Απατεώνες πωλητές πουλιών που διαφημίζονται και στην Ελλάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drade
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drade

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Fake web sites of Cameroon pet scammers - Page 2 - Fraudwatchers

Την ιστοσελίδα (Fake web sites of Cameroon pet scammers - Page 2 - Fraudwatchers) να την χρησιμοποιείτε όταν υποψιάζεστε κομπίνα

Έκακτο Αφρικής Gray παπαγάλοι διαθέσιμες προς πώλη | aggelies24.gr/?page=showad.jsp&adid=1114165581060000
 
Σε 5 λεπτά από την στιγμή που τους ενημέρωσα το aggelies24.gr διέγραψε την αγγελία
 
Δεν καταλαβα τι θες να μας πεις...

Βρήκα αγγελία στο aggelies24.gr για ζακο με 200 ευρω. Πολύ περίεργο μου φάνηκε αλλά επικοινώνησα. Τελικά ήταν κομπίνα (scam) κλασσική στο Διαδίκτυο. Στην συγκεκριμένη αγγελία το άτομο εμφανιζόταν να βρίσκεται στην Τουρκία, στο παρελθόν έχει γίνει πολλές φορές (μάλλον από την ίδια ομάδα ή άτομο) αυτή η κομπίνα από άτομα που δήλωναν ότι διέμεναν στο Καμερούν.

Επιπλέον ενημέρωσα τους Διαχειριστές του aggelies24.gr ότι η αγγελία στην ιστοσελίδα τους ανήκει σε κομπιναδόρο και την διέγραψαν εντός 5 λεπτών.
 
γεμίσαμε από τέτοιες αγγελίες:

Γλυκό και καλά εκπαιδευμένο αφρικής γκρίζα parrots για έγκριση | adoos.gr/post/3146761/iiraquoiiordmi_iordmiplusmnisup1
 
99,9999% σίγουρος

στην πρώτη που βρήκα (στο aggelies24.gr) που απάντησα ήμουν 100% σίγουρος.
 
και για σκυλιά (ακολουθούν το ίδιο στυλ):

Έκακτο φλυτζάνι τσαγιού yorkies για έγκριση. | adoos.gr/post/4318866/iiordmiplusmniordmiiiquest

Αγγλικά μπουλντόγκ κουτάβι για την πώληση | adoos.gr/post/4309975/iisup3isup3iraquoisup1iordminot
 
Ορίστε τι μου έστειλε (σβήνω από μέσα τα προσωπικά μου στοιχεία) ως απαίτιση για πληρωμή για τα έξοδα μεταφοράς (και μάλιστα στην αρχή είχε πει 200 στο e-mail άμα προσέξετε ζητάει 250 συνολικα ευρώ):

DEAR CLIENT,

V3 PET SHIPPERS WISHES TO INFORM YOU THAT A DELIVERY RESERVATION HAS BEEN MADE FOR AN AFRICAN GREY PARROT FROM Mrs. WITH THE FOLLOWING INFORMATION. VERIFY THE DELIVERY ADDRESS BELOW MAKING SURE IT IS CORRECT;

NAME;

ADDRESS;
CITY...Salonika
ZIP CODE...
COUNTRY...GREECE

PHONE NUMBER...

FLIGHT DETAILS FOR YOUR AFRICAN GREY PARROT
TO GET THE DELIVERY DETAILS OF YOUR AFRICAN GREY PARROT, YOU WILL HAVE TO LOG IN TO OUR WEBSITE AND VISIT THE TRACKING PAGE. FOLLOW THE PROCEDURE BELOW;

1) LOG IN TO http://

2)CLICK ON TRACKING

3)INSERT THE AIRWAY BILL REFERENCE NUMBER. YOUR AIRWAY BILL NUMBER IS...
Michael
5) FINALLY,CLICK ON TRACK.

WE ALSO WISH TO INFORM YOU THAT THIS DELIVERY IS STILL PENDING AND AWAITING PAYMENT CONFIRMATION. PAYMENTS AND CONFIRMATIONS OF ALL FLIGHTS MUST BE DONE FOR YOUR PARROT TO BE DELIVERED TO THE ADDRESS PROVIDED ABOVE.


ALL PAYMENTS BELOW TO THE NAME AND ADDRESS BELOW.

FIRST NAME...Shu Cletus
LAST NAME...Ambe
STREET NUMBER...14 Divanyolu Cad. No.2-8/D
CITY... Istanbul
Country...Turkey
Post Code... ...34400

BELOW ARE LIST OF WESTERN UNION MONEY TRANSFER.

Copy the link below and past on your browser, it will take you to the western union page where you can find western union agents around your location.

westernunion.com/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&pagename=agentLocator

1).\KAPA THESALONIKI
KAPA EGNATIAS 49-51

2).ASPIS BANK
MITROPOLEOS 17
ASPIS MITROPOLEOS 17
 
εσύ πως τα βρίσκεις;
για να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε κι εμείς. 🙂

εγώ τα βρήκα ψάχνοντας σε αγγελίες για κατοικίδια. έκανα μια επαφή, ανταλλαξαμε κάποια e-mail και όταν ήρθε η στιγμή της πληρωμής μου έδωσαν στοιχεία για Western Union μεταφορά χρημάτων σε Τούρκο στην Τουρκία. Ότι να ναι δηλαδή. Βέβαια ήδη ήμουν υποψιασμένος λόγω της αφύσικα χαμηλής τιμής - αν και αυτοί θα σου πουν ότι ουσιαστικά το χαρίζουν σε καλό σπίτι-οικογένεια και ότι τα λεφτά είναι μόνο για την ταχύτερη δυνατή μεταφορά.

Μετά έκανα ένα search στο διαδικτυο και βρήκα ότι είναι κλασική κομπίνα: Fake web sites of Cameroon pet scammers - Page 2 - Fraudwatchers
 
Back
Top