Γενικά Αποκτούν πρόβλημα τα καναρίνια κατά τη μεταφορά τους με αεροπλάνο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Βρηκα μεσω ενος γνωστου που προσφερεται, την δυνατοτητα να προμηθευτω απο το Βελγιο ενα ζευγαρι καναρινια κοκκινα λιποχρωμικα γερμανικα τα οποια μου αρεσουν πολυ λογω του οτι ειναι μεγαλοσωμα. Ομως ακουσα -και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει - οτι τα πουλια κατα την μεταφορα τους με αεροπλανο αποκτουν προβληματα υγειας και θελουν συγκεκριμενη αγωγη για να επανελθουν και οτι δεν ειναι ικανα να μπουν σε αναπαραγωγικη διαδικασια τουλαχιστον για την πρωτη χρονια. Ειναι βασιμη αυτη η πληροφορια; Επισης θα ηθελα να εκφρασω το ενδιαφερον μου και μεσω του ποστ αυτου σε καποιον φιλο εκτροφεα ο οποιος τυγχανει να εχει στην κατοχη του τα συγκεκριμενα πουλια και να τα διαθετει ετσι ωστε να αποφυγω την διαδικασια της μεταφορας των πουλιων απο το εξωτερικο.
 
Πρακτικα αν εξαιρεσουμε το κομματι του στρες και της ατμοσφαιρικης πιεσης που μπορει να επηρεασει τα καναρινια, δεν βρισκω αλλο λογο για οσα ανεφερες να ισχυουν. Αν το πουλακι ειναι υγιες, θα συνελθει απο το "σοκ" της πτησης σχετικα γρηγορα.

Αν παλι ειναι αρρωστο πριν μπει στο αεροπλανο... Δυστυχως θα το καταλαβει αργα ο παραληπτης.

Οσο για το τελευταιο σκελος, θα σε παρακαλεσω να ανοιξεις θεμα στις αγορες/ζητησεις πουλιων.
 
Εξαρτάται από το χώρο που θα μεταφερθούν.. με τις αποσκευές ή στην καμπίνα;
 
Συγγνωμη αυτο δεν το γνωριζω. Δεν υπαρχει συγκεκριμενη οδηγια για τα ζωα;
Ούτε εγώ γνωρίζω αλλά αλλιώς θα ναι να έρθει στην καμπίνα μαζί σου και αλλιώς στις αποσκευές! 😉
 
Back
Top