Φροντίδα Απολυμανση κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Μετα το θανατο του Μπουμπλακου μου πρεπει να απολυμανω το κλουβι και τα παιχνιδακια και γενικα οτιδηποτε αλλο υπηρχε μεσα. Τα εχω πλυνει ολα με καυτο νερο και σαπουνι για τα πιατα και τα ξεπλυνα καλα. Τι αλλο χρειαζεται ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα για το καινουριο μου πουλακι;
 
Ορισμένα καταστήματα πώλησης ζώων συντροφιάς, καθαριστικά για την απολύμανση των κλωβών. Ωστόσο μια απλή εναλλακτική λύση είναι λευκό ξύδι. Βρέξτε ένα πανί με ξίδι και να πλένουν το κλουβί με αυτό. Μετά από αυτό, ξεπλύνετε με νερό. Αν ο καιρός είναι ευχάριστα, να επιτρέπουν την κλωβό να στεγνώσει στον ήλιο.

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε άλλους τύπους ξίδι, αλλά στην Αμερική, λευκό ξίδι είναι η λιγότερο δαπανηρή.
 
Ευχαριστω! Τα εχω ολα πλυνει κ περιμενω να στεγνωσουν οπου και θα τα περασω με ξυδι!
 
παρακαλώ! φροντίστε να χρησιμοποιούν άφθονο ξίδι και πλύντε τα πάντα :D
 
αχ βρε μα τη καρδια θα τα καθαριζεις...😕... Αντε με το καλο ο μπουμλακος2...
 
μην τα πειραξεις τ απαιχνιδια, δε θ αμπορεσει ςνα τ αξεβγαλεις, αστα στον ηλιο 2 μερες.
 
Ακομα και τα παιχνιδακια που ειναι απο κλωστες;Υφασματινα;
Εγω για καλό και για κακό ή θα τα κράταγα για ενθύμιο (να θυμάμαι το παπαγαλάκι) ή θα τα πέταγα. Δε θα το ρίσκαρα να τα βάλω στο καινούργιο πουλάκι τα παιχνίδια...
 
Εγω για καλό και για κακό ή θα τα κράταγα για ενθύμιο (να θυμάμαι το παπαγαλάκι) ή θα τα πέταγα. Δε θα το ρίσκαρα να τα βάλω στο καινούργιο πουλάκι τα παιχνίδια...
Λες να υπαρχει προβλημα; Εχω ηδη ριξει καυτο νερο και τωρα ξυδι, ειναι κριμα να τα πεταξω!
 
Κράτα τα για να θυμασαι το παπαγαλάκι. Εγω θα φοβόμουνα να τα βάλω στο καινούργιο πουλάκι. Γιατί όλα αυτά με υφάσματα και κλωστές δύσκολα απολυμαινονται...
 
Δεν θελω να τα πεταξω, εξαλλου τα αγορασα με τετοια λαχταρα για να ευχαριστησω το Μπουμπλακο μου!
 
Εγώ για την απολύμανση του κλουβιού και των παιχνιδιών, κάνω το εξής:
αφήνω λίγο τα Lovebirds στο δωμάτιο για να πετάξουν και να ξεμουδιάσουν και χρησιμοποιώ τον ατμοκαθαριστή, στον οποίο έχω προσθέσει λίγο λευκό ξύδι. Περνάω με τον ατμό τα πάντα, το αφήνω λίγο και κατόπιν το κάνω και λίγο με το πιστολάκι, εκτός αν έχει καλό καιρό και το βγάλω στον ήλιο.
Είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση!

Φιλικά,
Θωμάς
 
Ωραιος τροπος αλλα τι γινεται οταν ο παπαγαλος δεν εχει ακομα συνηθισει το χωρου του και εμας;Δεν βγαινει εκτος κλουβιου...
 
Εάν έχεις τον ατμοκαθαριστή, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις΄, ακόμα και αν είναι μέσα τα πουλιά, απλά χρειάζεται προσοχή για να μην τα τρομάξεις και κυρίως μην τα "κάψεις".
Τα δικά μου, αν και δεν είναι εξοικειωμένα με την παρουσία μας (μας φοβούνται), δεν αντιδρούν στην παρουσία του ατμοκαθαριστή. Ας είναι καλά η περιέργειά τους.
Όμως, δεν ρίχνω τον ατμό επάνω τους και αν είναι κοντά στα σημεία που θέλω να καθαρίσω, ρίχνω τον ατμό από μακρυά, ώστε η θερμοκρασία του ατμού να είναι ανεκτή από αυτά, μέχρι να απομακρυνθούν.
Το αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθονται και το απολαμβάνουν, σαν σάουνα ένα πράγμα!
Αυτός ο τρόπος με βοήθησε πολύ και για το καθάρισμα-απολύμανση της φωλιάς!
 
χαχα, σαουνα στα πουλακια!
Δεν εχω ατμοκαθαριστη αλλα και να ειχα θα φοβομουν με το πουλι μεσα, σιγουρα θα αγριεψει!
Κατι αλλο πρεπει να κανω...
 
Για να μην παρεξηγηθώ, ο ατμοκαθαριστής που έχω είναι από το Praktiker και είναι χαμηλής ισχύος, οπότε ο ατμός από μακρυά είναι ανεκτός!
Μην με περάσετε και για τύραννο!
Την επόμενη φορά μάλλον θα το βιντεοσκοπήσω, έχει πολλή πλάκα!
 
Back
Top