Γενικά Αποκλειστικο τάισμα για να μαθει το πουλι να τρωει απο το χερι

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα...

Διαβασα καπου οτι ενας τροπος για να μαθει το πουλι να τρωει απο το χερι μας, ειναι να εφαρμοσουμε τη λεγομενη "τακτικη αποκλειστικου ταίσματος".

Αυτο σημαινει οτι αφαιρουμε την τροφη απο το κλουβι αλλά φροντιζουμε να ταίζουμε το πουλακι ανα τακτα χρονικα διαστηματα με το χερι. (αρχικα εξω απο το κλουβι για να μη στρεσαρεται και στη συνεχεια απο μεσα).

Ειναι καποιος που το εχει δοκιμασει; Κι οταν λεμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, καθε ποση ωρα δηλαδη εννοουμε;
 
εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι τα πουλια πρεπει να εχουνε 24 ωρες το 24ωρο στην διαθεση τους το φαι και το νερο τωρα δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι αυτο και αν θα σε εμπιστευτει.
 
Αυτο που κανω προς το παρον ειναι το εξης:

του εχω μονιμα την τροφη του μεσα... αλλά του δινω με το χερι μου εξω απο το κλουβι τα φρουτα και τα λαχανικα. Άλλες φορες μου κανει το χατηρι, αλλά άλλες δεν ερχεται ουτε να το μυρισει. Θέλει μεγαλη υπομονη!
 
αυτος ειναι καλυτερος τροπος προσεγκισεις και αφου εχει φαει απο το χερι σου τοτε βρισκεσαι σε καλο δρομο!

Υ. Γ θελει τεραστια υπομονη!
 
Αποκλειστικο ταισμα σημαινει οτι για καποια αιτια που δεν ταισαν οι γονεις,το ταιζει καποιος πολυ εμπειρος με συριγγα και ειδικη κρεμα για νεογνα!

Αυτο που ηδη κανεις ειναι το σωστοτερο!
Βρες τι ειναι αυτο που του αρεσει πιο πολυ και να του το δινεις εσυ, αρχικα εξω απο το κλουβι και σταδιακα θα μπει και μεσα το χερι σου!

Το γεγονος οτι εχει φαει εστω και λιγες φορες απο το χερι σου, ειναι θετικοτατο σημαδι και αν συνεχισεις στο τελος θα ανταμειμθεις με εναν πιστο και χαριτωμενο φιλαρακο!

Μην απογοητευεσαι οταν δεν τρωει καθε φορα που του δινεις!
Αλλα καναρινια ειναι γαντζωμενα στα καγγελα οταν βλεπουν ανθρωπο!
Εσενα ειναι μια χαρα και σε καλο δρομο!

Μην ξεχνας να μας ενημερωνεις, για να μαθαινουμε κι εμεις την πορεια σας!
 
Καλησπερα...

Διαβασα καπου οτι ενας τροπος για να μαθει το πουλι να τρωει απο το χερι μας, ειναι να εφαρμοσουμε τη λεγομενη "τακτικη αποκλειστικου ταίσματος".

Αυτο σημαινει οτι αφαιρουμε την τροφη απο το κλουβι αλλά φροντιζουμε να ταίζουμε το πουλακι ανα τακτα χρονικα διαστηματα με το χερι. (αρχικα εξω απο το κλουβι για να μη στρεσαρεται και στη συνεχεια απο μεσα).

Ειναι καποιος που το εχει δοκιμασει; Κι οταν λεμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, καθε ποση ωρα δηλαδη εννοουμε;
δεν καταλαβα στελλιο
σε νεοσσους αναφερεσαι;
η σε ενηλικα πουλια;
η λεξη 'τακτικη' ωστοσο, εμενα τουλαχιστον με παραπεμπει σε...'πειραμα' [η κατι τετοιο]- που γινεται για να εξυπηρετει δικους μας σκοπους.
το ενηλικο πουλι μια χαρα μπορει να φαει απ την ταιστρα του κ δεν μας εχει καμια αναγκη.

μονο αν το πουλι πρεπει να φαει απ το χερι μας προκειμενου να επιζησει, θα μπορουσα να δικαιολογησω την τακτικη αυτη.
η τουλαχιστον τη διαδοση της.

τα καναρινια δεν ειναι κ τοσο κοινωνικα πουλια απ τη φυση τους.
ειναι μαλλον αυτονομα [κατα την εμπειρια μου παντα.]

Υ. Γ
εμενα τα πουλια μου κ τρωνε κ πινουν απ τα χερια μου κ πολλα άλλα...
ειναι ομως αποτελεσμα πολυμηνης συμβιωσης,υπομονης κ απεραντου σεβασμου κ αγαπης στα πλασματακια αυτα.

δεν υπαρχει κανενας λογος να τα βλεπουμε σαν ζωντανα παιχνιδια.

δεν θελω να γινομαι κακια, αλλα δεν το βρισκω καθολου... φρονιμο
να κυκλοφορουν 'οδηγιες', που απωτερο σκοπο εχουν να συμβαλλουν στο περασμα των κατοικιδιων αυτων, σε υποχειρια ανθρωπων, επειδη απλως θελουν να διασκεδασουν με αυτα κ να τα δειχνουν σε φιλους τους πχ, με το σκεπτικο :'κοιταξτε τι καταφερα'🙄
 
καλησπερα! Το οτι εξημερωνουμε ενα πτηνο ωστε να μπορει να μενει στο χερι μας η και ακομα να κελαηδαει πανω σε αυτο, δεν ειναι ενα μεσω διασκεδασης του ανθρωπου πιστευω. Γιατι με αυτη την λογικη και ο περιορισμος του στο κλουβι ειναι το ιδιο πραγμα...
 
εγω αναφερθηκα πολυ συγκεκριμενα κ πανω στο 1ο ποστ μονο.
(περι αποκλειστικου ταϊσματος στο χερι).
απο κει κ περα οι γενικοτητες που αναφερεις κ η ακαιρη συγκριση δεν μ αφορουν.
... Καθολου!
 
οσο αφορα το αποκλειστικο ταισμα επειδη δεν καταλαβα οτι αναφερθηκες σε αυτο το κομματι, συμφωνω μαζι σου αν και δεν νομιζω πως ειναι εφικτο κατι τετοιο... Κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να χειριστει το κατοικιδιο του και να το εκπαιδευσει οπως θελει αυτος!
 
οσο αφορα το αποκλειστικο ταισμα επειδη δεν καταλαβα οτι αναφερθηκες σε αυτο το κομματι, συμφωνω μαζι σου αν και δεν νομιζω πως ειναι εφικτο κατι τετοιο... Κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να χειριστει το κατοικιδιο του και να το εκπαιδευσει οπως θελει αυτος!

εννοειται οτι ναι αρκει να μην παραβιαζει τη φυση του κ εντος οριων παντα.
δεν ειναι αντικειμενο για να το κανουμε οτι θελουμε.

ηδη το κλουβι ειναι μια φυλακη...
γενικα, πιστευω οτι οφειλουμε να τα φροντιζουμε σωστα κ χωρις να τα στρεσαρουμε.
δεν ειμαι αρνητικη στην εξοικειωση αλλα ειμαι αρνητικη στις ασκοπες ενεργειες.
η σχεση με τα ζωα, πρεπει να ικανοποιει.. Αμφοτερους.
(κ εμας κ ειδικα αυτα που βρεθηκαν στην κατοχη μας χωρις να το επιδιωξουν)
 
συμφωνω απολυτα!+1



και οταν λεω συμφωνω απολυτα εννοω στα λεγομενα της Ευας!
 
μπορεις να διαβασεις σχετικα ποστ μου στελλιο.

εχω παρα πολλα εδω κ αρκετά εχουν αναφορες. 🙂

το πως εκπαιδευει ο καθενας ομως το καναρινι του, δεν αποτελει οδηγο για τους υπολοιπους.

αλλο εγω, αλλο εσυ, αλλο ο. Γειτονας κ αλλα τα εκαστοτε πουλια!

για μενα τα μονα βασικα για τη 'συνταγη' (αφου τετοια ψαχνεις απ οτι βλεπω) ειναι αυτα που προανεφερα:
αγαπη -σεβασμος- υπομονη
+ την ανταποκριση του πουλιου
διοτι κ αυτα εχουν 'χαρακτηρα' κ δεν ειναι καθολου δεδομενο πως θα εξελιχθει η σχεση τους μαζι μας.

...το καναρινι σου;
Υ. Γ
εμενα τα πουλια μου κ τρωνε κ πινουν απ τα χερια μου κ πολλα άλλα...
οπως προανεφερα επισης δεν ειναι ενα... Εχω κ αλλα 😉
 
Σ'ευχαριστω...

Και απλα να πω οτι δεν προκειται να το τυρρανησω... εξάλλου μ'ευχαριστει και μονο που το βλεπω χαρουμενο μεσα στο κλουβι του.
 
Back
Top