Φροντίδα Απολυμανση κλουβιου με καυτο νερο και ξυδι

kostas1989

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
35
Γειας σας.σημερα πηρα ενα κλουβι απο ενα φιλο μου που ειχε καναρινια για να βαλω μεσα το καναρινακιμου. Εχω διαβασει για απολυμανση με καυτο νερο και ξυδι ωραια αλλα πως;βαζω σε ενα μπολακι νερο καυτο και ριχνω μεσα καιτο ξυδι και το κανω με ενα πανακι;η το κανω πρωτα με ξυδι και μετα το ξεπλενω με νερο και το αντιστροφο;και μολις τελειωσω τι κανω το αφηνω να στεγνωσει και για ποσες ωρες και αν χρειαζεται να στεγνωσει στον ηλιο;και για τις πατηθρες κατι εχω διαβασει ποια ξυλα κανουν αλλα για απολυμανση των πατηθρων δεν ξερω. Ευχαριστώ
 
Καλύτερα να το πλύνεις με νερό στο οποίο θα έχεις αραιώσει χλωρίνη απλή (όχι παχύρευστη), να το ξεβγάλεις καλά και μετά σε άλλο νερό, ρίχνεις λίγο ξύδι, το περνάς με ένα σφουγγάρι όλο, το ξαναξεβγάζεις πολύ καλά και το αφήνεις να στεγνώσει μόνο του, ιδανικά στον ήλιο.
Το ίδιο ισχύει και για τις πατήθρες, τις οποίες μπορείς να βουτήξεις και για λίγο σε βραστό νερό.
 
Καλύτερα να το πλύνεις με νερό στο οποίο θα έχεις αραιώσει χλωρίνη απλή (όχι παχύρευστη), να το ξεβγάλεις καλά και μετά σε άλλο νερό, ρίχνεις λίγο ξύδι, το περνάς με ένα σφουγγάρι όλο, το ξαναξεβγάζεις πολύ καλά και το αφήνεις να στεγνώσει μόνο του, ιδανικά στον ήλιο.
Το ίδιο ισχύει και για τις πατήθρες, τις οποίες μπορείς να βουτήξεις και για λίγο σε βραστό νερό.
δλδ οταν το ξεβγαζω να το κανω με λαστιχο η πρεπει να το κανω με πανακι. το νερο με ξυδι και με χλωρινη να ειναι ζεστο η κρυο;
 
Εγώ το ξύδι και την χλωρίνη τα διαλύω σε ζεστό νερό και με πανάκι περνάω όλο το κλουβί και τις πατήθρες και τις ταίστρες και στο τέλος τα ξαπλένω όλα με ζεστό νερό και τα σκουπίζω με χαρτί κουζίνας.
 
δλδ αμα περασουμε τις πατηθρες(αφου τις σαπουνισουμε) με πανακι και οινοπνευμα δεν κανουμε καλη δουλεια;η χλωρινη δεν ειναι επιφοβη;
 
Η χλωρίνη δεν είναι επίφοβη, πλένουμε κανονικά με σφουγγάρι κουζίνας, ξεπλένουμε με μπόλικο τρεχούμενο νερό και στεγνώνουμε στον ήλιο.
 
Όταν θα είναι καλύτερα θα ανεβάσω φώτο. Ευχαριστώ πολύ όλη την παρέα... Καληνύχτα σας!
 
Back
Top