Γενικά Απελευθέρωση καρδερίνας

GreekMan72

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.149
Πόλη
Ραφήνα
Φίλοι μου,
Σας έχω μιλήσει για αυτό τον "γνωστό" από τον οποίο είχα πάρει την κανάρα (την Καίτη) για θεραπεία. Το περασμένο Σάββατο πήγα να δω πως πάει η Καίτη(μια χαρά είναι!) και γενικότερα πως είναι τα πράγματα στην "εκτροφή" του (ο θεός να την κάνει)

Μεταξύ άλλων είδα ένα χάρτινο κουτί που άκουγα φασαρία μέσα από αυτό.. Στην ερώτηση μου, μου είπε ότι έχει μέσα μια καρδερίνα που του την έδωσαν πριν 3 εβδομάδες(!) και την έχει εκεί για να ηρεμήσει γιατί είναι ακόμα άγρια(!)... Τρελάθηκα.. Επίσης μου είπε ότι δεν είχε άλλο κλουβί να την βάλει και δεν είχε και χρήματα για να αγοράσει οπότε το πουλάκι θα έμενε εκεί μέχρι.. Νεωτέρας.."Θα ηρεμήσει τι θα κάνει.."

Εκεί ήρθε η ιδέα. Προσφέρθηκα να του φέρω ένα κλουβάκι (εχω 2-3 spare). Δέχτηκε. Έφερα λοιπόν το κλουβί. Πάω να πιάσω την καρδερίνα μέσα από το κουτί (Μην σας πω τι γινόταν μέσα στο κουτί από τροφές, νερά, περιττώματα κλπ..) και με μια ηθελημένα αδέξια κίνηση, την άφησα να φύγει..

Στεναχωρήθηκε πολύ ο άνθρωπος οφείλω να πω.. Κι εγώ ένοιωσα κάπως όταν τον είδα έτσι.. Του ζήτησα χίλια συγνώμη κλπ κλπ κλπ..

Μοιράζομαι αυτό το περιστατικό μαζί σας για να το βγάλω από μέσα μου αφενός και αφετέρου γιατί νιώθω κάποιες μικρές ενοχές απέναντι στον άνθρωπο.. Τον λυπήθηκα γιατί δεν είναι και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και τα πουλάκια είναι η μονή του ασχολία που τον κράτα καλά..Από την άλλη..χάρηκα που απάλλαξα το πουλάκι από την σκλαβιά και την δυστυχία του..

Παρά το γεγονός ότι υπήρχε δόλος στην πράξη μου νομίζω ότι έκανα το σωστό. Απλά.. Δεν ήθελα να στενοχωρήσω τόσο έναν άνθρωπο..😕
 
Τον λυπήθηκα γιατί δεν είναι και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και τα πουλάκια είναι η μονή του ασχολία που τον κράτα καλά.
Πολύ καλά έκανες και να μην νιώθεις ενοχές. Τα κατοικίδια λειτουργούν ως ψυχοθεραπεία αλλά οφείλουμε να τα σεβόμαστε και να τους παρέχουμε τις κατάλληλες συνθήκες. Λυπήθηκε για ποιο λόγο; Τι είδους ευχαριστηση έπαιρνε βλέποντας ένα άγριο πουλάκι να ξεψυχάει μέσα σε ένα κουτί; Ποτέ δεν θα καταλάβω τους ανθρώπους!
 
Εαν προσπαθήσεις να μπεις στα παπούτσια αυτών των ανθρώπων που έχουν γαλουχηθεί με άλλη νοοτροπία απέναντι στις εκτροφές, συν το γεγονός του ψυχολογικού παράγοντα για την συγκεκριμένη περίπτωση, τότε εύκολα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν το βλέπουν σαν κι εμάς Ζωή.. Καλώς ή κακώς (κακώς εννοείται) αυτή είναι η συνθήκη.

Το σκέλος που αφορά την αιχμαλωσία και τον "βασανισμό" παρακάμπτεται από το γεγονός ότι τελικά "απέκτησα ένα καλό πουλάκι".. Άρα η όποια ευχαρίστηση προκύπτει έρχεται μέσα από την απόκτηση ενός επιπλέον πουλιού παρακάμπτοντας εντελώς αυτό καθαυτό το πουλάκι και τα όσα αυτό μπορεί να υποστεί για να "συνηθίσει" την αιχμαλωσία.. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Με τον συγκεκριμένο έχω προσπαθήσει να του πω καποια πράγματα (ποινές, ταλαιπωρία κλπ), δεν καταλαβαίνει.. Δεν μπορεί να το αντιληφθεί αυτό.

Παλιότερα ο κόσμος είχε τα ζώα για να υπηρετούν τις ανάγκες τους. Και υπήρχαν πολλές περιπτώσεις βάναυσης συμπεριφοράς γιατί το ζώο ήταν ένα "εργαλείο" για να εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες. Δεν τις εξυπηρετούσε; Τιμωρία..
Σήμερα τα πράγματα, ευτυχώς, έχουν αλλάξει. Όμως υπαρχουν ακόμη περιστατικά. Πολλά! Όσο όμως οι γενιές διαδέχονται η μια την άλλη αυτό θα μειώνεται γιατί πλέον ο κόσμος έχει ευαισθητοποιηθεί απέναντι στα ζώα (πολλές φορές και υπερβολικά άλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα)
 
Μπράβο Δημήτρη για την πράξη σου! Δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές. Έπραξες σωστά! Καταλαβαίνω βέβαια πως νιώθεις για τον κύριο αλλά αυτό έπρεπε να γίνει. Κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγώ. Ένας στο χωριό μου είχε βρει στην αυλή του ένα μικρό καρδερινακι. Δεν μπορούσε να πετάξει και έτσι το έβαλε σε ενα κλουβί. Εκείνη την μέρα έτυχε να περνάω από εκεί και είδα την όλη κατάσταση. Προσπάθησα να του μιλήσω αλλά αυτός ήταν ανένδοτος... Εντωμεταξύ οι γονείς του έρχονταν και το τάιζαν συνέχεια! Την άλλη μέρα πάλι προσπάθησα να τον πείσω να το αφήσει αλλά... Τίποτα. Άρχισα να του λέω ότι είναι θηλυκό ότι δεν θα κελαηδισει ποτέ και κάτι τέτοια μπας και του αλλάξω την γνώμη. Πάλι τίποτα! Μετά από δύο μέρες πήγα από εκεί και μου λέει πως θέλει να κόψει τα νύχια επειδή του φαίνονταν μεγάλα. "Εδώ είμαστε "είπα. Όπως κράταγα την καρδερίνα άρχισα σιγά σιγά να ξεσφυγω το χέρι μου και τσουπ... Έγινε καπνός! Βέβαια στεναχωρηθηκε αλλά μετά από λίγες μέρες πήρε ένα καναρίνι και ξεχάστηκε το θέμα.

Υ. Γ. Συγνώμη που σου χάλασα το θέμα Δημήτρη αλλά μου το θύμισε η ιστορία σου!
 
Το θέμα υπάρχει για να το αναπτύξουμε και να πούμε ότι εμπειρία ή σκέψη έχουμε γύρω από αυτό Γιάννη. Άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός όλων των θεμάτων.

Άρα δεν υπάρχει λόγος συγνώμης. 😉
 
και με μια ηθελημένα αδέξια κίνηση, την άφησα να φύγει..

Καλά έκανες και μαγκιά σου που το σκέφτηκες και το τόλμησες. Χθες είχα κουβέντα με μια φίλη και μου λέει όταν γυρίσεις θα σου βρω καρδερίνα. Όταν κατάλαβα πως εννοούσε πιασμένη φάγαμε κάνα 5λεπτο να της εξηγώ για ποιο λόγο δεν τη θέλω.

Αν είναι καλός άνθρωπος όπως λες, σιγά σιγά βοήθα τον να βελτιώσει την εκτροφή του. Ή πάρτε μαζί ένα ζευγαράκι εκτροφής, μοιραστείτε τα μωράκια. Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Η ελευθερία είναι ύψιστο αγαθό.
Παρεπιπτόντως, τις προάλλες είχα βγει να περπατήσω εδώ στα ξένα... Τι ωραίο να κάνεις βόλτα τόσο κοντά ανάμεσα σε άγριες καρδερίνες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
νομίζω ότι έκανα το σωστό
Το καλύτερο θα ήταν να τον πείσεις να το κάνει ο ίδιος. Από τη στιγμή που αυτό δε γινόταν, μην έχεις καμία τύψη. Σε στηρίζουμε όλοι :)
 
Καλησπέρα Δημήτρη!
Καταρχήν να σε ευχαριστήσουμε για την εμπιστοσύνη σου και που μας αφηγήθηκες το συμβάν!

Σε πρώτο πλάνο θα ήθελα να αναφερθώ και να τοποθετηθώ στο γνωστό σου άτομο. Κατανοώ απόλυτα την αμηχανία και το ενοχικό σου αίσθημα όπως επίσης την ψυχοθεραπεία που του αποφέρει η ενασχόληση του με τα πτηνά και την στενοχώρια που του προκάλεσε η ευτυχής για εμάς απόδραση της καρδερίνας. Όλα αυτά όμως θα πρέπει να μετριαστούν, καθότι οι συνθήκες στις οποίες αναγκάστηκε να φιλοξενηθεί το πτηνό ήταν, χωρίς να θέλω φυσικά να καυτηριάσω ή να προσβάλλω τον άνθρωπο, αισχρές. Όφειλε να διαθέτει έναν πρόχειρο εξοπλισμό, πράγμα για το οποίο αμέσως προθυμοποιήθηκες να συνεισφέρεις όπως πάντα. Επιπρόσθετα, η κατοχή άλλων ωδικών πτηνών θα έπρεπε να δρα καταλυτικά στα αρνητικά συναισθήματα του και να επικεντρωθεί στην φροντίδα τους. Θα σε παρακαλούσα να καταλαγιάσεις για την δική σου καλή ψυχολογία, καθώς η στάση σου απέναντι του ήταν άψογη και βοηθητική.

Συνεχίζοντας, θα σταθώ στο επίμαχο σημείο του συμβάντος. Με τα αγνά, φιλοζωϊκά και αγαθά σου κίνητρα αποδέσμευσες την καρδερίνα, χαρίζοντας της το μεγαλύτερο "δώρο": το δικαίωμα στην ζωή και την ελευθερία! Επέστρεψε εκεί που ανήκει, στο "σπίτι" της, την φύση! Αυτό το στιγμιαίο και δυνατό στιγμιότυπο είναι η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση που έλαβες! Εκτός αυτού, βεβαιώθηκες για την καλή κατάσταση ενός πλάσματος που περιέθαλψες, μεταμόρφωσες και αγαπάς! Όλες μαζί οι θετικές πτυχές της υπόθεσης, δηλαδή η απελευθέρωση της καρδερίνας, η υγεία και ευημερία της Καίτης, η τίμια, παραινετική και βοηθητική στάση σου στον κύριο θα συνηγορήσουν για την χαρά και την περηφάνια σου! Να νιώθεις εφησυχασμένος και ικανοποιημένος! Έπραξες το καλύτερο και σε συγχαίρω για αυτό!

Απολογούμαι προκαταβολικά για το μακροσκελές κείμενο. Ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψη θέλοντας να σε βοηθήσω όσο μπορώ! 🙂☝✌
 
Δυστυχώς υπάρχουν εκατοντάδες τέτοιοι απαράδεκτοι καρδερινάδες στην χώρα μας. Εκτός από την παιδεία το προβλημα θα λυθεί όταν εξαπλωθεί η εκτροφή καρδερίνας κ πέσουν οι τιμές τους.φυσικά καλά έκανες και την άφησες να δραπετεύσει.
 
Η άποψη σου είναι παραπάνω από απαραίτητη φίλε Αμβρόσιε και τα λόγια σου ευγενικά, ουσιώδη, τεκμηριωμένα και βοηθητικά! Σε ευχαριστώ για αυτό.

Επίσης, δεν χρειάζεται να απολογηθείς για κάτι! Απεναντίας θα ήθελα να διαβάζουμε συχνότερα της σκέψεις σου!
 
Δημήτρη χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας τις τύψεις και την στενοχώρια σου γιατί χωρίς αυτά η πράξη σου δεν θα είχε το νόημα που έπρεπε.
δεν είχε και χρήματα για να αγοράσει
Στεναχωρήθηκε πολύ ο άνθρωπος
γιατί δεν είναι και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και τα πουλάκια είναι η μονή του ασχολία που τον κράτα καλά.
Νομίζω ότι ο άνθρωπος χρειάζεται περισσότερη βοήθεια από τα πουλιά του.
 
Νομίζω ότι ο άνθρωπος χρειάζεται περισσότερη βοήθεια από τα πουλιά του.

Πίστεψε με Παναγιώτη κάνω ότι μπορώ. Από τα 6 διαμερίσματα στην πολυκατοικία είμαι ο μόνος που του μιλάει και τον φωνάζει ή πάει για έναν καφέ..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top