Αναπαραγωγή Απολογισμός της φετινής αναπαραγωγικής περιόδου 2021

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα και καλό μεσημέρι!

Είχα καιρό να ανοίξω θέμα στο forum,είναι καιρός ποια να κάνω και γω έναν απολογισμό για την φετινή αναπαραγωγική περίοδο.
Έβγαλα κάποια πουλάκια αρκετά για φέτος (σε σχέση με πέρσι,τριπλάσιος αριθμός και νιώθω περήφανος)
Είχα 6 ζευγάρια φέτος:
✓ 2 Gloster
✓ 1 φαιό κόκκινα μοζαικ
✓ 2 μοζαικ κίτρινα (οι μεγάλες αδυναμίες)
✓ 1 κίτρινα
• Να προσθέσω ότι καθημερινά τους παρέχω μπάνιο(είτε βάζω λίγο μηλόξυδο ή μπετατίν), Αυγοτροφη είτε του εμπορίου με την προσθήκη χρωστικής είτε με κανονικά αυγά (σπάνια όμως), φρέσκο νεράκι και φυσικά την κανονική τροφή και αρκετό χώρο για να πετάνε.
•Θα παραθέσω παρακάτω κάποιες εικόνες από τα φετινά πουλάκια τα οποία είναι σε περίοδο βαφής (για αυτά που είναι απαραίτητα)

IMG_20210716_122250.webp

*Κάθε παρατήρηση σχετικά με τις διατάξεις των κλουβιών είναι καλοπροαίρετη!
* Επίσης αν παρατηρήσετε μέσα στο κλουβί με τα φαιό υπάρχει και ένα άλλο πουλάκι που δεν είναι καφέ αλλά μαύρες ραβδώσεις,τι ακριβώς είναι αλλά και αυτό βγήκε από τα φαιό στην πρώτη γέννα
* Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσεις σας σχετικά με την εμφάνιση των πουλιών,πως σας φαίνονται κλπ κλπ.

IMG_20210716_123154.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20210716_122013.webp
    IMG_20210716_122013.webp
    85,6 KB · Προβολές: 3
  • IMG_20210716_122220.webp
    IMG_20210716_122220.webp
    66,3 KB · Προβολές: 3
  • IMG_20210716_121955.webp
    IMG_20210716_121955.webp
    84,3 KB · Προβολές: 3
  • IMG_20210716_122049.webp
    IMG_20210716_122049.webp
    53,9 KB · Προβολές: 2
Να σου ζήσουν! Έχω μία απορία. Τα κίτρινα πουλάκια στην πρώτη φωτογραφία τι ηλικία έχουν; φαίνονται μικρά βέβαια αλλά ρωτάω γιατί έχω την απορία πως συνυπάρχουν όλα μαζί. Εχω και εγω 2 μεγάλες κλούβες με πολύ χώρο για πάνω από 2 πουλάκια αλλά μετά τις 28 μέρες ούτε καν τα θηλυκά αδελφάκια δεν μπορούσαν να είναι μαζί. Το ένα τσίμπαγε το άλλο. Οπότε αναγκαστικά τα απομόνωσα. Επίσης τα ζευγάρια σου είναι συγγενείς μεταξύ τους;
 
@Sofiachr97 Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ, είναι πουλάκια από δύο φετινές γέννες. Είναι όλα αδέρφια 3-4 μηνών περίπου 4 από την πρώτη γέννα και άλλα 4 από την δεύτερη γέννα και μέσα έχω και δύο αρσενικά (περσινά) τα οποία άρχισαν την πτερόροια. Δια μαγείας είναι πολύ ήρεμα κάποιες φορές υπάρχουν μαλώματα,κυρίως για το φαγητό,αλλά είναι πολύ ήρεμα. Έτσι γλυτώνω και χώρο αλλά και έχουν "κοινή" ταιστρα και ποτίστρες που μου γλιτώνει χρόνο (σε αντίθεση από το να τα είχα σε μόνα κλουβιά και να είχα να αλλάξω 20 ταιστρες)
 
Σίγουρα είναι πιο πρακτικό αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό να είναι όλα μαζί και ιδίως τα αρσενικά. Προς το παρόν είναι μικρά αλλά φαντάζομαι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τα χωρίσεις. Το πολύ να αφήσεις τα θηλυκά αδέρφια μαζί αλλά τα αρσενικά πρέπει να είναι μόνα τους. Από αυτά που έχω μελετήσει σε αυτό το φόρουμ και από την μικρή εμπειρία μου. Και εφόσον έχεις τόσα αδελφάκια να προσέξεις του χρόνου να μην γίνουν αιμομιξίες σε περίπτωση που θές να κάνεις γέννες. Σίγουρα οι πιο έμπειροι εδώ θα ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω μα σε συμβουλεψουν.
 
@Sofiachr97 Ναι ναι το γνωρίζω θα τα χωρίσω και πρώτα από όλα δεν θα τα κρατήσω όλα,προς το παρόν είναι στην κλούβα. Όσο για το θέμα αιμομιξία θα προχωρήσω τον Οκτώβριο (όπως το προγραμματίζω) σε αγορές αρσενικών για να τα βελτιώσω με αποτέλεσμα να κρατήσω το πολύ 2 πουλάκια. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 
Καλησπέρα. Στην κλούβα με τα κίτρινα βάλε ένα κλαδάκι ακόμα στη μέση και ψιλά για να μην κοιμούνται στοις ταΐστρες. Και στα άλλα κλουβιά βάλε κλαδάκια. Μέσα στα φεο μάλλον είναι καφέ κόκκινο άλλα θέλει καλύτερη φωτογραφία. Αν δεν τελειώσει η πτερορια δεν μπορεί κανείς να σου πει.
 
Back
Top