εγκλήματος"και τα φιλοξενούν, αν δεν έβρισκαν,θα είχε μειωθεί η λαθροθηρία στη ζούγκλα... Τέλος πάντων, εσύ, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για αυτό, μάλλον να το σώσεις προσφέρθηκες, οπότε... Καλή δύναμη σε εσένα, μακάρι να είσαι τυχερός και να τον καμαρώσεις σαν κομμάτι της ζωής σου, αν σε αφήσει...
Είναι τόσο παράξενο το γεγονός οτι πάντα μα πάντα, ένα κομμάτι της ζούγκλας,υπάρχει μέσα σε παπαγάλους ακόμα και ήμερους, πόσο μάλλον σε πιασμένους...
καλή τύχη, εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
πραγματικα συγχαρητηρια που απεκτησες ενα τοσο ομορφο παπαγαλο! Ειμαι σιγουρη πως μαζι σου θα ημερωσει πολυ ευκολα και θα δεθει. απλα να του δινεις συνεχεια σημασια και ανταμοιβες με νοστιμες λιχουδιες και παω στοιχημα οτι θα σε λατρεψει! Απο γεννες παπαγαλων πως πας; τα κοκατιλ σου εκαναν τιποτα;
 
Να σου ζησει ο νεος σου φιλος
... Το πουλι δεν πεταει του εχουν ακρωτιριασει τα φτερα τους οδηγους και δεν εχει πολλα φτερα τα κουναει αλλα δεν πεταει αυτο ειναι ασχημο...
😕Τι εννοεις; Εχουν κοψει τα φτερα του πουλιου; Αν ναι, ειναι μονο θεμα χρονου να μεγαλωσουν τα καινουρια οταν τ'αλλαξει.
 
Back
Top