Γενικά Απογοήτευση με δύο από τα φετινά μου καναρινάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να αναφερθώ στα προβλήματα που αντιμετωπίζω την τελευταία εβδομάδα. Δύο απο τα φετινά μου καναρινάκια έχουν παρουσιάσει πρόβλημα με τα πόδια τους https://community.petbirds.gr/threads/Εξόγκωμα-σαν-κρεατοελιά-στο-δάχτυλο.6768/ ενω ενα θηλυκό έχει ακάραια της τραχείας☹. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί.
Εδω και πολλά χρόνια ασχολούμε με τα καναρίνια αλλα πάντα είχα μέχρι 3 καναρίνια. Φέτος πήρα την απόφαση να ασχοληθώ πιο οργανωμένα με την εκτροφή τους. Πήρα 2 ζευγάρια τα οποία μου χάρισαν 10 μικρά:). Αγόρασα 15 καινούργια κλουβιά. Εφτιαξα μια κλούβα προστασιας απο ντέξιον με μεταλλική σίτα για να τα τοποθετώ το βράδυ εξαιτίας πολλών επιθέσεων απο αρπακτικά πουλιά. Τα κλουβιά τα έχω πεντακάθαρα. Η διατροφή τους είναι η καλήτερη που θα μπορούσε.
Ολα αυτά τα έκανα απο την μεγάλη μου αγάπη για τα καναρίνια. Αρχίζω ομως να απογοητεύομαι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος εχω κανει. Οταν είχα 2-3 καναρίνια ΠΟΤΕ δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ.
 
... Πήρα 2 ζευγάρια τα οποία μου χάρισαν 10 μικρά:).

Το μυστικό βρήσκεται εδώ.
Μπήκαν 14 νέα άτομα στον χώρο σου. Οι πιθανότητες
να υπάρξουν κάποια προβλήματα ασθενειών αυξήθηκε κατακόρυφα.
Και λέω 14 νέους πιθανούς φορείς κάποιον ασθενειών, γιατί απο
την στιγμή που οι νεοσσοί ταίζονται απο τους γονείς είναι πάρα πολύ
πιθανόν, αν όχι βέβαιο, οτι θα "αρπάξουν" όλα τα κακά των γονιών.
-Τώρα υπάρχει κάτι που να σε κάνει να απογοητευθείς;
Τι; Επειδή κάποια πουλάκια παρουσιάζουν προβλήματα,
απο τα πιο συνηθισμένα στα καναρίνια;Θα τα αντιμετωπήσεις,
όπως κάνουμε όλοι μας, με υπομονή και συνεχή παρακολούθηση.
Ετσι σε λίγο καιρό και τα πουλιά θα έχουν μια καλύτερη ζωή
και εσύ θα έχεις γίνει πλουσιότερος σε εμπειρίες.
Πιθανά λάθη,ίσως να έχουν γίνει.
Αλλά αξία έχει να τα βρείς εσύ, με την παρατήρηση
την γνώση,το διάβασμα αλλά και την εμπειρία που σιγα-σιγά θα αποκτάς.
Ούτε παντογνώστες αλλά ούτε και αλάνθαστοι υπάρχουν
στον χώρο της εκτροφής
 
Κ. Μάκη αρχικά σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας. Θα ήθελα να σας πω οτι η απογοήτευσή μου ισως οφείλεται στο πολύ μικρό διάστημα (1 εβδομάδα) εμφάνισης των κρουσμάτων ασθένειας. Το προβλημά μου είναι οτι κάνω τα παντα σε οτι αφορά το θέμα καθαριότητας. Αφιερώνω το μεγαλήτερο μέρος του ελεύθερου χρόνου μου (οσο έχω) στο να καθαρίζω τα πάντα.
Δεν διαφωνώ σε τιποτα απο αυτά που μου λέτε. Απλά, είναι λογικό να υπάρχει μια απογοήτευση.
 
Το προβλημά μου είναι οτι κάνω τα παντα σε οτι αφορά το θέμα καθαριότητας. Αφιερώνω το μεγαλήτερο μέρος του ελεύθερου χρόνου μου (οσο έχω) στο να καθαρίζω τα πάντα.

Φίλε Λευτέρη επειδή μιλάμε για ζωντανά πλασματάκια ποτέ δεν θα καταφέρουμε να κάνουμε τα πάντα γι'αυτά. Ειδικά στον τομέα καθαριότητας και πρόληψη ασθενειών στα χέρια μας τα καημένα είναι εντελώς ευάλωτα.
Τι κι αν χρησιμοποιούμε αφυγραντές,ιονιστές, εξαερισμούς,air-condition, απολυμαντικά, παρασιτοκτόνα και πάσης φύσεως προληπτικά βοηθήματα, το κακό καραδοκεί παντού. Στα χέρια μας, στα παπούτσια μας, στα νέα πουλιά, στα έντομα, σε ψεκασμένα λαχανικά και φρούτα, σε κακοσυντηρημένους σπόρους, στον ίδιο τον οργανισμό του πτηνού σε συνθήκες stress κλπ κλπ!
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε ποτέ τα πάντα, θα πρέπει να τα αφήσουμε στο έλεος του Θεού.
Απλά να μην απορούμε και απογοητευόμαστε εμείς που αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με αυτό το υπέροχο hobby!
 
λευτερη σκεψου και αυτο που θα σου πω .
οταν εχεις 3 πουλακια μπορεις να τα κοιτας και να τα παρακολουθεις συναιχεια, οταν τα πουλια απο 3 γινουν 15 δεν μπορεις να τα παρακολουθεις το καθε ενα διαφορετικα οσο και εαν θες, εαν δεν παρουσιασουν κατι δεν θα μπορεσεις να το δεις.
και για πες μου, χομπιστες που δεν εχουν 2 ζευγαρια αλλα εχουν ποιο πολλα εσυ τι λες δεν τους πεθαινουν;
εσυ τι λες δεν αρρωστενουν;
οποιος ασχοληται με ζωες εχει και χαρες και λυπες, μην λες οτι απογοητευεσαι ακομα δεν εχεις δει τιποτα ουτε απο χαρες ουτε απο λυπες.

θα δεις που με την καινουρια χρονια θα μας ανεβαζεις φωτο με τα καινουρια σου παιδια και θα εισαι ολα χαρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
εγω δεν θα απευθυνθω στο λευτερη.σε αυτον μιλησανε, στηριξανε και καλυψανε το θεμα τρια ατομα με μεγαλη εμπειρια στην εκτροφη καναρινιων. Θα ηθελα να απευθυνθω σε αυτους και να τους ευχαριστησω που εσπευσαν αμεσως να στηριξουν ενα ατομο που δειχνει πραγματικα να ενδιαφερεται για τους μικρους μας φιλους και να το πλουτισουν με την εμπειρια τους.
* η παρεμβαση μου θα ηθελα να εκληφθει σαν ενα "με περισσοτερα λογια "ευχαριστω ολων μας σε αυτους και οχι μονο(υπαρχουν και αλλοι αρκετοι εδω μεσα) παρα σαν προσωπικη κριση
 
Νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όλους. Τόσο για την κατανόησή σας οσο και για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Είναι πολύ σημαντικό για εμένα να βλέπω ανθρώπους με πολλές εμπειρίες και γνώσεις να ασχολούνται με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Για εμένα τα καναρίνια δεν αποτελούν απλά ενα πουλάκι που κελαϊδάει, ενα πουλάκι με ωραίο χρώμα κτλ. Είναι κάτι περισσότερο. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς, αλλά είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνετε πολύ καλά.
Ενα ευχαριστώ ισως είναι πολύ λιγο για όλους εσας, αλλα να ξέρετε οτι το νιώθω.
 
Φιλε Λευτέρη
Σίγουρα τα καναρίνια είναι πολύ σημαντικά για όλους μας
η ενασχόλησή μας μαζί τους μας προσφέρει πολλές χαρές
και κάποιες δύσκολες στιγμές. Τις πρώτες δεν έχουμε παρά
να τις ζήσουμε, τις τελευταίες να τις αξιοποιήσουμε για να εμπλουτίσουμε
τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας και τελικά να βελτιώσουμε τη ζωή
των μικρών μας φίλων. Χώρος για απογοήτευση δεν υπάρχει γιατί
η απογοήτευση δεν βοηθάει κανέναν. Με αισιοδοξία, προσπάθεια και
ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας ολα θα πηγαίνουν καλύτερα.

Φιλικά
Τίμος
:)
 
Back
Top