Γενικά Απεβίωσε το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill97

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2018
Μηνύματα
159
Καλησπερα σας
Ύστερα από 6 χρόνια ο καλός μου φίλος πέθανε
Του πήρα και θηλυκιά για να έχει παρέα αλλά δεν πρόλαβε να τη χαρει υπάρχει περίπτωση με κάτι έξτρα από εμένα καπιος να θέλει να τη πάρει και να μου δώσει ένα αρσενικό ;;
Ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Λυπάμαι για το πουλάκι. Στην περίπτωση που δεν γνωρίζεις από τι ακριβώς πέθανε το καναρίνι, μην σκέφτεσαι άμεσα να πάρεις άλλο πουλί διότι μπορεί το άλλο καναρίνι που έχεις να είναι φορέας πχ μια ασθένειας, μπορεί το κλουβί το ίδιο κλπ. Καλό θα ήταν να περάσει καιρός μέχρι να πάρεις άλλο πουλάκι. Θεωρώ ότι κατά τον Οκτώβριο θα ήταν σχετικά ασφαλές να πάρεις, δεδομένου ότι το θηλυκό σου δεν έχει εμφανίσει συμπτώματα έως τότε.
 
Καλησπέρα σας
Κελαηδαει το θηλυκό
Δεν ξέρω από τι έφυγε δυστυχώς
 
Καλησπέρα
Πριν που το είδα
Έλεγε ότι τα αρσενικά σηκονουν ουρά τα θηλυκά την έχουν κάτω
Αυτός την έχει σηκωμένη την ουριτσα του και πολύ κελάηδημα παρά πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
.... και αν μπορείς, κατέγραψε το κελάηδημά του και ανέβασε ένα βίντεο ή ένα ηχητικό αρχείο να το ακούσουμε
 
Αν είναι αρσενικό τελικά μπορεί ακόμα και από τους τσακωμούς μέσα στο κλουβί να προήλθε ο θάνατος του ενός.
 
Θα το ελενξω καλύτερα αυτό.που έχω
Και θα σας πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Αν είναι αρσενικό τελικά μπορεί ακόμα και από τους τσακωμούς μέσα στο κλουβί να προήλθε ο θάνατος του ενός.
Απίθανο μου φαίνεται αυτό το ενδεχόμενο, εκτός κι αν υπήρξαν πληγές και αίμα στο σώμα του πεθαμένου πουλιού.
Πιο πιθανή θα ήταν η λοίμωξη του παλιού πουλιού από κάποιο παθογόνο που φέρει το νέο, και για αυτόν τον λόγο πρότεινα να περιμένει ένα 6μηνο περίπου πριν το δώσει ή βάλει άλλο πουλί μαζί του.
 
Όχι αίματα δεν είχε
Σκέφτομαι να το γυρησω πίσω αυτό και μετά από 6 μήνες να αγοράσω ένα άλλο από άλλο pet shop
[automerge]1713523802[/automerge]
Να ρωτήσω κατι
Στο στήθος του έχει το κόκαλο αρκετά όπως το γυρησα ανάποδα
[automerge]1713523935[/automerge]
Σας στέλνω το από πίσω του δεν μπορώ να καταλάβω το φύλο του
 

Συνημμένα

  • received_7514131631985506.webp
    received_7514131631985506.webp
    48,8 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και δεν είναι καλή η φωτό, εμένα μου φαίνεται αρσενικό.
Κάνει τρίλιες; Πλέκει τραγούδι; Βάλε μας ένα ηχητικό αρχείο να ακούσουμε....
Στο στήθος του έχει το κόκαλο αρκετά όπως το γυρησα ανάποδα
Αυτό θα πρέπει να βγάλεις φωτό καλή, καθαρή, με βρεγμένα πούπουλα χωρισμένα με τα δάκτυλά σου δεξιά και αριστερά του στήθους, ώστε να φαίνεται το κόκκαλο (καρίνα) αλλά και το παρακείμενο δέρμα..μόνο έτσι μπορεί κανείς να καταλήξει αν είναι αδύνατο ή όχι.
 
Θα προσπαθήσω για το ηχητικό ναι κάνει τραγουδάει αρκετά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα
Το επέστρεψα από εκεί που το αγόρασα θα πάω αργότερα να πάρω τα χρήματα μου πίσω
Θα αργήσω να ξαναασχοληθω με καναρίνια η άλλα ζώα όταν φεύγουν είναι πολύ δύσκολο
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας
 
Σε καταλαβαίνω...
Όμως πριν ασχοληθείς ξανά είτε αγοράζεις νέο κλουβί (κατά προτίμηση ζευγαρώστρα 60 εκ) είτε αυτό που έχεις το απολυμαίνεις πάρα πολύ καλά.
 
Back
Top