Γενικά Απελευθέρωση ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jDni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jDni

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2019
Μηνύματα
5
Γεια σε ολους.

Πριν απο 25 μερες περιπου φιλος φιλου βρηκε στο δρομο ringneck μικρης ηλικιας. Το πουλακι αν και σε μεγεθος ηταν σαν ενηλικο ringneck, δεν μπορουσε ακομα να πεταξει και δεν ηξερε να φαει σπορους. Λογικα θα πρεπει να επεσε απο καποια φωλια γτ δεδομενου οτι δεν πετουσε δεν νομιζω να το εσκασε απο καπου. Τελικα το πηρα εγω με σκοπο αρχικα να το ταισω ετσι ωστε να επιζησει. Με μεγαλο κοπο τελικα τα καταφεραμε και μαλιστα με εχει συνηθισει πια και εμπιστεύεται ακομα και τα χερια μου (ενω στην αρχη χτυπιοταν ακομα και απο κοντα του αν περνουσα).

Αυτο που παρατηρω ειναι πως το συγκεκριμενο πουλακι (η το συγκεκριμενο ειδος παπαγαλου) δεν περναει καθολου καλα στο κλουβι.. Το μονο που κανει οση ωρα ειναι μεσα στο κλουβι του ειναι να προσπαθει να βγει εξω. Οταν περναω απο διπλα με παρακαλαει με φωνουλες να του ανοιξω... Τον αφηνω τουλαχιστον ενα διωρο τη μερα εξω αλλα δεν φαινεται να ειναι αρκετο. Επισης αμα βγει δεν μπαινει με τπτ μεσα.. Πρεπει οπωσδηποτε να τον πιασω κατι που περιεργως δεν τον πειραζει και πολυ. Θα τον αφηνα πιο πολυ εξω αλλα φοβαμαι για την ασφαλεια του.. Τις προαλλες ειμαι σχεδον σιγουρος πως καταπιε ενα μικρο κομματι πλαστικο...

Anyway, σκεφτομαι μηπως σε λιγο καιρο τον αφησω ελευθερο στον εθνικο κηπο (πεταει αρκετα καλα τωρα) η καπου αλλου που να εχει ελευθερα ringneck.

Τι λετε για αυτη την ιδεα;
 
Εγω προπωπικα πιστεύω ότι δεν θα είναι καλή ιδέα να το αφήσετε.. Πρώτα από όλα όλοι θα ήθελαν να έχουν ένα ringneck.. Επίσης αμα τελικά αποφασίσετε να το αφήσετε έχετε σκεφτεί ότι τα άλλα ringneck μπορεί να το θεωρήσουν εχθρό και να του επιτεθούν; Εκτός ς αν φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για ενασχόληση με αυτό καθώς και η οικονομική δυνατότητα. Κατά τα άλλα νομίζω πως Ολα τα ήμερα παπαγαλάκια θέλουν να βγαίνουν ώρες έξω.. Και πιστεύω πως για ένα ringneck είναι λίγες οι 2 ώρες.. Αλλά προσέξτε όταν τον βγάζετε να απομακρύνετε ότι μπορεί να βλάψει τον μικρούλη.. Καλή και αρμονική συμβίωση να έχετε.
 
Κοιταξα αλλα δεν ειδα κατι.. Οτι καταπιε θα ηταν σιγουρα πολυ μικρο γτ ειχε κοψει κατι απο την κουρτινα και το εκανε μικρα κομματακια.
Ο λογος που σκεφτομουν να το αφησω ειναι επειδη κατα πασα πιθανοτητα γεννηθηκε στη φύση.
 
Κοιταξα αλλα δεν ειδα κατι.. Οτι καταπιε θα ηταν σιγουρα πολυ μικρο γτ ειχε κοψει κατι απο την κουρτινα και το εκανε μικρα κομματακια.
Ο λογος που σκεφτομουν να το αφησω ειναι επειδη κατα πασα πιθανοτητα γεννηθηκε στη φύση.
Γεννήθηκε στην φύση αλλά εσείς το μεγαλώσατε.. Εσάς θεωρεί γονιό του.. Anyway προσοχή με αυτά τα μικροπραγματα γιατί μπορεί να σας στοιχίσουν τον παπαγαλάκο.. Οπότε ότι δαγκώνει αν είναι κάτι επικίνδυνο το απομακρύνετε χωρίς δεύτερη σκέψη..
 
Προβληματίζομαι έντονα με το ερώτημα που θέτεις @jDni ...Αναρωτιέμαι αν το πουλάκι θα είναι:
  1. Σε θέση να βρει τροφή
  2. Ικανό να προστατευτεί από τους θηρευτές του ( πέταγμα, κατάλυμα...)
  3. Επιφυλακτικό με τους ανθρωπους, για να μην αιχμαλωτιστεί.
Παιδιά, υπάρχει εν ενεργεία κάποια οργάνωση όπως η Άνιμα ικανή να το επανεντάξει στη φύση;
Διαφορετικά, θα σου έλεγα, ότι αφού βρεις κάποιον κώδικα επικοινωνίας μαζί του, π.χ. χρήση σφυρίχτρας για να έρχεται κοντά σου κι έπειτα ανταμοιβή μια λιχουδιά, και αφού μέσα στο σπίτι εκγυμναστουν τα φτερά του, να το εξοικειώσεις με τον εξωτερικό χώρο του σπιτιού σου, μπαλκόνι, αυλή... Και να συμβιωνετε για κάποιο διάστημα σε εξωτερικούς χώρους, έως να εντοπίσει κάποιο άλλο ρινγκνεκ και αν φύγει μαζί του.

Μου φαίνονται βουνό όσα περιγράφω πιο πάνω, ίσως και ανέφικτα, αλλά από την άλλη πλευρά η ελευθερία είναι μεγάλο αγαθό και αφου κάποιοι έχουν συντονιστεί με ανάλογους τρόπους με γεράκια, ίσως και να μην είναι τόσο ανέφικτο.
 
Back
Top