Αναπαραγωγή Απογαλακτισμος κοκατιλ

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα σας... Πριν 2-3 βδοαμδες περιπου πηρα 3 μωρα κοκατιλ το ενα 5 μερων διαφορα απο το αλλο περιπου.. Το ενα ειναι αρκετα μεγαλο και πιστευω οτι θελει σιγα σιγα να τον βαλω σε ενα κλουβι και να μαθει να τρωει σπορους.. Τι διαδικασια θελει και τι να τους κανω,?
 
Να σου ζήσουν!
Μπορείς να μας πεις την ηλικία τους; Γιατί πήρες τρία μαζί αν επιτρέπεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Με καθοδηγει απλως θελω να μαθω πως το κανουν και αλλοι.. Δηλαδη αμα υπαρχει αλλος καλητερπς τροπος.. Το ενα ειναι 1 μηνα το αλλο 20 μερων καιντο αλλο 10-13 μερων περιπου...

Το μεγαλητερο μπορει να ειναι και μεγαλητερπ
 
Δεν μου απάντησες γιατί τα πήρες και αυτός γιατί πήρε από τους γονείς τόσο μικρά πουλιά και τα έδωσε σ' εσένα χωρίς να αποκτήσουν την βασική ανοσία;
Είμαι απολύτως αντίθετη σ' αυτές τις πρακτικές.
Διάβασε εδώ να ενημερωθείς και αν θέλεις να απαντάς κι εσύ όσα σε ρωτάμε, αλλιώς δεν έχει νόημα, κρίμα τι να πω, εύχομαι να επιβιώσουν
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Τα πουλακια ειναι μοα χαρα.. Τα εχω 15 μερες ηδη και ειναι πολυ καλα.. Τα ηθελα και τα πηρα. Δεν τα ηθελε και αυτος..
 
Απλως το λενε τα παιδια γιατι οκ θελουμε δυο πουλακια και ειναι λογικο απλως το θεμα ειναι να τα εχουμε καιρο μην τα χασουμε και μετα τα κλαίμε! Ειναι ζωντανες ψυχουλες και εχουν και αυτα συγκεκριμένα στάδια καθως μεγαλώνουν!
 
τα ηθελα και τα πηρα. Δεν τα ηθελε και αυτος..
Φαντάζομαι όταν λες "τα ήθελα" εννοείς ζωντανά και υγιή. Γιατί όταν παίρνεις έναν νεοσσό 10 ημερών από τους γονείς του, πρώτον ρισκάρεις την ζωή του αλλά σίγουρα ρισκάρεις την υγεία του.
Ο εγωισμός και τα θέλω μας δεν είναι πρώτης προτεραιότητας εδώ μέσα, διαφορετικά δεν θα καθόμασταν να ασχολούμαστε ο ένας με τα προβλήματα του άλλου.
Δεν είναι τυχαίο ότι στις αγγελίες δεν επιτρέπονται οι αγοραπωλησίες-ανταλλαγές για πτηνά κάτω των 3 μηνών.
Τα πουλιά φεύγουν από τους γονείς όταν κλαρώσουν και ανεξαρτητοποιηθούν.
 
Ενταξει.. Απλως για να ημερεψει δεν γινεται αλλιως..15 μερων γταν το μικροτερο... Εγω απλως ρωτησα κατι για να ξερω.. Τα πουλακια μια χαρα πανε απο υγεια.. Ανα δν θελεται να μου απαντησεται σεναυτα που ρωτησα δεν πειραζει.
 
ανα δν θελεται να μου απαντησεται σεναυτα που ρωτησα δεν πειραζει.
Σε τι δεν σου απαντήσαμε Μάνο; Σου έδωσα το άρθρο με τις οδηγίες ταΐσματος, αν χρειάζεσαι κάτι ακόμα ρώτα, δεν είπε κανείς δεν απαντάμε. Κουβέντα κάνουμε. :)
 
Θελω να μαθω ποτε τουε βαζω σπορους νεραντι κλουβι θεκω για 3 παπαγαλακια.. Μτι μπορω επιπλεον να τους δινω;
 
Θα ξεκινήσεις με μικρές ποσότητες κεχρί σενεγάλης (αυτά που είναι σε τσαμπιά), θα τους έχεις διαθέσιμα καθώς και αυγό ή αυγοτροφή, ν' αρχίσουν να δοκιμάζουν και αργότερα σιγά σιγά θα βάλεις και ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένων που θα συνεχίσουν να τρώνε και ενήλικα.
 
Αν βάλεις φρέσκο αυγό ή ανακατέψεις την έτοιμη με φρέσκο βρασμένο αυγό, δεν θα το αφήσεις για πολλές ώρες διαθέσιμο, γιατί χαλάει. Θα το αφαιρείς αν δεν το φάνε μετά από 4-5 ώρες. Μπορείς να το κάνεις και με τους δύο τρόπους ή να βάλεις σκέτη συσκευασμένη αυγοτροφή.
 
Σας ευχαριστω.. Αρα και ετοιμη ξηρη αυγοτροφη η μαλακη; Μπορε να τρωνε;

Λαχανικα μπορω κανονικα να τους δινω σιγα σιγα να μαθαινουν; Επισης μια αλλη ερωτηση. Τι παιχνιδακια μπορω να τους βαλω να εχουν;
 
Σας ευχαριστω.. Αρα και ετοιμη ξηρη αυγοτροφη η μαλακη; Μπορε να τρωνε;
Ναι μπορούν και έτοιμη. Καλύτερα ξηρή.
Λαχανικα μπορω κανονικα να τους δινω σιγα σιγα να μαθαινουν;
Ένα είδος κάθε φορά όχι πολλά μαζεμένα και ψιλοκομμένα όπως σου είπε ο Ανέστης πιο πάνω.
τι παιχνιδακια μπορω να τους βαλω να εχουν;
Είναι νωρίς ακόμα. Μετά από καμιά εικοσαριά μέρες. Καλύτερα απλά αυτοσχέδια, με καλαμάκια νερού, λευκά χαρτιά κτλ.
Δες εδώ ιδέες https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/ .
 
Δηλαδη να μην παρω ετοιμα παιχνιδακια;
Θα σου πω απο τα δικα μου. Το μονο που βλρπω να τους αρεσεθ στο κλουβι ειναι η ροδα για τα χαμστερ, ενα κομματιασμενο χαρτι α4 και ενα κομματι χαρτι κουζινας. Σε καλυψα;😛 Καμια φορα τα πιο απλα ειναι και τα πιο καλα!
 
Back
Top